Fotel do karmienia. Czym kierować się przy wyborze?

Fotel do karmienia to coraz częściej jedna z obowiązkowych pozycji na liście wyprawkowej dla mamy i noworodka. Bez względu na to, czy będziemy karmić piersią czy z butelki, czynność ta zajmie nam sporo czasu, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby karmienie mogło się odbywać w miejscu odpowiednio do tego przygotowanym.

Fotel do karmienia piersią. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego mebla?

Fotel do karmienia piersią powinien spełniać kilka warunków, tak aby mógł w zadowalający sposób pełnić przeznaczoną mu rolę. Pamiętajmy, że niemowlę przez pierwsze tygodnie życia spędza większość czasu na spożywaniu posiłków. Jeśli dziecko jest karmione piersią, czas ten ulega wydłużeniu, bo ssanie jest dla maluszka czynnością wyczerpującą i wymagającą wiele wysiłku. Dlatego też często zdarza się, że jedno karmienie może trwać 30-45 minut, a nawet dłużej. Biorąc pod uwagę, że mleko matki jest lekkostrawne i czas jego trawienia trwa około 45 minut, widać wyraźnie, że nim jedno karmienie się skończy należy powoli przygotowywać się do następnego. Na szczęście stan taki trwa kilka, czasem kilkanaście tygodni. Aby sprawić, żeby był on maksymalnie komfortowy dla noworodka i mamy, warto zaopatrzyć się w komfortowy fotel do karmienia piersią.

Wyprawka dla noworodka - co powinna zawierać, jak się przygotować na narodziny dziecka?Wyprawka dla noworodka - co powinna zawierać?

Fotel do karmienia: zastosowanie

Fotel do karmienia ma wiele zastosowań. Bez względu na to, jaki model wybierzemy fotel może służyć do karmienia piersią i butelką. Jeżeli wybierzemy model, który lekko się buja, będzie on idealny również do usypiania maluszka przy pomocy lekkiego kołysania. Dobrze jeśli fotel ma niewielki podnóżek. Takie rozwiązanie pomoże przyjmować mamie wygodną pozycję podczas karmienia i usypiania i pozwoli choć odrobinę odpocząć w tych krótkich momentach przerwy między opieką nad niemowlakiem. Fotel do karmienia ma być miejscem relaksu i dla dzidziusia i dla mamy.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Fotel do karmienia. Zalety posiadania tego mebla

Fotel do karmienia wydaje się mieć same zalety. Kupując fotel do karmienia musimy wyodrębnić strefę, w której wraz z dzieckiem będziemy mieć moment wytchnienia. Karmienie musi odbywać się w odpowiednich warunkach. Powinna panować względna cisza, a fotel warto ustawić z daleka od urządzeń takich jak telewizor, który zakłócałby spokój. Fotel musi być także wygodny, tak aby umożliwiał mamie przyjęcie dogodnej pozycji do karmienia. Musi on zapewniać jej odpowiednie podparcie pleców, bo nie ukrywajmy, że karmienie w pozycji siedzącej mocno obciąża kręgosłup. Dobrze by miał też odpowiedni zagłówek, tak aby mama mogła od czasu do czasu położyć głowę, a także by było jej wygodnie w razie gdyby zasnęła z maluchem podczas karmienia. Takie sytuacje się zdarzają zwłaszcza na początku, kiedy kobieta jest bardzo zmęczona i niewyspana. Zaśnięcie w fotelu jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż np. na łóżku, gdzie istnieje niebezpieczeństwo przyduszenia dziecka. 

Fot. źródło: bodyboom.plKosmetyki dla dzieci. Co wybrać, na co zwrócić uwagę. Sprawdzamy jedną z marek

Fotel do karmienia: zanim kupisz. Ważne wskazówki

Zanim kupisz fotel do karmienia, ważne jest abyś zrobiła dokładny rekonesans mający na celu sprawdzenie tego, jakie modele dostępne są na rynku. Pamiętaj, że fotel do karmienia będzie służył ci przez długi czas, dlatego musi spełniać wszystkie twoje wymagania. Powinien być przede wszystkim wygodny, a także solidnie wykonany. Nie polecamy kupowania fotela do karmienia online. Oczywiście internet oferuje nam szeroki wybór i konkurencyjne ceny, jednak taki mebel najlepiej osobiście przetestować, by później nie żałować zakupu. Często sugerujemy się opinią innych osób, a trzeba pamiętać, że np. fotel do karmienia wygodny dla mamy o niskim wzroście nie będzie odpowiedni dla mamy wysokiej i odwrotnie. Dlatego decydując się na zakup fotela do karmienia kierujmy się przede wszystkim własnymi potrzebami i odczuciami. Wybierzmy się do salonu meblowego, posiedźmy w kilku różnych fotelach i dopiero wtedy podejmujmy decyzję o zakupie. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję zadowolenia z fotela do karmienia.

Zobacz też: Wózek spacerowy. Jak wybrać pierwszy pojazd bez uprawnień dla dziecka?

Więcej o: