Kokon dla dziecka - co to jest i do czego służy?

Kokon dla dziecka cieszy się ostatnio popularnością. Gniazdko ma sprawić, że maluch będzie czuł się bezpiecznie, a i jego rodzice będą czuli się pewniej, gdy niemowlę śpi z nimi. Czy kokon dla dziecka jest bezpieczny?

Kokon dla dziecka to nic innego, jak materacyk z wyższym rantem. Możemy włożyć go do dziecięcego łóżeczka, położyć na naszym łóżku, czy wykorzystać jako przenośne miejsce dla maluszka, kiedy chcemy mieć go przy sobie.

Kokon niemowlęcy może mieć regulowaną wielkość, najczęściej przy pomocy zapięcia na dole - możemy zdecydować, czy ma być on zamknięty (takie gniazdko przeznaczone jest dla najmłodszych) albo otwarty na dole. Wtedy dziecko ma więcej miejsca, aby ruszać nóżkami.

Wyprawka noworodka. O czym trzeba pamiętać?

Zobacz wideo

Kokon dla niemowlaka: po co?

W sklepach znajdziemy mnóstwo wzorów i kolorów, kokon może pełnić funkcje dekoracyjne. Ale nie tylko. Ma on sprawić, aby ograniczyć przestrzeń malucha, aby w dużym łóżeczku czuło się bezpiecznej. Kokon ma sprawić, by nowe warunki przypominały te z życia płodowego. Jest on wykorzystywany także przez rodziców, którzy śpią z dzieckiem - mają poczucie, że maluch zajmuje odrębną przestrzeń, ale i czują się pewniej. Ranty są swojego rodzaju blokadą między nimi a dzieckiem. Może on być także pomocny podczas ułożenia dziecka na boku, możemy układać w nim malucha leżącego na kanapie. Kokon może być także wykorzystywany jako przewijak, możemy go włożyć do wózka i używać jako przenośnego materacyka, gdy np. idziemy do znajomych i chcemy gdzieś ułożyć malca.

Czy kokon dla dziecka jest bezpieczny?

Przede wszystkim musimy pamiętać, aby nie zostawiać malucha w kokonie bez opieki. Nie możemy układać w nim dziecka na kanapie licząc, że wysokie ranty zapobiegną upadkowi.

O ile kokon dla noworodka może służyć mu za miejsce spania w ciągu dnia, to lepiej nie używać go w nocy. W przypadku najmłodszych najważniejsza zasada to "im mniej, tym lepiej". W łóżeczku powinien znajdować się jedynie materac pokryty prześcieradłem na gumce. Zrezygnujmy z ochraniaczy na szczebelki, nie wkładajmy mnóstwa maskotek. Może nam się wydawać, że dziecko nie porusza się podczas snu, ale może ono przekręcić główkę tak, aby zatkać nos rzeczą, która znajduje się w jego pobliżu.

Warto także pamiętać o SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Najbardziej narażone są niemowlęta w wieku od dwóch do sześciu miesięcy. Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka jest zadbanie o wygodne i bezpieczne miejsce do spania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Czym jest SIDS? Każdy rodzic powinien to wiedzieć

Kokon-otulacz

Kokonami nazywamy nie tylko gniazdka dla najmłodszych. Mogą to być także otulacze, którymi ciasno owijamy malucha. Ich zwolennicy uważają, że otulacz dla dziecka idealnie sprawdzi się po porodzie, a noworodek będzie czuł się dzięki niemu bezpieczniej. Ciasne otulanie ma uspokoić i wyciszyć malca.

Więcej o:
Copyright © Agora SA