Chusta do noszenia dziecka - poznaj zalety chustowania!

Chusta do noszenia dziecka ułatwia rodzicom funkcjonowanie, odciąża kręgosłup, a dziecku daje poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Jakie jeszcze zalety niesie ze sobą noszenie dziecka w chuście i jak właściwie wiązać chustę?

Wiązanie chusty dla noworodka - jak wiązać chustę?

Prawidłowe wiązanie chusty to bardzo ważna rzecz - niewłaściwa pozycja dziecka znajdującego się w chuście może poważnie zaburzyć jego prawidłowy rozwój. Dlatego najlepiej udać się do doradcy chustowego lub wziąć udział w specjalnych warsztatach, które uczą prawidłowego zawiązania chusty. Wielu rodziców decyduje się także na naukę chustowania poprzez filmiki wideo lub instrukcje w internecie. To również jest jakaś alternatywa, jednak mniej polecana niż konsultacja u profesjonalisty. Specjalista sprawdzi i poprawi nasze wiązanie, doradzi na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas chustowania. Po obejrzeniu filmiku w internecie nie mamy nikogo, kto potwierdzi, że na pewno wykonaliśmy prawidłowo wiązanie.

Wyprawka noworodka. O czym trzeba pamiętać?

Zobacz wideo

Warto również dodać, że sposób wiązania zmienia się razem z rozwojem dziecka. U noworodka oraz u dziecka, które nie trzyma jeszcze samodzielnie głowy, chustę powinno się naciągnąć do wysokości płatka ucha dziecka. Jeśli wiążemy dziecko potrafiące samodzielnie kontrolować głowę, górny brzeg chusty naciągamy do podstawy czaszki. Dopiero w momencie, gdy dziecko potrafi siedzieć, pozwalamy mu wyciągnąć ręce z chusty, a górny jej brzeg ma przebiegać pod pachami. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest maluch, bardzo ważną rolę odgrywa mocne "dociągnięcie" chusty, aby ciasno otulała dziecko.

Chusta do noszenia dziecka - najważniejsze: pozycja w chuście

Jaka powinna być prawidłowa pozycja noworodka w chuście? Pozycja dziecka zawiązanego w chustę, którą można uznać za prawidłową, powinna spełniać kilka warunków. Są to przede wszystkim takie elementy pozycji, jak:

  • Nóżki, biodra i miednica dziecka powinny znajdować się w pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej (litera "M" - zgięcie 110°, odwiedzenie 60°, zewnętrzna rotacja stóp),
  • Kręgosłup malucha powinien być ułożony w kształt litery "C",
  • Główka niemowlaka swobodnie ma opadać na pierś osoby noszącej,
  • Chusta powinna być naciągnięta do wysokości ucha dziecka, a także mocno przylegać do ciała dziecka (niczym bandaż),
  • Tkanina, z której wykonana jest chusta, ma podtrzymywać dziecko w taki sposób, by przenosiła ciężar ciała na osobę, która je nosi.

Chustować można dziecko już od pierwszych dni po urodzeniu. Dzięki zastosowaniu się do powyższych zasad, pozwalających na ułożenie dziecka w prawidłowej pozycji, nie dojdzie do pionizowanie dziecka, które nie jest jeszcze na to gotowe. Kręgosłup malucha jest w chuście amortyzowany i podtrzymywany - dzięki ściśle zawiązanej chuście. Chusta zaś mocno przylega do ciała malucha, stabilizując jego ułożenie, zatem sam ciężar głowy nie stanowi obciążenia kręgosłupa, a kręgi są chronione przez utrzymanie jego fizjologicznej krzywizny. Chociaż głowa jest na górze, a nogi na dole, to kręgosłup jest ułożony w sposób naturalny, w identycznej pozycji, w jakiej by się znajdowało dziecko położone na brzuszku.

Chusta do noszenia dziecka - zalety chustowania

Noszenie dziecka w chuście buduje poczucie bezpieczeństwa w maluchu - jest bowiem blisko mamy, co stanowi także doskonałą okazję do budowania relacji z rodzicem. Również rodzice czuję się pewniej jeśli wiedzą, że ich dziecko spokojnie śpi w ich ramionach - w każdej chwili mogą je pocałować w główkę. Dzięki bliskiemu kontaktowi rodzic uczy się rozpoznawania potrzeb dziecka i bardzo szybko może zareagować na jego potrzeby.

Kolejną zaletą, którą doceniają zwolennicy chustowania jest wygoda - nie tylko wygodniej nosi się dziecko w chuście niż na rękach, ale przede wszystkim mama ma dwie wolne ręce. Dzięki temu, nawet mając dziecko "na rękach", może zająć się domowymi obowiązkami.

Małe dzieci lubią być blisko rodzica, czuć ich ciepło. Nawet jeśli większość dnia przesypiają, to w czasie swojej aktywności o wiele chętniej będą na rękach u rodziców, niż pozostawione same sobie. Z niemowlakiem w chuście łatwiej także zwiedzać - są miejsca, do których ciężko wjechać wózkiem, a zawiązanie chusty sprawia, że można zabrać malucha na poznawanie świata.

Chustowanie to także duże odciążenie dla kręgosłupa - nosząc dziecko na rękach w tradycyjny sposób, zmęczeni dźwiganiem rodzice, notorycznie przyjmują niewłaściwą pozycję. Dzięki właściwemu zawiązaniu chusty dorosły dba o bezpieczeństwo swojego kręgosłupa.

Dodatkowo chusta pomaga w się w wielu sytuacjach życiowych - ułatwia usypianie dziecka, pomaga w uspokojeniu, ukojeniu jego niepokoju, dziecko opatulone w chustę lepiej znosi wszelkie dolegliwości, takie jak przeziębienie czy ząbkowanie.

Więcej o: