Masaż Shantala - na czym polega? Zalety i wskazówki

Masaż Shantala jest starożytną techniką masażu niemowląt oraz dzieci, wprowadzoną na europejski grunt przez francuskiego położnika Frederique Leboyer. Może go wykonywać każdy rodzic, a masaż jest zalecany wszystkim niemowlętom i dzieciom. Kiedy, jak i po co wykonuje się masaż Shantala? Co trzeba o nim wiedzieć i o czym pamiętać?

Masaż Shantala to starożytna sztuka dotyku niemowląt przekazywana z pokolenia na pokolenie, która wywodzi się z Indii. Jej propagatorem był francuski położnik, fotograf i pisarz Frederique Leboyer, dla którego sposób wykonywania masażu przez napotkaną na ulicach Kalkuty kobietę stał się inspiracją do napisania książki. Tym samym tradycyjny indyjski masaż zyskał rozgłos na skalę światową dzięki wydanej w 1976 roku pozycji "Shantala. Tradycyjna sztuka masażu".

Masaż Shantala jest przeznaczony dla dzieci i niemowląt już od 2. miesiąca życia. Nie jest masażem rehabilitacyjnym, a relaksacyjnym. Może go wykonywać każdy rodzic, zarówno codziennie, jak i kilka razy w tygodniu. Dobrze, by masaż wykonywała osoba bliska dziecku.

Zobacz wideo

Masaż Shantala - o czym trzeba pamiętać? Wskazówki

Aby masaż Shantala był efektywny i przyjemny, należy pamiętać, by:

  • w pomieszczeniu było ciepło,
  • w zasięgu ręki mieć oliwę i regularnie zanurzać w niej dłoń. Podczas wykonywania masażu nie należy odrywać rąk od ciała dziecka - jedna dłoń zawsze powinna go dotykać, by nie przerywać kontaktu,
  • do wykonania masażu używać naturalnego oleju: migdałowego, kokosowego lub oliwy z oliwek. Nie jest wskazane stosowanie oliwki pielęgnacyjnej, która zawiera sztuczne składniki,
  • ruchy były powolne, ale pewnie i rytmiczne,
  • każdy ruch powtarzać 3-9 razy,
  • po wymasowaniu każdej części ciała wykonać ruch zamykający,
  • masaż wykonywać co najmniej pół godziny po jedzeniu,
  • utrzymywać z dzieckiem kontakt słowny i wzrokowy.

Masaż malucha powinien trwać kilka bądź kilkanaście minut, jeśli jednak dziecko jest rozdrażnione czy zniechęcone, należy go przerwać. Można również włączyć muzykę przeznaczoną do masażu Shantala, której dźwięki przypominają te, które maluch słyszał w brzuchu matki.

Masaż Shantala krok po kroku

Masaż Shantala należy wykonywać siedząc przed dzieckiem. Niemowlę należy położyć na swoich wyprostowanych nogach, na wysokości kolan, z główką skierowaną w stronę swoich stóp. Starsze dziecko masuje się na materacu.

Masaż rozpoczyna się od klatki piersiowej, a następnie przechodzi się na rączki, dłonie, brzuszek, nóżki, stopy, kręgosłup i plecy. Na samym końcu masuje się twarz. Po masażu wskazane są ćwiczenia rozluźniające

Jak wygląda masaz Shantala krok po kroku? Choć wydaje się, że technika wykonywania go jest stosunkowo prosta do nauczenia, specjaliści są zdania, że nie da się jej poznać oglądając filmiki w internecie lub czytając poradniki - niezbędna jest pomoc instruktora. Natasza Żeglarska, specjalistka pielęgniarstwa neonatologicznego i instruktorka masażu Shantala radzi, by rodzice chcący poznać technikę masażu Shantali krok po kroku poszukali w najbliższej okolicy miejsca, gdzie można ją zgłębić. Na stronie Polskiej Szkoły Masażu Shantala (www.shantala.pl) dostępna jest lista instruktorów działających w danym mieście czy województwie. Można tam również znaleźć ofertę zajęć z masażu dla niemowląt. Niestety większość jest płatna.

Masaż Shantala - zalety

Masaż Shantala, wykonywany regularnie, czyli 3-4 razy w tygodniu, ma wiele zalet, które obejmują aspekt fizyczny, psychiczny i emocjonalny.

Masaż przede wszystkim zaspokaja potrzebę kontaktu i dotyku dziecka. Jeśli wykonuje go mama czy tata, wspólnie spędzone chwile, pełne bliskości i czułości, wzmacniają ich emocjonalne więzi, budują atmosferę wzajemnego zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

Masaż Shantala uspokaja, wycisza, relaksuje - obniża poziomu hormonu stresu. Korzystnie wpływa na odporność dziecka, ponieważ pobudza układ limfatyczny i hormonalny. Działa na krążenie, poprawia stan skóry. Pomaga niemowlętom, które mają kolki i wzdęcia, ponieważ reguluje trawienie, wspiera usuwanie gazów. Pomaga w uregulowaniu snu.

Ale masaż Shantala to również korzyści dla rodzica. Okazuje się, ze wykonywanie go uspokaja, relaksuje, wzmacnia pewność siebie, buduje wiarę w swoje kompetencje rodzicielskie, wspiera budowanie więzi z dzieckiem oraz pomaga w zrozumieniu malucha. Nie bez znaczenia jest, że masaż łagodzi objawy lub zapobiega poporodowej depresji u matek.

Masaż Shantala - przeciwwskazania

Masaż Shantala nie powinien być wykonywany, gdy:

Więcej o:
Copyright © Agora SA