Matka-celebrytka karmi piersią z lampką wina w dłoni. Fani oburzeni. Eksperci: Powinna odczekać dwie godziny

Piosenkarka karmi piersią i w tym samym czasie trzyma w dłoni lampką różowego wina. Zdjęcie publikuje w sieci. Jej postawa wzbudza kontrowersje. Internautka: Ale daje przykład! Eksperci: Karmiąca matka można wypić małą lampkę wina.

Jesse James Decker to 30-letnia amerykańska piosenkarka country i mama trójki dzieci. Jej najmłodszy syn urodził się kilka miesięcy temu. Piosenkarka chętnie relacjonuje swoje życie rodzinne w mediach społecznościowych - jej profil na Instagramie jest jak otwarta książka. Decker ma prawie 3 miliony fanów, z którymi chętnie dzieli się różnymi momentami ze swojego życia rodzinnego.

Nieperfekcyjne macierzyństwo?

Decker na początku tego miesiąca opublikowała zdjęcie z najmłodszym synkiem Forrestem. Na zdjęciu widzimy dziecko przy piersi, podczas gdy jego mama trzyma w ręku kieliszek, którego zawartość wygląda jak różowe wino.

 "Jak może!"

Zdjęcie matki karmiącej z lampką wina w dłoni wywołało poruszenie wśród komentujących.

- Ma trzy miliony obserwujących, wśród nich pewnie tysiące młodych, wpatrzonych w nią kobiet. Jak może promować takie wzorce? - napisała jedna z internautek.

- Dajcie jej spokój, przecież nie pije, tylko trzyma kieliszek - czytamy w innym komentarzu.

- Ci, którzy krytykują chyba nigdy nie karmili piersią. Jedna mała lampka wina wypita kilka godzin przed karmienie nie zrobiła nikomu krzywdy. A matka też człowiek - zauważa inna z komentujących kobiet.

Do dyskusji wtrąciła się Jamie Lynn Spears, popularna amerykańska piosenkarka. Koleżanka Decker z branży pod zdjęciem usprawiedliwia młodą mamę, zaznaczając, że „wszystko z umiarem”.

Można wypić lampkę czy nie można?

W sprawie karmienie piersią i umiarkowanej konsumpcji alkoholu stanowisko zajęła m.in. Centers for Disease Control and Prevention (Centrum Kontroli i Prewencji Chorób), czyli agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Według CDC całkowita rezygnacja z picia alkoholu podczas karmienia piersią to najrozsądniejsze i najbezpieczniejsze dla dziecka postępowanie. Eksperci CDC zaznaczają przy tym, że nie dowiedziono, że umiarkowane spożycie alkoholu podczas karmienie, tj. picie nie więcej niż jednej małej lampki wina dziennie, powoduje jakiekolwiek uszczerbki na zdrowiu dziecka. Ostrzegają jednak, że wypicie więcej niż "małej lampki" dziennie wpłynie niekorzystnie na sen dziecka i jego rozwój.

Amerykańska Akademia Pediatrii całkiem niedawno pokusiła się o oświadczenie w którym lekarze przypominają, że alkohol spożywany przez matkę karmiącą może prowadzić do deficytów rozwojowych niemowlęcia. APP zaleca matkom karmiącym mocne ograniczenie alkoholu podczas karmienia piersią i sięganie po napoje procentowe sporadycznie. Pediatrzy doradzają, aby matki karmiące piersią piły alkohol w małych ilościach, dbając o to, aby po małej lampce wina nie karmić dziecka przez minimum dwie godziny.

Czy istnieje dieta mamy karmiącej?

Czy jeden kieliszek wina może zaszkodzić dziecku?

Odpowiedź brzmi: prawdopodobnie nie. Kieliszek na publikowanym przez piosenkarkę zdjęciu jest pełen. Zgodnie ze stanowiskiem ADC stężenie alkoholu w mleku matki jest najwyższe 30-60 minut po spożyciu napoju alkoholowego. Alkohol jest wykrywalny w mleku matki przez około 2-3 godziny po wypiciu. Oczywiście pod warunkiem, że była to naprawdę mała lampka.

Położna pisująca teksty do amerykańskiego serwisu o rodzicielstwie "Motherly", Diana Spalding, w tekście " Czy mogę wypić lampkę wina, jeśli karmię piersią" zauważa, że w sprawie alkoholu i karmienia piersią najlepiej porozmawiać ze swoją położną lub pediatrą dziecka. Spalding, która od lat prowadzi szkołę rodzenia, w swoim tekście zauważa, że wiele zależy od dziecka.

- Jeśli niemowlak jest bardzo wrażliwy, ma niską wagę urodzeniową, skłonności do alergii, może nie warto ryzykować i na czas karmienia po prostu zrezygnować z picia alkoholu? Lub w ostateczności sięgnąć po piwo bezalkoholowe - doradza położna.

Powinno cię również zainteresować:

Więcej o: