Potówki u noworodka. Przegrzanie najczęstszą przyczyną
Potówki u noworodków są najczęściej spowodowane ich przegrzewaniem. Rodzice w trosce o dobro nowonarodzonego dziecka często zbyt ciepło je ubierają. Nie stosują się do zasady, że noworodek powinien mieć jedynie o jedną warstwę ubrań więcej niż dorosły człowiek, a niemowlak dokładnie tyle co dorosły. Jakże często latem widzimy rodziców lekko ubranych spacerujących z wózkiem, w którym niemowlę prócz ciepłych ubrań dodatkowo przykryte jest jeszcze kocem. Taka sytuacja w najlepszym razie może wywołać potówki u niemowlaka, ale może prowadzić do dużo poważniejszych konsekwencji, jak nawet udar cieplny. Dbajmy, by noworodek nie był przegrzewany ani latem, ani zimą. W mieszkaniu zimą nie powinno być zbyt gorąco, bo także może to skutkować wystąpieniem wysypek u naszej pociechy.
Pamiętajmy, aby stale kontrolować to, czy niemowlakowi jest wystarczająco ciepło, ale czy nie jest jednocześnie przegrzany. Właściwej oceny możemy dokonać dotykając miejsca na szyi dziecka. Jeśli jest ono spocone i bardzo ciepłe, oznacza to, że maluch jest przegrzany i należy go jak najszybciej rozebrać. Nigdy nie oceniajmy tego, czy dziecku jest ciepło dotykając jego dłoni lub stóp.
Potówki. Co to takiego?
Potówki to dolegliwość, na którą cierpi wiele dzieci, zwłaszcza latem. Objawia się ona malutkimi, czerwonymi wypryskami na buzi, szyi, pod pachami i w górnej części tułowia i na plecach. Zdarza się, że wypryski pojawiają się także pod pieluchą. Ich przyczyną jest gromadzenie się potu z powodu zatkanych ujść gruczołów potowych. Potówki najczęściej nie wymagają interwencji lekarskiej - same przechodzą po około tygodniu. Należy jednak obserwować dziecko i stan wysypki. W razie gdyby pojawiły się krosty lub zaczerwienienia, może to świadczyć o wystąpieniu infekcji lub grzybicy. Wówczas niezwłocznie należy skontaktować się z pediatrą.
Potówki na twarzy. Z czym można je pomylić?
Potówki na twarzy często powodują stres u rodziców. Zwłaszcza tych, którzy wychowują pierwsze dziecko i nie mają jeszcze doświadczenia z różnymi dolegliwościami wieku niemowlęcego. Wszelkie krostki pojawiające się na buzi niemowlaka budzą niepokój. Pamiętajmy jednak, aby nie panikować. W pierwszych miesiącach życia na twarzy dziecka mogą pojawiać się różne zmiany. Nie zawsze są one groźne. I tak w pierwszych tygodniach życia niemowlaki często zmagają się z trądzikiem niemowlęcym, a jeśli dziecko urodziło się w okresie upałów to również zdarzają się potówki na twarzy. Ważne, aby w takim przypadku dbać o higienę, przemywać twarz gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie. Nie stosujemy żadnych maści czy pudrów, które dodatkowo zatykają pory. Potówka ustąpi sama w przeciągu kilku dni.
Co na potówki? Sprawdzone sposoby
Kiedy potówka już wystąpi i nie mamy możliwości jej zapobiec, wówczas pojawia się pytanie: co na potówki? Otóż potówka jest dolegliwością, która ustępuje sama, bez konieczności stosowania skomplikowanych medykamentów. Po około 5-7 dniach wysypka powinna zniknąć. Może jej towarzyszyć jednak pieczenie i swędzenie, które będą powodowały niepokój i drażliwość u niemowlaka. Aby przynieść ulgę maluchowi można chłodzić jego ciałko w letniej kąpieli. Ograniczmy do minimum stosowanie kosmetyków, które dodatkowo zatykają pory dziecka i nasilają objawy. Ubierajmy dziecko w ubrania z naturalnych materiałów, przewiewne i niezbyt obcisłe, tak aby skóra mogła oddychać. Również pościel powinna być wykonana z oddychających, naturalnych materiałów.
Maść na potówki. Kiedy stosować?
Jeśli potówki przybierają bardzo silną postać istnieje możliwość, że lekarz zaleci zastosowanie maści na potówki. Taki specyfik możemy uzyskać jedynie na receptę po konsultacji z dermatologiem, który właściwie oceni stan wysypki. Maść na potówki zapisywana jest osobom dorosłym, bo w swoim składzie zawiera antybiotyk. Niemowlętom z kolei zaleca się kąpiel w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej, która doskonale wysusza zmiany skórne i przyspiesza proces gojenia.
Zobacz też: Ból ucha u dziecka. Co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?