Ulewanie u niemowlaka. Czy to normalne? Jak sobie radzić?
Ulewanie u niemowlaka zdarza się dość często. Zwracanie treści pokarmowej zwykle występuje kilka razy na dobę, najczęściej po jedzeniu, ale zdarza się również w trakcie karmienia. Ulewanie najczęściej ma podłoże czynnościowe, nie zaburza rozwoju psychofizycznego, nie wiąże się z nieprawidłowościami anatomicznymi czy biochemicznymi, ma przy tym łagodny i przemijający charakter. Nie jest to zjawisko tożsame z wymiotami chlustającymi, które są nie tylko bardziej obfite, ale i gwałtowne.
Ulewane mleko dosyć powoli wypływa z ust (a czasem z nosa) dziecka. Zwykle jest to mleko, śluz i ślina, stąd treść może pachnieć kwaśnym mlekiem, a wyglądem przypominać nadtrawiony twarożek. Problem w większości przypadków znika samoistnie po kilku miesiącach, najczęściej około czwartego-szóstego miesiąca dziecka, choć u niektórych maluchów może utrzymywać się do 12. miesiąca życia.
Niewypróżnianie się dziecka przez kilka dni może oznaczać zaparcie, ale nie zawsze. Dzieci, które są karmione tylko piersią w pierwszych miesiącach, mogą nie wypróżniać się przez kilka dni. Co warto wiedzieć o zaparciach?
Ulewanie u niemowlaka: przyczyny
Dlaczego dziecko ulewa? Ulewanie u noworodka i niemowlaka najczęściej jest związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego. Innymi przyczynami może być niewłaściwa technika karmienia bądź zbyt duże ilości mleka wypijane jednorazowo przez malucha.
Trzeba pamiętać, że u niemowląt połączenie pomiędzy przełykiem a żołądkiem ustawione jest pod nieco innym kątem niż u starszaków. Ponadto nie bez znaczenia w tej kwestii jest nie w pełni rozwinięty mięsień, który zamyka wejście do żołądka. To dlatego treść pokarmowa łatwiej wydostaje się do przełyku i cofa wyżej (refluks u niemowlaka).
Ulewanie u niemowlaka: jak karmić?
Co robić, kiedy noworodek albo niemowlę ulewa? Przede wszystkim trzymać się kilku zasad dotyczących karmienia dziecka.
- Należy karmić je częściej, ponieważ długie przerwy sprawiają, że głodny maluch ssie łapczywie, połykając przy tym powietrze, co jest również przyczyną kolek.
- Nie należy karmić dziecka, kiedy jest niespokojne i płacze. Najpierw należy je uspokoić, na przykład kołysząc i przytulając. Warto pamiętać, by podawania piersi nie traktować jako metody na uspokojenie malca. To zły nawyk, który może doprowadzić do przekarmiania.
- Trzeba również zadbać o wygodną pozycję i odpowiednią technikę karmienia piersią. Bardzo ważne jest, by niemowlę dobrze chwyciło brodawkę, warto także trzymać główkę dziecka nieco wyżej niż resztę ciała.
- Karmiąc niemowlę warto robić krótkie przerwy, unosząc dziecko do pozycji pionowej. To pomoże złapać oddech i pozbyć się powietrza, które maluch połknął podczas karmienia.
- Karmiąc dziecko mlekiem modyfikowanym w butelce warto upewnić się, że dziurka w smoczku nie jest zbyt duża (w przeciwnym razie mleko będzie wypływało z niej za szybko). Należy również zwrócić uwagę na to, by mleko wypełniało cały smoczek.
- Po karmieniu należy przytrzymać dziecko kilka minut w pozycji pionowej lub półpionowej, by odbiło się powietrze podczas jedzenia połknięte. Bezpośrednio po posiłku nie należy kłaść malucha na brzuchu czy na wznak, a na boku. Leżenie na brzuszku sprzyja ulewaniu. Gdy dziecko leży na plecach, może zakrztusić się zwracanym pokarmem.
Jeżeli pomimo stosowania się do wyżej wspomnianych zasad problem nie znika i jest dokuczliwy, lekarz może zalecić zagęszczanie posiłków lub specjalną mieszankę przeciw ulewaniu. Zagęszczać można zarówno mleko modyfikowane, jak i ściągnięte z piersi. W tym celu stosuje się kleik ryżowy, mączkę z ziaren chlebowca świętojańskiego lub specjalny preparat do kupienia w aptece.
Ulewanie u niemowlaka: kiedy do lekarza?
Jeżeli ulewające dziecko prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze, nie ma powodu do niepokoju. Ulewanie u noworodka karmionego piersią i u nieco starszych niemowląt uznaje się za normalne.
Co powinno niepokoić rodziców? Kiedy iść z ulewającym dzieckiem do lekarza? Gdy:
- maluch cierpi z powodu wymiotów chlustających,
- ulewaniu towarzyszą zaburzenia rozwoju,
- pojawiają się objawy niedożywienia, dziecko zbyt wolno przybiera na wadze,
- maluch jest nadpobudliwy bądź apatyczny,
- zdarzają się nawracające epizody świszczącego oddechu, często nawracają infekcje ucha, zapalenie oskrzeli,
- w treści żołądka widoczna jest krew lub żółć,
- pojawia się tkliwość lub wzdęcie brzucha, biegunki lub zaparcia.
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
-
Kiedy wracamy do szkoły 2021? Andrusiewicz: "Na pewno teraz nie może zapaść decyzja o powrocie wszystkich dzieci do szkół"
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy