Dermatolog: Zwykła wazelina za 7 zł może pomóc milionom dzieci

Leki i kremy dla alergików kosztują majątek. Tymczasem profilaktyczne stosowanie czystej wazeliny kosmetycznej przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka, może ochronić je przed atopowym zapaleniem skóry, a rodziców przed olbrzymimi wydatkami na dermokosmetyki.

Choroby alergiczne to epidemia XXI wieku, wzrost częstości zachorowania jest wciąż obserwowany, prym wiedzie alergia atopowa.

- Obecnie chorobę alergiczną skóry stwierdza się u ok. 24 proc.dzieci. U 60-80 proc. maluchów z atopowym zapaleniem skóry objawy pojawiają się w pierwszym roku życia. W poszczególnych latach życia zmiany skórne lokalizują się w sposób charakterystyczny i zajmują skórę policzków, zgięć: łokciowych, podkolanowych, szyi, a następnie tułowia. Ich nasilenie zależy od ekspresji genów dziedziczonych po przodkach oraz ekspozycji na alergeny zaostrzające. Niezależnie od wieku, nasilenia i lokalizacji zmian, w leczeniu alergii skórnych wykorzystuje się terapię miejscową i doustną: kortykosteroidy, immunosupresję oraz światłolecznictwo – tłumaczy dermatolog, dr Bartosz Pawlikowski.

O tym jak kłopoty skórne potrafią utrudnić życie, wiedzą rodzice małych alergików. Do tego, specjalistyczne kosmetyki są bardzo drogie. W Stanach Zjednoczonych roczne wydatki na leczenie atopowego zapalnie skóry (AZS) u dzieci ocenia się na około 380 milionów dolarów.

- W Polsce miesięczne leczenie dziecka lekami i dermokosmetykiem z „górnej półki” to wydatek ok. 100 zł.  W ciężkich przypadkach rodzice muszą kupić jeszcze dziecku wilgotne opatrunki i odzież jedwabną comfifast - mówi dr Pawlikowski.  

ZAPYTAJ DERMATOLOGA NA NASZYM FORUM JAK ODPOWIEDNIO PIELĘGNOWAĆ PROBLEMATYCZNĄ SKÓRĘ DZIECKA

AZSAZS grafika: AG

 Wazelina za 7 zł uczyni cuda?

Czy można zapobiec alergiom skórnym u dzieci? Według naukowców jak to możliwe. Pomocna może okazać się znana od dziesięcioleci wazelina apteczna. Opakowanie tego popularnego kosmetyku kosztuje ok. 7 zł. Co trzeba zrobić, aby ochronić dziecko przed kłopotami ze skórą? Profilaktycznie stosować wazelinę przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka. 
 - Dzięki wazelinie możemy oszczędzić dzieciom - i ich rodzicom - wiele cierpienia i pieniędzy – mówił lekarz, dr. Steve Xu, badacz z kliniki dermatologii z Northwestern Feinberg School of Medicine na łamach serwisu The Huffington Post.

Dr Xu wraz z zespołem badawczym z Oregon Health & Science University przebadał 124 dzieci, które od urodzenia były regularnie nawilżane wazeliną kosmetyczną. Dr Xu  - na podstawie swoich obserwacji i badań - dowodzi, że dzięki wazalinowej profilaktyce rodzice o połowę zredukowali u swoich dzieci ryzyko zachorowania na AZS.

Niemowlaki biorące udział w badaniu dr Xu były dziećmi zagrożonymi dużym prawdopodobieństwem wystąpienia u nich alergii. Każde z nich miało, albo rodzica, albo rodzeństwo cierpiące na chorobę alergiczną: egzemę, astmę, katar sienny. Według dr Xu wazelinową terapię warto zastosować u tych dzieci, które mają podejrzenie, że w przyszłości pojawi się u nich problem alergiczny.

