Basen dla niemowlaka: idealna aktywność dla maluszków czy potencjalne zagrożenie?

Basen dla niemowlaka to coraz częściej spotykana aktywność, na którą decydują się młodzi rodzice. Podejście do wychowania dzieci zmieniło się na przestrzeni ostatnich dekad diametralnie. Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną rozrywką niemowlaka było leżenie i obserwowanie otoczenia, którym niezmiennie pozostawał dom. Obecnie dla niemowląt i ich rodziców istnieje szereg ciekawych aktywności, które zapewniają rozrywkę całej rodzinie. Jedną z takich alternatyw są zajęcia na basenie, specjalnie dedykowane najmłodszym i ich opiekunom.

Kiedy z niemowlakiem na basen?

Basen dla niemowlaka to coraz częściej spotykane zajęcia w ofercie pływalni i szkół pływania. Większość rodziców zastanawia się jednak kiedy z niemowlakiem na basen? To pierwsze pytanie nasuwające się rodzicom, którzy powzięli decyzję, że swoje dziecko chcą przyzwyczajać do takiej aktywności. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń czy wytycznych, które jednoznacznie wskazywałyby kiedy wybrać się z niemowlakiem na basen. Jest jednak kilka czynników, które powodują, że pierwsze trzy miesiące życia raczej nie będą odpowiednim momentem na pierwsze wyjście na basen. Pamiętajmy, że pierwsze dwa tygodnie życia dziecka to okres, w którym niemowlę adaptuje się do życia poza organizmem mamy. Mnogość bodźców, które do niego docierają mogą powodować dezorientację, dlatego nie warto narażać go na jeszcze większy stres. W końcu niemowlak na basenie ma mieć frajdę.

Z drugiej strony pamiętajmy, że w zajęciach z dzieckiem uczestniczy przeważnie mama. Pierwsze sześć tygodni po porodzie bywa ciężkim okresem, kiedy kobieta zmaga się z różnymi dolegliwościami, a także burzą hormonów, więc wyjście na basen może niekoniecznie być dla niej szczytem marzeń. Warto odczekać tak długo, aby korzystanie z basenowych atrakcji było przyjemnością i dla dziecka i dla rodzica. Optymalny momentem wydaje się być 3-4 miesiąc życia malucha, kiedy to zazwyczaj ustaje problem kolek, a dziecko jest coraz bardziej kontaktowe i ciekawe otaczającego go świata. Jesteśmy wtedy w stanie optymalnie przygotować niemowlę do wizyty na basenie. 

Niemowlak na basenie - jak się przygotować?

Aby w pełni czerpać radość z zabaw w wodzie pamiętajmy, że nasze niemowlę nie może zmagać się z żadnymi dolegliwościami. Kiedy planujemy wypad na basen musimy zadbać, aby dziecko odbyło obowiązkową drzemkę, bo śpiący maluch jest zazwyczaj zbyt rozdrażniony, aby cieszyć się z poznawania nowych miejsc i uczestnictwa w nowych aktywnościach. Dla niemowlaka ważne jest też, aby przed wejściem do basenu został nakarmiony, bo pusty brzuszek może pokrzyżować nawet najwspanialsze plany. Pamiętajmy jednak, by zachować odpowiedni odstęp między karmieniem a wejściem do wody. Zwłaszcza w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym warto odczekać pół godziny i pozwolić by porządnie im się odbiło, wówczas unikniemy niemiłej niespodzianki już w wodzie. Dzieci karmione naturalnie mogą już po około 15 minutach ruszać na basen, a to dlatego, że pokarm matki jest lekkostrawny, a co za tym idzie szybciej się przyswaja, ale również dziecko staje się szybciej głodne. Jeśli chodzi o strój, to kilkumiesięczne niemowlaki nie potrzebują strojów kąpielowych. Wystarczy nieprzemakalna pielucha stworzona właśnie z myślą o amatorach basenowych atrakcji. 

Zobacz wideo Chłopiec tonął na środku zatłoczonego basenu. Wokół spokojnie pływali inni ludzie

Torba na basen dla dziecka - co zabrać?

Przygotowując się do wyjścia na basen zawsze trzeba zabrać ze sobą sporo rzeczy. W przypadku wyjścia z niemowlakiem nie jest inaczej. W drodze na i z basenu, a także podczas pobytu na nim, może wydarzyć się wiele sytuacji, na które warto być przygotowanym. Torba na basen dla dziecka musi być starannie przygotowana.

  1. Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o pieluchach nieprzemakalnych, bo bez nich nie zostaniemy wpuszczeni do basenu.
  2. Zabrać musimy także kilka sztuk zwykłych pieluch, na czas po zajęciach. Przydadzą się też mokre chusteczki do pupy i krem pod pieluszkę.
  3. W torbie dziecka na basen nie może zabraknąć ręcznika z kapturkiem do osuszenia skóry po kąpieli, a także ubranek. Zawsze miejmy zapasowy zestaw, w razie gdyby coś nam się zamoczyło.
  4. Warto zabrać ze sobą kosmetyki natłuszczające i nawilżające, które zastosujemy na skórę niemowlaka po wyjściu z basenu.
  5. Nie zapominajmy też o tym, że po basenie nasz maluch może być głodny, więc przygotujmy wszystko co potrzebne do nakarmienia go piersią lub jeśli już jesteśmy na etapie rozszerzania diety, wówczas zabierzmy niewielką przekąskę, która zaspokoi głód małego pływaka. 

Basen dla niemowlaka: zagrożenia

Pamiętajmy, że jak w każdej sytuacji również na basenie musimy zachować szczególną ostrożność, gdy pod naszą opieką znajduje się niemowlę. Zagrożenia na niemowlaka na basenie czyhają wszędzie. Począwszy od szatni, gdzie przebieramy dziecko. Pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Również na basenie nie wypuszczajmy dziecka z rąk i zawsze zabezpieczajmy je przed upadkiem. Starajmy się też, aby skóra niemowlaka nie miała kontaktu z zabrudzonymi powierzchniami, tak aby zmniejszyć ryzyko grzybicy. Sami też zadbajmy o porządne obuwie basenowe, aby nie pośliznąć się na mokrej powierzchni. 

Zobacz też: Dieta karmiącej mamy. Czy trzeba jeść więcej? Czy warto eliminować alergeny na wszelki wypadek?

Więcej o:
Copyright © Agora SA