Książeczka sensoryczna: co to jest? Kupić czy zrobić ją samemu?
Książeczka sensoryczna: co to jest?
Najprościej rzecz ujmując, to książeczka, która wpływa na zmysły. Właściwie możemy uznać za taką każdą, po którą sięgamy, ale te dla najmłodszych są wyjątkowe. Najprostsze to po prostu książeczki kontrastowe (biało-czarno-czerwone), które wspierają rozwój wzroku malucha. Jednak myśląc o książeczkach sensorycznych najczęściej mamy na myśli te wykonane z miękkich materiałów, które na każdej stronie mają ukryte ciekawostki dla malucha.
Takie książeczki wydają dźwięki (szeleszczą, grzechoczą), wykonane są z różnych materiałów, mają bezpieczne lusterka, elementy do przekładania, odczepiania - możliwości jest wiele.
Noworodek przychodzi na świat z w pełni ukształtowanym zmysłem węchu i smaku. Te zmysły są mu najbardziej potrzebne do przetrwania. Jeżeli chodzi o wzrok, będzie się on dopiero kształtował.
Książeczka sensoryczna: od jakiego wieku?
Te kontrastowe możemy postawić już koło noworodka, jeśli chodzi o miękkie książeczki, właściwie nie ma ograniczeń wiekowych, ważne, aby były bezpieczne (nie miały małych elementów, były dobrze zszyte itp.). W zależności od etapu rozwoju, dziecko będzie odkrywało kolejne funkcje książeczek - będzie ją dotykało, poznawało różne faktury, sprawdzało dźwięki. Starszak będzie ją chwytał, przekładał, ćwiczył chwyt, poznawał związki przyczynowo-skutkowe.
Książeczki spełniają różne funkcje, nie tylko wpływają na rozwój dziecka. Edukują, wspierają umiejętności, zajmują. A także są po prostu doskonałą zabawką.
Książeczka sensoryczna personalizowana
Popularnością cieszą się książeczki sensorycznie ręcznie robione. Najczęściej są one grubsze od tych dostępnych w sklepach i zawierają więcej funkcji. Możemy je też dopasować do naszych potrzeb, umieścić więcej elementów, na których nam zależy. Ich cena będzie uzależniona od tego, co chcemy, aby się w niej znalazło. Musimy pamiętać, że na jej przygotowanie potrzeba wtedy nie tylko więcej czasu, ale i nakładów finansowych, ponieważ wykorzystanych zostanie więcej materiałów. Najczęściej kosztują od 100 zł w górę.
Jak zrobić książeczkę dotykową?
Przyda się czas i umiejętności krawieckie. Chociaż książeczkę możemy zszyć ręcznie, wygodniej będzie robić to przy pomocy maszyny do szycia. W internecie znajdziecie wiele inspiracji, publikowane są także liczne tutoriale "książeczka sensoryczna zrób to sam" oraz szablony, które ułatwią tworzenie bazy. Co się przyda? Przede wszystkim potrzebujemy materiałów o różnych fakturach. W zależności od tego, co chcemy w książce umieścić, zaopatrzmy się np. w sznureczki, bezpieczne lusterka, szeleszczącą folię.
Książeczka manipulacyjna
Niemowlakowi książeczki pomogą rozwinąć zmysły czy opanować chwyt pęsetowy, dla starszaka będą pomocą w nabywaniu przydatnych umiejętności - jak wiązanie butów czy odczytywanie godzin na zegarze. Książeczki manipulacyjne mogą być tematyczne, na przykład zawierać różne gry podróżne, mogą uczyć kształtów i kolorów, być pomocne podczas nauki literek. Coś w nich trzeba przeczepić, coś zawiązać, coś dopasować - to doskonała zabawa i nauka w jednym.
-
Klasy maturalne wracają do szkół? Minister Czarnek zdradza plany resortu. "Nauka stacjonarna będzie dla połowy uczniów"
-
Wiozła dzieci w wózku sklepowym. Nieznajoma zwróciła jej uwagę. "To nielegalne"
-
Powrót do szkół w lutym? Przemysław Czarnek: Absolutnie zaprzeczam tej informacji
-
Powrót do szkół. Minister Czarnek: Zmieniamy rozporządzenie w zakresie organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły
-
Położna o pracy w czasie pandemii. "Kobiety w ciąży nagle zostały odcięte od możliwości delektowania się swoim stanem"
- Para lesbijek marzyła o drugim dziecku. Urodziły im się pięcioraczki. "Jakbyśmy wygrały los na loterii"
- Monika Mrozowska opowiada o połogu. "Piersi są twarde i wielkie jak melony z Biedronki"
- Mama wychowuje córkę bez grama cukru. Pięciolatka tylko raz była chora
- Nowe wnioski na 500 plus 2021. W lutym rusza nabór. Jak złożyć wniosek o 500 plus?
- Tłusty czwartek 2021 - kiedy wypada? Podajemy przepis na pyszne pączki