Książeczka sensoryczna. Dlaczego warto zapoznać z nią najmłodszych?

Książeczka sensoryczna to wspaniała pomoc edukacyjna dla każdego malucha. Rodzic, który szuka interesujących pozycji, rozwijających zmysły dziecka, powinien rozejrzeć się za kolorowymi publikacjami, mającymi wielki wpływ na doznania sensoryczne pociechy.

Książeczki sensoryczne stymulują zmysły, wspomagając rozwój już od pierwszych chwil życia maluszka. Wśród miękkich i miłych w dotyku propozycji dla najmłodszych można odnaleźć pozycje w sam raz dla niemowlaków, jak i starszych dzieci. Zastanawiając się nad zakupem książeczki sensorycznej dla maluszka, dobrze najpierw bliżej się im przyjrzeć.

Zobacz też: Książki dla dzieci - najciekawsze propozycje dla najmłodszych i nieco starszych pociech

Książeczki sensoryczne - oddziałują na zmysły i edukują

Książeczki sensoryczne zachwycają kształtami, kolorami i pomysłowym wykonaniem. Ich strony mogą być z pluszu, filcu i innych miękkich materiałów. Często są wodoodporne, a co najważniejsze, skrywają w sobie wiele interesujących elementów: wstawki z tkanin, wypustki do wyciągania, gryzaki, grzechotki, a także lusterka. Atrakcyjne dodatki, odróżniające książeczki sensoryczne od zwyczajnych odpowiedników, zachęcają do tego, by je dotykać, oglądać czy przesuwać. Głównym zadaniem książeczek sensorycznych jest stymulacja zmysłów najmłodszych odbiorców.

Książeczki sensoryczne wyróżnia intensywna, odpowiednio dobrana kolorystyka, która podobnie jak przedstawiane w niej obrazy i kształty pomaga dzieciom rozwijać wzrok. W takich pozycjach często obecne są też piszczałki, szeleszczące folie, dzwoneczki, odklejane rzepy czy suwaki, mające wpływ na wrażenia dźwiękowe, kształtujące słuch. Książeczki sensoryczne rozwijają również węch, poprzez materiały, wykorzystane do ich produkcji. Filc, gryzaki, laminaty, drewniane elementy - wszystko to pachnie w końcu inaczej, o czym mogą przekonać się najmłodsi podczas korzystania z ulubionej książeczki. Kolejnym zmysłem jest smak. Małe dzieci poznają otoczenie poprzez gryzienie i wkładanie rzeczy do buzi. Odczepiane elementy z książeczek sensorycznych, takie jak piłeczki z bezpiecznych materiałów czy gryzaki, spełniają tutaj tę funkcję. Ponadto, wielkie znaczenie dla maluszków ma oczywiście dotyk, dlatego też książeczki sensoryczne pozwalają również zdobywać informacje związane z jego odbiorem. Nie brakuje w nich rozmaitych faktur (gładkich, drewnianych, śliskich, szorstkich szczotek, miękkich futerek itp.), jak i elementów w różnych rozmiarach i kształtach, które wpływają na odbieranie świata właśnie poprzez dotyk.  

Zobacz wideo Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Książka sensoryczna dla dziecka. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Książka sensoryczna to doskonała propozycja dla każdego malucha, odkrywającego świat. Wśród nich znajdują się pozycje idealne dla dzieci na każdym etapie rozwoju. Niemowlęta mogą korzystać z miękkich i całkowicie bezpiecznych książeczek kontrastowych, wspomagających prawidłowy rozwój już od pierwszych miesięcy życia malucha. Maluchy na początkowym etapie życia nie widzą jeszcze dobrze wszystkich barw, dlatego tego typu książeczki wyróżniają się kontrastującymi barwami - zestawieniem czerni z bielą i dodatkiem kolorowych elementów (wyrazistych czerwieni, żółci). Oprócz stymulacji wzroku, książeczki te pozwalają też wspomagać kojarzenie. Wybierając kontrastową książeczkę dla noworodka trzeba pamiętać o tym, by była wykonana z miękkiego materiału. Aby zadbać o bezpieczeństwo maluszka należy również zwrócić uwagę na to, jakie elementy wchodzą w jej skład (nie mogą być małe i słabo przyszyte).

Książeczki sensoryczne zapewniają najmłodszym wspaniałą zabawę i budzą ciekawość. Oprócz stymulacji zmysłów, często również edukują i wspierają rozwój umiejętności (chwytania, przesuwania, grzechotania). Wiele z nich okazuje się również doskonałą pomocą podczas rozwijania umiejętności mowy. Znajdujące się w nich ilustracje czy elementy mogą okazać się pomocne przy zachęcaniu dziecka do nauki pierwszych słów czy poznawania odgłosów zwierząt. Wybierając książeczkę sensoryczną dla malucha trzeba pamiętać o tym, że miękki materiał może z czasem wymagać czyszczenia. Dobrze więc decydować się na produkty wysokiej jakości z atestami i możliwością prania.

Wśród książeczek sensorycznych dla maluchów znajduje się wiele pięknych, kolorowych propozycji. Jedną z nich jest ''Sensoryczna Książeczka Dżungla'' dla niemowląt. Pozycja z miękkiego materiału daje wiele okazji do rozwijania dotyku i kształtowania wzroku. Nieco starsze maluszki mogą natomiast zyskać wspaniałą okazję do nauki i zabawy dzięki książeczkom z serii ''Dotykam, poznaję''. Kartonowe pozycje dla malców ciekawych świata wspierają rozwój sensoryczny, rozbudzają wyobraźnię, aktywizują wzrok i dotyk, wzbogacają słownictwo i umożliwiają naukę kolorów. Dzięki publikacjom z tej serii dzieci mogą poznawać morskie stworzenia, mieszkańców lasu czy nazwy i funkcje pojazdów.

Inne propozycje książeczek sensorycznych dla najmłodszych to:

  • Yookidoo Dwustronna Muzyczna Książeczka
  • Mom's Care, Książeczka, zabawka niemowlęca
  • Mom's Care, króweczka, książeczka do łóżeczka
  • Canpol Babies, Sensory Toys, kontrastowa książeczka edukacyjna
  • Smily Play, Mali kumple, sensoryczna książeczka, gryzak
  • Moja pierwsza rybka. Książeczka sensoryczna

Zobacz też: Książki dla dzieci: najciekawsze bajki

Więcej o: