Nie rezygnuj z karmienia piersią, jeśli masz mało pokarmu. Animacja szkoły rodzenia wyjaśnia dlaczego

Wydaje ci się, że jeśli z twoich piersi wydobywa się ledwie kilka kropli mleka, to nie nadajesz się do karmienia piersią? Szkoła rodzenia przekonuje, że nawet najmniejsza ilość siary jest ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Czasami świeżo upieczone mamy martwią się, że mają za mało pokarmu do wykarmienia maluszka. Nieraz zawstydzone tym faktem, całkowicie rezygnują z karmienia piersią, ponieważ wydaje im się, że niewielka ilość matczynego mleka i tak nie zrobi żadnej różnicy. 

Żeby wyprowadzić młode mamy z błędu, szkoła rodzenia Crisálida ("Poczwarka") udostępniła na swoim fanpage'u animację pokazującą rodzicom, ile pokarmu tak naprawdę potrzebuje noworodek. 

Śliwka, jajko, limonka

Twórcy filmiku obrazowo porównali pojemność żołądka dziecka do owoców. Żołądek noworodka mającego jeden dzień jest wielkości średniej śliwki - jego objętość wynosi zaledwie 5 do 7 mililitrów. Narząd ten rośnie dość szybko - trzeciego dnia życia dziecka objętościowo przypomina małą limonkę (ma pojemność od 22 do 27 mililitrów). Dziecko mające dziesięć dni posiada żołądek wielkości jajka - jego objętość to od 60 do 80 ml.

Według twórców postu dołączonego do animacji młoda mama nie powinna martwić się tym, że jej piersi produkują śladowe ilości pokarmu - w pierwszych dniach życia noworodek nie będzie jednorazowo wiele jadł, ponieważ jego żołądek nie jest w stanie pomieścić dużych ilości mleka. Pierwszy pokarm, siara, jest jednak niezwykle wartościowy - zawiera wiele składników odżywczych, białka oraz przeciwciał chroniących przed infekcjami, więc nawet najmniejsza jego ilość przyczynia się do prawidłowego rozwoju dziecka. 

Mamy nie powinny więc "na oko" oceniać, czy ilość pokarmu, jaką produkuje ich organizm, jest dla niemowlęcia wystarczająca. Według Agnieszka Rudzkiej-Kocjan, pediatry, jeśli dziecko jest karmione wyłącznie piersią i prawidłowo przybiera na wadze, nie ma potrzeby wprowadzania do jego diety mleka modyfikowanego.

To też może cię zainteresować:

Butelką czy piersią, ważne, że 'najedzony'. Ta fotografka dobitnie pokazuje, ze każdy sposób karmienia jest dobry [ZDJĘCIA]

Biustonosz do karmienia: usztywniany, bez fiszbin... Jak dobrać stanik do karmienia?

Sopot: chciała nakarmić dziecko piersią przy stoliku, zareagował kelner. Ruszył proces

Więcej o: