Podgrzewacz do butelek - czy warto go kupić i komu się najbardziej przyda?

Podgrzewacz do butelek ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy uważają go za niezbędny element dziecięcej wyprawki, zaś przeciwnicy za zbędny wydatek. Jakie wady i zalety ma podgrzewacz do butelek? Czy warto go kupić?

Podgrzewacz do butelek - co to jest?

Podgrzewacze do butelek to akcesoria, które mają pomóc świeżo upieczonym rodzicom. Mimo tego, że podgrzewacz wykorzystuje zazwyczaj tę samą zasadę działania co przy zagotowaniu wody w garnku, to dodatkowo usprawnia życie. Sprzęt oferuje podgrzanie wody i przygotowanie mleka w szybki sposób.

Najbardziej popularne są elektryczne podgrzewacze do butelek, które wystarczy jedynie podłączyć do prądu i ustawić właściwą funkcję. Dla rodziców, którzy często podróżują z dzieckiem, dostępne są podgrzewacze, które zawierają kabel, dzięki któremu możliwe jest podłączenie go do ładowarki samochodowej.

Wyprawka noworodka. O czym trzeba pamiętać?

Zobacz wideo

Jak działa podgrzewacz do butelek?

Podgrzewacz do butelek zbudowany jest zazwyczaj w ten sam sposób, niezależnie od modelu czy firmy. W większości przypadków jest pewnego rodzaju komora/naczynie/pojemnik, który należy wypełnić wodą, ustawić na odpowiednią temperaturę i podgrzać. Kolejnym krokiem jest włożenie do wnętrza komory butelki o odpowiedniej wielkości (mieszczącej się w strefie grzania). Ten prosty w obsłudze, a jakże praktyczny sprzęt, jest o wiele wygodniejszy niż gotowanie wody w garnku. Ponadto, odchodzi problem pilnowania, czy słoik z jedzeniem bądź butelka z mlekiem podgrzeje się do pożądanej temperatury (ani zbyt zimne jedzenie, ani zbyt gorące). Dzięki użyciu podgrzewacza możemy mieć pewność, że dziecko zawsze dostanie posiłek o właściwej temperaturze. Podgrzewacz można podłączyć wszędzie, gdzie jest dostęp do kontaktu - czyli nie tylko w kuchni, ale również w pokoju, sypialni czy poza domem.

Podgrzewacz do butelek - jaki model wybrać?

Zakup odpowiedniego podgrzewacza powinien być uwarunkowany kilkoma czynnikami. Przede wszystkim powinien być dopasowany do potrzeb rodziców. Drugą istotna kwestią jest wiek dziecka; w podgrzewaczu musi się zmieścić butelka z mlekiem - im starsze dziecko, tym większej potrzebuje butelki. Warto zainwestować w model, który oferuje również możliwość podgrzania słoiczka z daniem i posiada dodatkowe opcje w postaci rozmrażania i sterylizacji. Zdecydowanie bardziej polecane są podgrzewacze, które są zaprojektowane tak, by podgrzewała się tylko woda, a nie butelka sama w sobie. Ciepło pochodzące z nagrzanej wody ma ocieplać zawartość butelki lub słoiczka, a nagrzewanie się butelki mogłoby spowodować jej uszkodzenie.

W ofercie producentów znajdują się też podgrzewacze nie wymagające używania wody. Mają formę rękawa, w który wkłada się to, co wymaga podgrzania (butelka, słoik). Rękaw zaczyna się nagrzewać i potrzebuje na to kilku minut. Podgrzewacz z systemem pary wodnej pozwala zarówno na podgrzanie, jak i sterylizację.

Inną opcją, która została przygotowana w szczególności dla bliźniaków, jest podwójny podgrzewacz. Producenci stworzyli go, aby podgrzać jedzenie dla dwójki dzieci w tym samym czasie. Mając pod opieką dwójkę dzieci w tym samym wieku, które jedzą o tej samej porze, dobrze jest ułatwić sobie pewne czynności.

Podgrzewacz do butelek - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Po pierwsze: na zakres temperatury

Możliwość regulacji i zakres temperatury ma duże znaczenie w przypadku podgrzewacza; od niego zależy, jak ciepłe mleko czy danie otrzyma dziecko. Zaleca się, by zupy i kasze podgrzewać w temp. około 30-40 stopni, zaś warzywa w ok. 25 stopniach ciepła. Jeśli chcemy za pomocą podgrzewacza dokonać sterylizacji butelki, niezbędny okaże się model z możliwością osiągnięcia temperatury wrzenia - stu stopni. Istotna jest też w tym przypadku opcja podtrzymywania ciepła, która nie wymaga drugiego podgrzewania w sytuacji, gdy w momencie podgrzania posiłku wystąpi konieczność przewinięcia dziecka.

  • Po drugie: na moc urządzenia

Kolejny ważny parametr w przypadku zakupu. Obowiązuje tu prosta zasada: wyższa moc oznacza krótszy czas na podgrzewanie posiłku.

  • Po trzecie: na potrzeby

Odpowiedni model podgrzewacza należy dopasować do warunków użytkowania. Warto zwrócić uwagę na sposób zasilania i rozmiar oraz rodzaj podgrzewanych posiłków.

  • Po czwarte: na producenta i opinie

Zanim dokonamy zakupu, warto przyjrzeć się producentowi danego podgrzewacza oraz przeczytać opinie o produkcie. Osoby, które przetestowały dany model, dają najlepszą rekomendację.

Więcej o: