Pieluchy wielorazowe - wady i zalety. Czy warto z nich korzystać?

Pieluchy wielorazowe mają swoich przeciwników i zwolenników. Zanim zdecydujecie, po której jesteście stronie, poznajcie wady i zalety.

Pieluchy wielorazowe wracają do łask

Pieluchy wielorazowe były na porządku dziennym przez długie lata. Dopiero w 1961 na rynku pojawiły się pierwsze pieluszki jednorazowego użytku, które właściwie wyeliminowały z rynku tradycyjne pieluszki tetrowe. W dzisiejszych czasach niemal 90% rodziców twierdzi, że używa pieluszek jednorazowego użytku. 

Zobacz wideo

Jednak ostatnio, w dobie mody na produkty ekologicznego pochodzenia, coraz częściej wraca się do pieluch wielorazowych. Rodzice decydują się na tetrowe pieluchy ze względów ekologicznych, ale także i finansowych. Patrząc na ilość zużytych pieluch jednorazowych, zastąpienie ich wielorazowymi stanowi naprawdę ogromną oszczędność.  Niektórzy zwracają też uwagę na aspekt wizualny - w obecnych czasach pieluchy wielorazowe są bardzo ładne, jest wiele modeli, wzorów, kolorów, pieluszki są wykonane z różnych materiałów.

Co jednak najważniejsze, pieluchy wielorazowe są zdrowsze niż jednorazowe, ponieważ nie zawierają tworzyw sztucznych i substancji chemicznych. 

Pieluchy wielorazowe - rodzaje

Wśród pieluch wielorazowego użytku wymienia się 4 rodzaje. 

  1. Pierwsza z nich, czyli tetra (bądź prefold) plus otulacz, to najtańsza opcja, idealna dla codziennego pieluchowania w domowych warunkach, kiedy priorytetem nie jest ochrona ubrania przez wilgocią. W domu, mając pod ręką suche ubranie i pieluchę tetrową, w dowolnej chwili można przewinąć dziecko. Pieluchowanie z tetrą na pewno bardziej sprawdzi się latem, niż zimą.
  2. Druga opcja, nowoczesna i bardziej korzystna, polega na używaniu wkładów wielorazowego użytku i otulacza. 
  3. Kolejnym rozwiązaniem jest pieluszka formowana wraz z otulaczem. Pieluszka formowana, czyli tak zwane formowanki, doskonale sprawdzają się w nocy - dziecko zazwyczaj przesypia całą noc w takiej pieluszce. 
  4. Czwarta opcja to pieluszka kieszonka (wszystkie inne typy AIO, SIO), która jest bardzo skuteczna i niezwykle wygodna. Szczególnie dobrze sprawdza się podczas wyjazdów - łatwo się przewija dziecko i chroni ubranie przed wilgocią.

Pieluchy wielorazowe - zalety 

Pieluchy wielorazowe doceniają ekolodzy i osoby dbające o ochronę środowiska - są one wyprodukowane z naturalnych włókien. Dla porównania: by wytworzyć plastik do jednej jednorazówki, należy wykorzystać około szklanki ropy, a do produkcji papieru zawartego w jednorazówkach trzeba poświęcić około 4-5 drzew. Wymieniając zalety warto zaznaczyć, że pieluchy tetrowe minimalizują ryzyko wystąpienia uczulenia. Nie powodują też ucisku na brzuch dziecka.

Kolejny argument "za" to wspomniana kwestia finansowa. W finalnym rozrachunku pieluszki wielorazowe są nawet o połowę tańsze od swojej mniej ekologicznej wersji. Różnica jest też w tym, że wydatek na wielorazowe trzeba ponieść na początku, zaś na jednorazowe jest rozłożony systematycznie w czasie. Zwolennicy wielorazowych wskazują na jeszcze jeden aspekt - nie szeleszczą i są przyjemniejsze w dotyku.

Pieluchy wielorazowe - wady 

Pieluchy wielorazowe są zdecydowanie mniej praktyczne dla osób, które prowadzą z dzieckiem aktywny tryb życia, są często poza domem lub w podróży. Jest to związane z faktem, że ekologiczne pieluchy nie są tak chłonne jak jednorazowe i np. podczas dłuższej podróży samochodem trzeba często się zatrzymywać, by przewinąć dziecko. 

Kolejny minus to obowiązek regularnego, częstego prania, suszenia pieluch. Na pranie, suszenie potrzeba czasu oraz odpowiednich warunków. Dodatkowo trzeba mieć zawsze w zapasie jakieś czyste pieluchy. Ponadto większość pieluch ekologicznych nie nadaje się na basen - w kontakcie z wodą momentalnie nasiąkają i nie są już w stanie wchłonąć moczu dziecka. Można jednak znaleźć i takie, które nadają się do kąpieli - posiadają specjalnie zapięcia, dzięki którym pieluszka bardzo dobrze przylegają do ciała, nie pozwalając na "wypadki". Warto również wspomnieć, że w przypadku używania wielorazowych pieluch zwiększa się ryzyko odparzenia skóry

Pieluchy wielorazowe - jak należy je prać?

Część osób, które rozważają rezygnację z jednorazowych pieluch na rzecz wielorazowych, zastanawia się, jak pierze się pieluszki wielokrotnego użytku? U niektórych może to nawet budzić pewne obawy, czy taka pieluszka na pewno dobrze się upierze. Producenci zapewniają, że nie ma powodów do niepokoju. Wielorazówki można prać wraz z innymi ubraniami dziecka, ponieważ nie farbują. Zalecane jest pranie w temperaturze min. 40 stopni, choć są dostępne również pieluszki, które można prać w 60 stopniach. Do prania dodaje się o połowę mniej, niż standardowa, standardowej porcji proszku do prania. Pieluchy wielorazowe pierze się bez dodatku płynu zmiękczającego (może on zatykać pory w delikatnym mikropolarku pieluszki i spowodować jej przeciekanie). 

Ważne: pieluch wielorazowych w żadnym wypadku nie należy prać w wyższej, niż zalecona, temperatura. Trzymamy się zatem max 40 stopni i wirowania max 1000 obrotów/minutę. Choć nie uprasowana pielucha z tetry może podrażniać  delikatną skórkę dziecka, pieluszek tych nie powinno się prasować, a także suszyć na kaloryferach, na słońcu oraz w bliskiej odległości od bezpośredniego źródła ciepła.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.