Wazelina cud kosmetykWazelina cud kosmetyk Czy można zapobiec alergiom skórnym u dzieci? Według naukowców jak to możliwe. Pomocna może okazać się znana od dziesięcioleci wazelina apteczna. Opakowanie tego popularnego kosmetyku kosztuje ok. 7 zł. fot: JB

Aby odnieść skutek należy smarować skórę dziecka wazeliną (oprócz główki) przynajmniej pięć razy w tygodniu, od urodzenia, do szóstego miesiąca życia. Rodzice biorący udział w badaniu dr Xu użyli wazeliny dostępnej w drogeriach czy aptekach lub oleju słonecznikowego. Suma jaką wydali na kosmetyk przez sześć miesięcy nie przekroczyła 10 dolarów (tj. około 40 złotych).

Dr Pawlikowski potwierdza, że pielęgnacja dziecka w pierwszych sześciu miesiącach życia ma duże znaczenie.

 - Niewykształcony układ immunologiczny oraz delikatna i podatna na wpływ alergenów skóra, to kruchy tandem niezapewniający jeszcze właściwej ochrony dla dziecka. W tym okresie największe znaczenie dla przyszłości zdrowia dziecka stanowi pielęgnacja właściwymi kosmetykami o ubogim składzie i nieuczulających cechach – tłumaczy dermatolog.

Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi

W leczeniu atopowego zapalenie skóry bardzo ważne jest nawilżanie. Rodzice, dopiero w momencie, kiedy dziecko zaczyna cierpieć, zaczynają stosować terapie emoliantami. Dr Xu sugeruje, że alergicznym chorobom skóry można zapobiegać tanią i powszechnie dostępną wazeliną. Wtóruje mu w tym Amerykańska Akademia Pediatryczna, która ogłosiła stanowisko w sprawie poprawnej pielęgnacji skóry dziecka w okresie do 6 miesiąca. W obserwacjach wykorzystano badania nad stosowaniem czystej wazeliny kosmetycznej. Stosowanie jej u dzieci po urodzeniu, szczególnie tych z ryzyka zachorowania na atopowe zapalenie skóry po rodzicach alergikach, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.

- Wyniki badań opisane przez Akademię wymagają dalszych obserwacji. Wazelina jest jednak tania i bezpieczna, a stosowanie jej nie nastręcza trudności. Warto więc po nią sięgnąć by oszczędzić malcowi cierpienia w przyszłości – sugeruje dr Pawlikowski.

Dla kogo profilaktyka wazelinowa?

Według badaczy profilaktyczne nawilżanie skóry dziecka w okresie noworodkowym zapobiega wypryskom, wysypkom i alergiom. Wazelina jest dobrym środkiem zabezpieczającym powierzchnię ciała przed wpływem czynników fizycznych. Kosmetyk nie wchłania się poprzez skórę i błony śluzowe, ale też nie podrażnia ich i nie alergizuje.

Niektórzy dermatolodzy uważają, że dzieci chorujące na AZS są też bardziej podatne na choroby typu astma, katar sienny, alergie. Według tej koncepcji zapobieganie egzemie od pierwszych miesięcy życia prawdopodobnie ma też wpływ na to czy w przyszłości u dziecka pojawią się inne choroby.

Wazelina, która w swoim składzie ma węglowodory parafinowe od lat jest zalecanym kosmetykiem do stosowania przez osoby z egzemą. To substancja bezzapachowa, nie zawiera konserwantów, które potencjalnie mogłyby powodować podrażnienia lub alergie skórne.

Wazelina (nazwa pochodzi od marki Vaseline, która upowszechniła się jako określenie ogólne produktu tego typu) to olej mineralny w charakterystycznym stanie skupienia, mieszanina węglowodorów, produktem ubocznym destylacji ropy naftowej. Rodzice, którzy z powodów środowiskowych czy politycznych nie chcą używać kosmetyku, który ma w swoim składzie olej mineralny, mogą zastosować olej słonecznikowy, który ma bardzo podobne do wazeliny działanie chroniące i nawilżające. 

Powinno cię również zainteresować: Poruszający apel mamy chorego dziecka: 'Syn płakał i krzyczał że nie chce być chory, bo dzieci go wyśmiewają'

AZSAZS Źródło: Ewelina Bandych / Facebook.com

 

Więcej o: