Kolki u niemowlaka - przyczyny, objawy i sposoby łagodzenia dolegliwości

Kolki u niemowlaka, czyli ataki bolesnych skurczów jelit, są częstą przypadłością. To przejściowe zaburzenie, które ustępuje samoistnie około 6. miesiąca życia dziecka. Typowe dla przypadłości napady są dokuczliwe dla malucha i stresujące dla rodzica, który nie wie, jak pomóc dziecku. Jakie są przyczyny i objawy kolki u niemowlaka? Czy istnieją sposoby na tę przypadłość?

Kolka u niemowlaka nie jest chorobą, a częstym zaburzeniem, które dotyka niemal połowę maluchów. Najczęściej pojawia się w początkowym okresie życia dziecka i mija do 6. miesiąca życia.

Ataki kilki pojawiają się najczęściej późnym popołudniem bądź wieczorem, a objawiają się napadowym, długotrwałym i niedającym się ukoić płaczem, który utrzymuje się co najmniej przez 3 godziny w ciągu doby (tyle trwa łączny czas płaczu) i występuje minimum 3 razy w tygodniu. Napadom kolki niemowlęcej zwykle towarzyszy również zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek, napinanie brzuszka, wzdęcia oraz zwiększona ilość wydalanych gazów.

Zobacz wideo

Kolka u dziecka - przyczyny

O ile wiadomo, kolka u niemowląt nie wynika z nieprawidłowej pielęgnacji i opieki nad dzieckiem, jednak  wciąż nie ustalono jej przyczyny. Specjaliści są zdania, że za pojawienie się kolek u niemowląt odpowiada:

  • niedojrzałość układu pokarmowego,
  • zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, które wywołują bolesne skurcze jelit. Podłożem może być alergia, najczęściej na białka mleka krowiego, nietolerancja laktozy lub nadmierne gromadzenie się gazu w przewodzie pokarmowym,
  • duża ilość połykanego w czasie ssania piersi powietrza,
  • nadmiar gazów i wzdęcia,
  • nieprawidłowa wrażliwość centralnego układu nerwowego,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Nie bez znaczenia jest palenie papierosów przez matkę w trakcie ciąży i po rozwiązaniu lub bierne wdychanie dymu tytoniowego, czyli przebywanie w towarzystwie palaczy.

Kolki u niemowlaka - jak pomóc dziecku?

Niestety nie istnieje lek ani metoda eliminowania kolki. Stosowane domowe sposoby na kolkę u dziecka jedynie łagodzą jej objawy i tonują nasilenie. Co przynosi dziecku ulgę? Jak można mu pomóc?

Przede wszystkim podczas ataku kolki należy ograniczyć ilość bodźców z otoczenia - wyłączyć telewizor, przygasić światło, wyjść do zacisznego pomieszczenia. Należy pilnować, by dziecko nie było przegrzane.

Ulgę przynosi przyłożenie do brzucha ciepłej pieluszki (rozgrzanej żelazkiem, ale nie gorącej) lub termofora (na przykład z pestkami wiśni). Warto wykonać delikatny masaż brzuszka lub pleców. Ruchy powinny być wolne i okrężne, zgodne z kierunkiem wskazówek zegara. Bywa, że malucha uspokaja włożenie do wanienki z ciepłą wodą, co rozluźnia mięśnie i relaksuje.

Malucha, który cierpi z powodu kolki, można położyć na brzuszku, dzięki czemu, poprzez naturalny i delikatny ucisk, szybciej odejdą gazy, przyspieszona zostanie perystaltyka jelit. Podobny efekt daje podciągnięcie kolan do brzuszka, gdy dziecko leży na plecach.

Niemowlęciu można podać do picia herbatę koperkową lub inną herbatkę ziołową opracowaną dla maluchów z problemami jelitowymi.

Kolki u niemowlaka - co jest ważne? O czym jeszcze pamiętać?

Bardzo ważne jest, by mama bądź inna osoba opiekująca się dzieckiem, któremu dokucza kolka, nie denerwowały się i nie ulegały emocjom oraz napięciu. Wskazane jest łagodne kołysanie malucha, głaskanie czy przytulanie. Najlepszym lekarstwem na kolkę u niemowlaka jest spokój.

Ponieważ czasem przyczyną kolki może być alergia bądź nietolerancja, dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym może pomóc zmiana mieszanki zawierającej białka mleka krowiego na produkt mlekozastępczy, tak zwany hydrolizat białka. Z kolei dzieciom, które są karmione piersią, może pomóc dieta eliminacyjna mamy. Powinna ona wykluczyć z jadłospisu produkty silnie alergizujące, takie jak nabiał, jaja, ryby i orzechy, warzywa wzdymające (kalafior czy kapusta) i ciężkostrawne potrawy. Poprawy należy spodziewać się po tygodniu.

Ważna jest również profilaktyka, czyli zapobieganie napadom kolki. W tym celu warto stosować właściwe techniki karmienia piersią, dzięki czemu maluch nie będzie połykał powietrza, a także pilnować, aby dziecku odbiło się po karmieniu. Ważne, by do karmienia butelką używać smoczków i butelek antykolkowych.

A co z lekami na kolkę? W aptekach można znaleźć wiele środków, które mogą pomóc, ponieważ ułatwiają przemianę materii i usuwają gazy, poprawiają trawienie. Istnieją też leki, których działanie polega na rozb?aniu pęcherzy gazu na drobne, mniej dokuczliwe pęcherzyki. Przed podaniem dziecku preparatu należy porozmawiać z lekarzem bądź zasięgnąć porady farmaceuty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.