Pierwsza na świecie ławka dla mam karmiących. Chciałybyście taką w swoim parku?

Jest siedzisko do karmienia i miejsce do przewijania. To ławka zaprojektowana przede wszystkim z myślą o matkach karmiących. Ma im ułatwić funkcjonowanie w przestrzeni publicznej.

Hum na Sutli to niewielka miejscowość w Chorwacji, mieszka tam nieco ponad 5 tysięcy ludzi. To tam, na początku zeszłego miesiąca, podczas Światowego Tygodnia Karmienie Piersią, stanęła ławka dedykowana rodzicom małych dzieci.

Drewniana ławka ma wygodne siedzisko, wbudowany przewijak z miękką matą. Nad ławką jest daszek, na wypadek, gdyby mama chciała nakarmić lub przewinąć dziecko podczas deszczu czy intensywnego słońca.

Ławka dla mam karmiącychŁawka dla mam karmiących Archiwum prywatne, Veronike Špiljak Berc

Przystosowana do potrzeb młodych rodziców ławka jest pomysłem działaczek z chorwackiej grupy wsparcia dla matek karmiących piersią HUGPD. Funkcjonalną ławkę ufundowały lokalne władze samorządowe, została ustawiona w parku nieopodal szkoły podstawowej.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ>>>

Jak podaje internetowy magazyn „Croatia Week” ławka jest próbą ułatwienia życia karmiącym piersią mamom. Ma sprawić, że poczują się akceptowane w przestrzeni publicznej. 

- Kobiety nie muszą się wstydzić tego, że karmią piersią. Niezależnie od miejsca i czasu powinny mieć możliwość, aby wygodnie nakarmić czy przewinąć dziecko, chociażby podczas spaceru w parku – wypowiadała się na łamach chorwackiego portalu Ines Petek, jedna z założycielek grupy HUGPD.

Działaczka na rzecz karmienie piersią podkreśliła, że ławka nie jest zarezerwowana tylko dla mam karmiących. Każdy tata będący z dzieckiem na spacerze również może z niej skorzystać, aby np. odpocząć, nakarmić lub przewinąć swoją pociechę.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ>>>

Powinno cię również zainteresować: Karmiące Polki wychodzą na ulice. Koniec z karmieniem obok przewijaków? [ZDJĘCIA]

MonikaMonika fot. Michał Oliwiak

Czy uważacie, że ławki dostosowane do potrzeb rodziców malutkich dzieci powinny się znaleźć w każdym większym parku?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.