Gorączka przy ząbkowaniu - kiedy powinna niepokoić?

Gorączka przy ząbkowaniu jest powszechnie uważana za typowy objaw towarzyszący pojawianiu się zębów mlecznych. Nie istnieją jednak badania, które by potwierdzały tę tezę. Jak to jest z tą gorączka przy ząbkowaniu? Co warto o niej wiedzieć? Kiedy jest akceptowalna, a kiedy powinna niepokoić?

Gorączka przy ząbkowaniu zwykle nie budzi niepokoju rodziców, ponieważ jest traktowana jak coś naturalnego. Tymczasem specjaliści są zdania, że gorączka nie jest typowym objawem wyrzynania się zębów. Akceptowana jest jedynie podwyższona temperatura (do 37,8 stopni Celsjusza), która utrzymuje się w dniu wyrzynania się zęba, choć może trwać do 3 dni.

Ząbkowanie - o najważniejszych problemach związanych z ząbkowaniem opowiada pediatra dr Ewa Miśko-Wąsowska:

Zobacz wideo

Gorączka przy ząbkowaniu i inne objawy

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się pierwszych zębów mlecznych u niemowlęcia, choć jest procesem naturalnym i stanowi normalny etap rozwoju uzębienia, nie jest zwykle przyjemny ani dla maluchów, ani dla ich rodziców. Wiąże się z nim wiele dolegliwości. Pojawianiu się zębów mlecznych u dziecka mogą towarzyszyć mniej lub bardziej nasilone symptomy ogólne i miejscowe.

Badania przeprowadzone w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej w Warszawie wykazały, że pojawianiu się pierwszych zębów najczęściej towarzyszą takie objawy jak:

 • gryzienie twardych przedmiotów,
 • obfite ślinienie,
 • niepokój dziecka,
 • zaburzenia snu, częstsze budzenie się w nocy,
 • brak łaknienia wskutek dolegliwości bólowych.

Inne objawy ząbkowania to:

 • stan podgorączkowy,
 • rozdrażnienie, marudzenie, płaczliwość,
 • obrzęk, zaczerwienienie, rozpulchnienie dziąseł,

Zęby mleczne to czasowe i pierwsze pokolenie zębów. Ich zawiązki pojawiają się już w życiu płodowym, choć najczęściej zaczynają rosnąć około 6. miesiąca życia. Mleczaki rosną w określonej kolejności, a cały proces wyrzynania zwykle trwa 2 lata. Czas wyrzynania się zębów jest uwarunkowany genetycznie.

Gorączka przy ząbkowaniu - dlaczego może się pojawić?

Stan podgorączkowy lub lekka gorączka u niemowlaka przy ząbkowaniu może się pojawić, ponieważ ząb musi przecisnąć się przez ciasną szczelinę w kości, a następnie przez dziąsło, co powoduje stan zapalny i w efekcie podwyższenie temperatury ciała.

U większości dzieci w okresie wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych obserwuje się wzrost temperatury nawet do 37,8 stopni Celsjusza, jednak nie jest to uznawane za gorączkę. Gorączka, czyli temperatura powyżej 38,5 stopni Celsjusza, nie jest tym samym ściśle związana z procesem wyrzynania się zębów. Nie potwierdzają tego wyniki większości badań naukowych.

W kontekście gorączki przy ząbkowaniu nie bez znaczenia jest obserwacja, że wyrzynanie pierwszych zębów u niemowląt zbiega się w czasie z wygasaniem odporności nabytej od matki. To dlatego w drugiej połowie pierwszego roku życia częściej pojawiają się infekcje, które mogą być przyczyną gorączek. Wyrzynanie się pierwszych zębów może się zbiec w czasie z jedną z nich.

Ile może trwać gorączka przy ząbkowaniu?

Podwyższona temperatura związana z ząbkowaniem może się pojawić tylko w dniu wyrzynania się zęba. Jeżeli stan podgorączkowy u niemowlaka utrzymuje się dłużej lub pojawia się wysoka gorączka, jest to wskazanie do wizyty u lekarza.

Wysoka gorączka przy ząbkowaniu    

Temperatura ciała dziecka podczas wyrzynania się zęba nie powinna przekroczyć 37,8 stopni Celsjusza. Tym samym gorączka przy ząbkowaniu (temperatura ciała powyżej 38,5 stopni Celsjusza) może świadczyć o infekcji. Wskazana jest wizyta u lekarza.

Kiedy gorączka przy ząbkowaniu powinna niepokoić?

Ząbkowanie a gorączka to temat, który powinien skupić uwagę rodziców. Ci powinni pamiętać, że w trakcie wyrzynania się zębów temperatura ciała malucha nie powinna przekroczyć 37,8 stopni Celsjusza i najczęściej powinna się utrzymywać tylko w dniu, w którym pojawił się ząb. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że u niemowląt gorączka często jest jedynym objawem infekcji, na przykład dróg moczowych.

Kiedy gorączka przy ząbkowaniu powinna niepokoić?

 • Gdy utrzymuje się przez kilka dni.
 • Gorączka jest bardzo wysoka.
 • Kiedy gorączce towarzyszą inne dolegliwości.

Aby móc uznać, że podwyższona temperatura ciała, zarówno stan podgorączkowy jak i gorączka są związane z ząbkowaniem, należy wykluczyć przyczynę infekcyjną.

Gorączka przy ząbkowaniu - jak łagodzić dolegliwości?

Aby złagodzić dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu u dziecka, warto zastosować sprawdzone sposoby. Pomoże:

 • twardy i chłodny gryzak, który zmniejsza świąd dziąseł,
 • płynami i żele łagodzące i objawy ząbkowania, którymi należy smarować dziąsła
 • rumianek stosowany do przemywanie (gazą nawiniętą na palec, zamoczoną w naparze z rumianku).
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.