10-miesięczne dziecko nie przestaje fascynować. Codziennie uczy się nowych rzeczy i z entuzjazmem poznaje świat. Staje się coraz bardziej mobilne, bystre i towarzyskie. Obserwowanie jego rozwoju i zachowania jest fascynujące. Warto przy tym pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie.
10. miesiąc życia dziecka oznacza, że maluch nie rośnie tak szybko, jak w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Przybiera na wadze nie więcej niż 500 gramów miesięcznie (zwykle 200 gramów), rośnie mniej niż półtora centymetra na miesiąc. Przyrost masy ciała staje się coraz wolniejszy.
Maluch, który ma 10 miesięcy, jest mobilny i sprawny fizycznie. Co potrafi? Najczęściej sprawnie raczkuje, nadal w pozycji czworaczej kołysze się w przód i w tył. Samodzielnie staje przy meblach, zwykle potrafi już stać, przytrzymując się kogoś lub czegoś. To kolejny krok w stronę pionizacji i samodzielnego stania oraz chodzenia.
10-miesięczne dziecko przemieszcza się wzdłuż mebli używając obu rąk, często chodzi trzymane za dwie ręce. Posiadło też prawdopodobnie inne umiejętności: samodzielnie podnosi się i siada, sprawnie potrafi przejść z leżenia na plecach poprzez leżenie na brzuszku aż do siadu, a i doskonali się siad - nóżki prostują się, plecki cały czas wyprostowane.
Większość dzieci zaczyna siadać między szóstym a dziewiątym miesiącem życia. dla każdego dziecka przebieg rozwoju będzie nieco inny. Istotna jest jednak górna granica - warto skonsultować się z lekarzem
Dziecko w tym wieku zaczyna wiązać przyczynę ze skutkiem, a i przewidywać kolejność zdarzeń. To dlatego rzuca zabawkę i czeka, aż mama czy tata ja poniosą, naciska guzik, by usłyszeć melodyjkę, zakrywa i odkrywa kocyk, by schować i znaleźć zabawkę. 10-miesięczne dziecko robi imponujące postępy w zakresie procesów myślowych.
Maluch naśladuje rodziców, zwierzątka i odgłosy (kichanie, cmokanie, kasłanie). Zaczyna wypowiadać zlepki głosek, rozumie proste polecenia. Zaczepia domowników, próbuje zwracać na siebie uwagę, popisuje się, na przykład robiąc "pa-pa".
Maluch w tym wieku zwiększa różnorodność wypowiadanych dźwięków. Zdarza się, że dziecko 10. miesięcy posługuje się pierwszymi prostymi wyrazami, które wypowiada świadomie. To na przykład "mama, daj, ma".
Co jeszcze jest typowe dla 10-miesięcznego dziecka? To, że:
Niektóre 10-miesięczne dzieci bardzo przywiązują się do jednej zabawki bądź rzeczy, takiej jak kocyk czy pieluszka. Nie chcą jej nikomu oddawać, zasypiają z nią i najchętniej by się nie rozstawały.
10-miesięczne niemowlę lubi stukać dwoma trzymanymi przez siebie przedmiotami i rzucać nimi. Ulubionymi zajęciami dziecka w tym wieku jest wkładanie i wyjmowanie mniejszych przedmiotów do i z pudełek, układanie piramidy (na przykład z kubeczków lub kółek nakładanych na patyk), przeglądanie książeczek (dziecko potrafi już samodzielnie przewrócić stronę chwytem pęsetowym).
Malucha fascynuje studiowanie różnych przedmiotów, zwłaszcza małych. Pochłania go przyglądanie się z uwagą książeczkom, zabawkom z dużą ilością przycisków i kolorów, ale i małym koralikom, guzikom, okruszkom. Chętnie tez wkłada je do buzi, ponieważ bada przedmioty na różne sposoby: dotykiem, wzrokiem, węchem, zmysłem smaku.
10-miesięczne dziecko lubi też różne zabawy ruchowe. W co się bawić z niemowlakiem? Można raczkować slalomem, bawić się w berka "na raczkach". Maluch z pewnością doceni zabawy w naśladowanie różnych zwierząt oraz wspólne czytanie książeczek. Można je nie tylko przeglądać, ale i zadawać pytania: "Gdzie jest pies?", "Gdzie jest kwiat?", "Gdzie jest dziewczynka?".