Odruch Babińskiego: co to takiego? Czy stanowi on powód do niepokoju?

Odruch Babińskiego, zwany także objawem Babińskiego, to jeden z podstawowych odruchów neurologicznych sprawdzanych podczas badania małych dzieci. Uznawany jest za odruch fizjologiczny do około 3. roku życia. Po tym czasie jego występowanie traktuje się jako przesłankę uszkodzenia struktur mózgowych.

Objaw Babińskiego. Co to takiego?

Odruch Babińskiego to objaw neurologiczny, który jako pierwszy opisał i wyjaśnił w 1896 roku francuski neurolog o polskich korzeniach - Józef Babiński. Objaw babińskiego w skrócie polega na odruchowym wyprostowaniu dużego palucha w trakcie drażnienia skóry dolnej powierzchni stopy.

U osób dorosłych objaw Babińskiego świadczy o problemach o podłożu neurologicznym. Sam objaw nie powoduje bólu czy dyskomfortu w obrębie stóp, ale może być symptomem:

  • stwardnienia rozsianego,
  • stwardnienia zanikowego bocznego 
  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 

Objaw Babińskiego pojawia się również u osób po przebytym udarze. Mimo, że traktowany jest jako stan patologiczny, to samego odruchu się nie leczy. Jest on jedynie sygnałem do pogłębienia diagnostyki, w celu wykrycia pierwotnej przyczyny jego występowania. Najczęściej pacjent, u którego wykryto objaw Babińskiego kierowany jest na badanie rezonansem magnetycznym lub tomografię komputerową. W zależności od przyczyny jego pojawienia się, wdraża się odpowiednią terapię, np. jeśli występowanie odruchu związane jest z zapaleniem opon mózgowo - rdzeniowych, wówczas najczęściej ordynuje się pacjentowi intensywną antybiotykoterapię.

Hipotrofia może dotyczyć nawet 10% ciąż.Hipotrofia płodu - na czym polega? Jakie są przyczyny występowania hipotrofii?

Odruch Babińskiego u dzieci. Jak długo może występować?

Odruch Babińskiego u dzieci do maksymalnie 3. roku życia uznawany jest za fizjologiczny. Po tym czasie zanika. Odruch Babińskiego u noworodków uznawany jest za jeden z podstawowych, tak jak odruch ssania czy Moro. Noworodek, w przeciwieństwie do dorosłego, pogłaskany po stopie napręża ją. Odruch ten powinien pojawić się tuż po urodzeniu albo najdalej w okolicy 2.-3. tygodnia życia. Jego brak u dziecka może świadczyć o zaburzeniach w zakresie nerwów obwodowych lub dolnego odcinka rdzenia kręgowego.

Wskazuje się, że występowanie odruchu Babińskiego u dzieci jest związane z niedojrzałością układu nerwowego. Dopiero kiedy ulegnie zakończeniu proces mielinizacji osłonek nerwowych, wówczas odruch zaczyna zanikać. Zastępuje go odruch podeszwowy, który polega na tym, że przy podrażnieniu stopy palce zwijają się do wnętrza.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Odruch Babińskiego ujemny. Co to znaczy?

Odruch Babińskiego ujemny, czyli obustronnie nieobecny uznawany jest za normę i świadczy o prawidłowym stanie układu nerwowego u dorosłego człowieka. Jest to najczęściej spotykany wynik testu Babińskiego. W tym przypadku wszystkie palce stopy ulegają zgięciu podeszwowemu. 

Dodatni objaw Babińskiego

Dodatni objaw babińskiego u dorosłych uznawany jest za stan patologiczny i wskazuje na występowanie problemów w ośrodkowym układzie nerwowym. U dzieci do 3. roku życia jest stanem przejściowym, fizjologicznym, który zanika wraz z dojrzewaniem układu nerwowego. Dodatni objaw Babińskiego występuje wtedy, gdy podczas podrażnienia stopy duży paluch zgina się ku górze. Może temu towarzyszyć zgięcie podeszwowe pozostałych palców stopy, ale także ich charakterystyczne rozczapierzenie. Dodatni wynik może wystąpić w obu lub w jednej stopie. Wskazuje się, że występowanie dodatniego wyniku w jednej stopie zdecydowanie ułatwia zlokalizowanie źródła występowania problemu.

Pleśniawki u niemowlaka to dość często spotykany problem. zdjęcie ilustracyjnePleśniawki u niemowlaka. Co powoduje ich powstawanie?

Test Babińskiego. Na czym polega?

Test Babińskiego to inaczej badanie mające na celu zdiagnozowanie występowania odruchu Babińskiego. Może on dać trzy różne wyniki:

  • ujemny wynik jest wówczas, gdy wszystkie palce stopy zginają się ku dołowi - jeśli badanie odruchu Babińskiego w obu stopach daje ujemny wynik uznajemy, że układ nerwowy funkcjonuje prawidłowo;
  • dodatni wynik ma miejsce wtedy, gdy duży palec stopy ulega zgięciu grzbietowemu (czyli zgina się ku górze), pozostałe palce mają zgięcie podeszwowe lub się rozczapierzają. Dodatni wynik może wystąpić w jednej lub obu stopach;
  • brak reakcji może wystąpić u osób z zaburzeniami czucia.

Zobacz też: Śmierć łóżeczkowa. Co to jest SIDS i jakie są jego przyczyny?

Więcej o: