Kojec dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni model dla swojej pociechy?

Kojec dla dziecka to niezwykle istotny element wyprawki, zwłaszcza w przypadku kiedy mamy spore mieszkanie lub dom i wiemy, że będziemy się po nim przemieszczać z dzieckiem. Kojec doskonale sprawdzi się także latem w ogrodzie lub na tarasie, gdzie dziecko będzie mogło bezpiecznie wypoczywać lub bawić się. Dobór odpowiedniego kojca uzależniony jest od preferencji rodziców, tego ile miejsca mogą na niego wygospodarować, a także tego w jakich sytuacjach ma on służyć. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze kojca dla dziecka.

Kojec dla niemowlaka. O tym trzeba pamiętać?

Kojec dla dziecka to coraz częściej jedna z podstawowych pozycji na liście wyprawkowej. Kojec dla niemowlaka jest potrzebny niemalże od pierwszych dni po powrocie ze szpitala. Kiedy mieszkamy w domu, gdzie sypialnie znajdują się na piętrze, a co za tym idzie również łóżeczko noworodka, wówczas musimy zaopatrzyć się w kojec dla niemowlaka, w którym będziemy mogli go ułożyć np. podczas gotowania w kuchni lub podczas odpoczynku w salonie. Wybierając kojec dla niemowlaka pamiętajmy, aby był on płaski. Dziecko tuż po urodzeniu nie powinno zbyt długo przebywać w skulonej pozycji, którą wymuszają na nim np. fotelik samochodowy czy różnego typu bujaki. Nie wpływa to bowiem zbyt korzystnie na rozwój dziecka i może spowodować u niego późniejsze problemy z prawidłowym siadaniem, utrzymaniem wyprostowanej postawy itd. Kojec powinien także spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa i mieć średniotwardy materacyk, w który dziecko nie będzie się zapadać podczas snu. Dobrze, jeśli wyposażony jest w pałąk, na którym można zawiesić zabawki - zaczną one interesować malucha dopiero za jakiś czas.

Prezent dla noworodka (zdjęcie ilustracyjne) Prezent dla noworodka. Te rzeczy ucieszą dziecko i rodziców

Kojec dla dzieci. Jakie funkcje powinien spełniać?

Kojec dla dzieci nieco starszych może pełnić dwie funkcje:

Taki kojec powinien mieć kółka, tak aby łatwo można było go przenosić z miejsca na miejsce. Poza tym musi mieć możliwość złożenia do niewielkich rozmiarów, tak aby mógł nam towarzyszyć również podczas wyjazdów poza dom. Podstawą jest w przypadku kojca stabilny, mocny stelaż. Ruchliwy maluch, który skacze i turla się po kojcu, musi być bezpieczny, dlatego stelaż nie może być zbyt słaby, aby nie pękł pod dzieckiem. Ciekawą opcją są kojce, które mają jedną ze ścian odpinaną. Wtedy starsze dziecko może sobie z niego samodzielnie wychodzić i wracać. Dodatkowo niektóre kojce wyposażone są w moskitiery, co pozwala zabezpieczyć dziecko przed owadami, w razie gdyby zechciało uciąć sobie w kojcu drzemkę na dworze.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Kojec drewniany dla dziecka. Co przemawia na jego korzyść?

Na rynku produktów dla najmłodszych coraz modniejsze stają się produkty dla dzieci wykonane z naturalnych surowców. Pojawiły się także kojce drewniane dla dzieci. Są to sporych rozmiarów kojce, o różnych kształtach wykonane z drewna. Mogą być kwadratowe, pięciokątne lub sześciokątne. Spełniają tę samą funkcję co kojce wykonane z innych materiałów, są jednak zdecydowanie bardziej stylowe i eleganckie. Wydaje się także, ze kojec drewniany dla dziecka jest bardziej wytrzymały i może dłużej posłużyć naszemu malcowi i jego ewentualnemu rodzeństwu.

Kojec dla dziecka. Duży basen z piłeczkami

Dla starszaków pojawiają się oferty dużych kojców dla dzieci. Taki kojec można wypełnić np. piłeczkami i wówczas dziecko może poczuć się w domu jak w bawialni. Takie "piłeczkowe" kojce są ostatnio niezmiernie modnym prezentem dla maluchów z okazji urodzin, mikołajek itd. Produkt taki może służyć jako miejsce zabawy dla dziecka i rodzica. W końcu kto z nas nie chciałby raz poczuć się znów dzieckiem i wskoczyć do kojca pełnego piłek. W publicznej bawialni troszkę nie wypada... Ale w domu? Czemu nie!

Przewijak na łózeczko zdecydowanie ułatwia przewijanie - dziecko jest na odpowiedniej pozycji. Przewijak na łóżeczko to coś, co sprawdzi się, gdy nie mamy dużo miejsca: który sztywny przewijak dla dziecka wybrać?

Płotek dla dzieci. Zabezpieczenie, które warto mieć

Płotek dla dzieci to również przydatne urządzenie w domu, gdzie pojawia się chodzący maluch. Płotki bowiem mogą służyć jako zabezpieczenie np. przed wybiegnięciem dziecka na schody. Takie płotki zabezpieczające dostępne są niemal w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi i ich ceny kształtują się na poziomie od 100 złotych wzwyż. Płotki wieloczęściowe mogą natomiast tworzyć swego rodzaju kojec. W takim przypadku jednak mamy jedynie ściany, natomiast sami musimy zorganizować odpowiednią matę izolującą od podłoża, tak aby maluch nie marzł podczas przebywania w takim kojcu.

Zobacz też: Podgrzewacz do butelek - czy warto go kupić i komu się najbardziej przyda?

Więcej o: