Ulewanie u niemowlaka zdarza się dość często. Zwracanie treści pokarmowej zwykle występuje kilka razy na dobę, najczęściej po jedzeniu, ale zdarza się również w trakcie karmienia. Ulewanie najczęściej ma podłoże czynnościowe, nie zaburza rozwoju psychofizycznego, nie wiąże się z nieprawidłowościami anatomicznymi czy biochemicznymi, ma przy tym łagodny i przemijający charakter. Nie jest to zjawisko tożsame z wymiotami chlustającymi, które są nie tylko bardziej obfite, ale i gwałtowne.
Ulewane mleko dosyć powoli wypływa z ust (a czasem z nosa) dziecka. Zwykle jest to mleko, śluz i ślina, stąd treść może pachnieć kwaśnym mlekiem, a wyglądem przypominać nadtrawiony twarożek. Problem w większości przypadków znika samoistnie po kilku miesiącach, najczęściej około czwartego-szóstego miesiąca dziecka, choć u niektórych maluchów może utrzymywać się do 12. miesiąca życia.
Niewypróżnianie się dziecka przez kilka dni może oznaczać zaparcie, ale nie zawsze. Dzieci, które są karmione tylko piersią w pierwszych miesiącach, mogą nie wypróżniać się przez kilka dni. Co warto wiedzieć o zaparciach?
Dlaczego dziecko ulewa? Ulewanie u noworodka i niemowlaka najczęściej jest związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego. Innymi przyczynami może być niewłaściwa technika karmienia bądź zbyt duże ilości mleka wypijane jednorazowo przez malucha.
Trzeba pamiętać, że u niemowląt połączenie pomiędzy przełykiem a żołądkiem ustawione jest pod nieco innym kątem niż u starszaków. Ponadto nie bez znaczenia w tej kwestii jest nie w pełni rozwinięty mięsień, który zamyka wejście do żołądka. To dlatego treść pokarmowa łatwiej wydostaje się do przełyku i cofa wyżej (refluks u niemowlaka).
Co robić, kiedy noworodek albo niemowlę ulewa? Przede wszystkim trzymać się kilku zasad dotyczących karmienia dziecka.
Jeżeli pomimo stosowania się do wyżej wspomnianych zasad problem nie znika i jest dokuczliwy, lekarz może zalecić zagęszczanie posiłków lub specjalną mieszankę przeciw ulewaniu. Zagęszczać można zarówno mleko modyfikowane, jak i ściągnięte z piersi. W tym celu stosuje się kleik ryżowy, mączkę z ziaren chlebowca świętojańskiego lub specjalny preparat do kupienia w aptece.
Jeżeli ulewające dziecko prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze, nie ma powodu do niepokoju. Ulewanie u noworodka karmionego piersią i u nieco starszych niemowląt uznaje się za normalne.
Co powinno niepokoić rodziców? Kiedy iść z ulewającym dzieckiem do lekarza? Gdy: