Nocne karmienie niemowląt: co warto wiedzieć

Nocne karmienie niemowląt spędza sen z powiek wielu rodzicom. Na pewnym etapie życia dziecka oraz w różnych okolicznościach jest jednak absolutnie konieczne. Dlaczego nocne karmienie niemowląt jest ważne? Czym różni się nocne karmienie niemowląt karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym? Co warto wiedzieć o nocnym pokarmie mamy?

Nocne karmienie niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym

Nocne karmienie niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym jest zalecane wyłącznie w przypadku małych dzieci, czyli maluchów do drugiego-trzeciego miesiąca. Dziecko karmione w ten sposób powinno jeść dziennie siedem posiłków po około 100 ml każdy, także w nocy. Dziecko karmione butelką po skończeniu czterech tygodni zjada sześć porcji po 130 ml. Starszym dzieciom, gdy budzą się w nocy, zamiast podawać mleko czy sok, lepiej dać przegotowaną wodę.

Warto pamiętać, że nocne karmienie u starszych niemowląt może być przyczyną próchnicy (nie dotyczy to karmienia piersią). Specjaliści apelują do rodziców, by dbali o higienę jamy ustnej dzieci jeszcze zanim pojawią się zęby. To dlatego tak ważne jest, aby nocnym karmieniu niemowlęcia butelką z mlekiem modyfikowanym przemyć dziecku wnętrze buzi wyjałowionym gazikiem zwilżonym przegotowaną wodą.

Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów. Problemy zaczynają się w dzieciństwie.

Zobacz wideo

Nocne karmienie niemowląt karmionych piersią

Nocne karmienie niemowląt, choć niewygodne, do pewnego wieku dziecka jest konieczne. Przez pierwsze tygodnie niemowlę powinno być karmione osiem-12 razy na dobę, musi jeść także nocą. Przerwa w karmieniu piersią nie powinna być dłuższa niż cztery godziny. Noworodek musi jeść często, bo ma bardzo mały żołądek, a pokarm mamy szybko się trawi.

W przypadku starszych niemowląt zalecane jest jedno karmienie nocne. Jednocześnie przerwa w jedzeniu może trwać nawet sześć godzin. Kilkumiesięczne niemowlę, które budzi się w nocy, niekoniecznie jest głodne. Warto o tym pamiętać. Dzieci pomiędzy szóstym a dwunastym miesiącem życia zazwyczaj same powoli rezygnują z nocnego karmienia piersią. Jeśli starsze dziecko nadal chce być często karmione w nocy, warto próbować ograniczyć liczbę nocnych posiłków.

Nocne karmienie niemowląt - dlaczego jest ważne?

Nocne karmienie niemowląt karmionych piersią jest ważne, ponieważ skład pokarmu nocnego jest inny niż mleka dziennego. Jest bardziej kaloryczny, zawiera także trzy razy więcej tłuszczów niż pokarm wytwarzany w ciągu dnia. Są to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe LCPUFA, ważne dla rozwoju mózgu, układu nerwowego czy oczu. Mleko nocne jest dużo bardziej sycące niż mleko dzienne. Ponadto jest go więcej. Wysokie stężenie prolaktyny w organizmie matki powoduje zwiększenie ilości wytwarzanego w piersiach pokarmu. Korzystają na tym wszystkie dzieci, szczególnie jednak korzystne jest to dla niejadków i maluchów, które słabo przybierają na wadze.

Nocne karmienie jest korzystne dla laktacji. Aby produkcja mleka mogła się unormować i dostosować do potrzeb dziecka, ta musi być systematycznie stymulowana. Częste przystawianie malucha do piersi podnosi poziom prolaktyny odpowiadającej za produkcję mleka. Karmienie nocne pomaga ustabilizować laktację, która może zaspokajać potrzeby organizmu niemowlęcia.

Czy trzeba budzić niemowlę na nocne karmienie?

To zależy. W przypadku noworodka długie przerwy w karmieniu nie są wskazane. Brak pożywienia osłabia jego organizm i ogranicza dostarczanie cennych składników. Jeśli maluch śpi dłużej niż sześć godzin w pierwszych tygodniach i miesiącach życia, należy go obudzić na jedzenie. Jeżeli starsze niemowlę rozwija się, rośnie i przybiera na wadze prawidłowo, nie trzeba go budzić.

Jak obudzić malucha na nocne karmienie? Dobrym sposobem na obudzenie maluszka jest zmiana pieluszki, delikatne dotykanie policzka czy przysunięcie brodawki piersiowej do ust dziecka. Kiedy maluch pije mleko nie budząc się, nie trzeba go podnosić do odbijania, ponieważ śpiące dziecko zwykle nie połyka powietrza podczas ssania.

Nocne karmienie niemowląt - jak odzwyczaić dziecko?

Zwykle dzieci, zanim skończą pierwszy rok życia, same odzwyczajają się od jedzenia w nocy. Można im w tym pomóc. Co zrobić, by odzwyczaić dziecko od pobudek?

Można próbować wydłużyć przerwę pomiędzy poszczególnymi karmieniami, podawać do picia wodę. Warto karmić częściej po południu i wieczorem, a i zadbać o relaksującą kąpiel i wyciszenie tuż przed odpoczynkiem nocnym. Gdy dziecko obudzi się w nocy, trzeba próbować uspokoić je inaczej niż przystawianiem do piersi. Stopniowe odzwyczajanie dziecka od nocnych karmień wymaga czasu.

Więcej o: