8-miesięczne dziecko: co potrafi? Jakie zabawki dla malucha?

8-miesięczne dziecko jest nie tylko pocieszne, ale również coraz bardziej samodzielne i mobilne. Samo siedzi i umie przemieszczać się raczkując, niektóre maluchy zaczynają wstawać. Niemowlę bardzo dynamicznie rozwija się ruchowo, ale także intelektualnie i emocjonalnie. Obserwowanie go jest ekscytującym przeżyciem.

8-miesięczne dziecko codziennie zaskakuje nowymi umiejętnościami. Rozwija się bardzo szybko, a obserwowanie go sprawia rodzicom wiele radości. Maluch nie rośnie już tak szybko jak w pierwszym półroczu życia (do jednego centymetra na miesiąc). Wzrost wagi wynosi mniej niż 500 gramów.

Gdy dziecko odkrywa nowe umiejętności. Czym są tzw. skoki rozwojowe?

Zobacz wideo

Co potrafi 8-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny

Zwykle 8-miesięczne dziecko umie siedzieć, samodzielnie też siada z pozycji leżącej. Zdarza się, że podejmuje pierwsze próby samodzielnego wstawania, najczęściej po złapaniu się jakiejś podpory (na przykład barierek łóżeczka) i podciągnięciu się.

Dziecko, które ma osiem miesięcy, często przyjmuje pozycję boczną. W leżeniu na boku podpiera się na łokciu - i tak się bawi. Jest również bardzo energiczne i ruchliey. Coraz lepiej sobie radzi w zakresie mobilności, robi postępy w rozwoju motorycznym. Obraca się wokół własnej osi, potrafi obrócić się z brzuszka na plecy i z powrotem. Umie pełzać lub przesuwać się w pozycji siedzącej, z jedną nóżką podwiniętą pod pośladkiem. Doskonali pozycję czworaczą. Niemowlęta, które nie potrafią jeszcze raczkować, często przesuwają się na pupie.

8-miesięczne dziecko: rozwój emocjonalny i intelektualny

Rozwój 8-miesięcznego dziecka jest dynamiczny także na innych płaszczyznach. Jak przebiega rozwój emocjonalny i intelektualny malucha? Maluch w tym okresie:

  • rozumie słowo "nie", a i pokazuje gestami, czego chce,
  • lubi się bawić w zabawy, które angażują dotyk. To na przykład "Kosi, kosi łapki" czy "Sroczka kaszkę warzyła",
  • umie klaskać w rączki, naśladuje coraz więcej gestów takich jak pukanie, machanie,
  • zachowuje rezerwę wobec obcych, ma coraz większą świadomość społeczną,
  • gaworzy i pokrzykuje, by zwrócić na siebie uwagę,
  • ćwiczy mowę powtarzając łańcuchy sylab, potrafi powiedzieć "pa-pa", odkrywa szept. Zaczyna artykułować dźwięki, począwszy od samogłosek. Wokalizuje i wsłuchuje się w głos rodzica, rozumie wypowiedzi o zabarwieniu emocjonalnym,
  • 8-miesięczne dziecko jest coraz bardziej samodzielne: trzyma swoją butelkę, potrafi samo napić się z kubka niekapka czy zjeść trzymane chrupki,
  • potrafi do uchwytu wykorzystać trzy palce, kciuk, palec wskazujący i palec środkowy. 8-miesięczne niemowlę stosuje już tak zwany chwyt nożycowy lub pęsetowy,
  • pojawiają się pierwsze oznaki zdolności koncentracji uwagi, na przykład maluch zaczyna bawić się sam, słucha tykania zegara. Dziecko potrafi już koordynować swoje ruchy i przetwarzać zdobyte doświadczenia, zwiększa uwagę i koncentrację na przedmiocie,
  • obraca w dłoniach zabawki, stara się otwierać pudełka. Coraz sprawniej manipuluje przedmiotami. Ściska je, obraca, przekłada z ręki do ręki, ale i rzuca. Wydaje się, że odkrycie, iż upuszczane przedmioty nie tylko wydają dźwięki, ale i nie znikają na zawsze, jest dla 8-miesięcznego dziecka ogromnie fascynujące.

Zabawki dla 8-miesięcznego dziecka

Jakie są idealne zabawki dla 8-miesięcznego dziecka? Ponieważ w tym okresie najwspanialsza zabawą jest wkładanie i wyjmowanie przedmiotów z większych lub mniejszych pojemników lub rzucanie rzeczy na ziemię (dzięki czemu maluch zaczyna rozumieć, na czym polega zależność przyczynowo-skutkowa), dobrym pomysłem jest kupienie maluchowi takich zabawek jak sortery, kubeczki o różnej wielkości, a także piramidy i wieże z kółeczek (nakłada się je na drążek). Szczególnym uznaniem u 8-miesięcznych dzieci cieszą się piłki: różnej wielkości, twarde i miękkie, gumowe, piszczące, o różnych fakturach, kolorach i grafice.

W tym okresie dziecko zaczyna się interesować maskotkami i zwykle wybiera jedną, z którą zasypia i się bawi. Dzięki niej czuje się bezpiecznie. Rozwój dziecka w ósmym miesiącu wspierają również klasyki: książeczki z grubego kartonu, które mają duże i proste ilustracje. Dobrze, by miały wyraziste kolory, które przyciągają wzrok dziecka. Taką książeczkę można wspólnie czytać, ale i opowiadać, co jest w niej narysowane. Warto również kupić dziecku duże puzzle piankowe, pierwsze klocki, jak również zabawki interaktywne i wydające dźwięki. To na przykład domek ze zwierzątkami, pianinko, kostki edukacyjne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.