Biały szum - Suszarka, wentylator, lecący samolot... A przy czym zasypia twoje dziecko?

Biały szum to jednostajny i monotonny szum wiatraka, klimatyzatora czy suszarki od dawna robi w sieci furorę, m.in. na YouTubie. Nagrania tych dźwięków mają średnio po 10 godzin i kilka milionów odsłuchań. To może wydawać się dziwne, szczególnie jeśli nie jesteś rodzicem...

W komentarzach pod nagraniem wielogodzinnego szumu suszarki czytamy: „genialne”, „dziękujemy”, „to najlepszy dźwięk na całym świecie”, „ale to przydatne”, „najlepsza suszarka ever”, ''świetne” itd. Pod 10-godzinnym filmem z dźwiękiem zamieci śnieżnej internauci piszą: "zdecydowanie wygrywa z suszarką", ''rewelacja, Mała śpi cała noc".

Popularnością cieszą się również wielogodzinne nagrania szumu klimatyzatora, pralki, nawilżacza powietrza, pracującego akwarium, wiatraka, wentylatora, odkurzacza, silnika samochodu, lecącego samolotu, wodospadu, deszczu, burzy piaskowej, a nawet szum radia.

Co urzeka internautów w jednostajnym, nużącym i monotonnych dźwięku wentylatora czy suszarki? Dlaczego te filmy mają miliony odsłuchań?

 

Rodzice malutkich dzieci wiedzą doskonale, o co chodzi. To tzw. biały szum, który pomaga niemowlakowi zasnąć. Biały szum to jednostajny, monotonny i, jak się okazuje, zbawienny odgłos. Z naukowego punktu widzenia biały szum to rodzaj szumu akustycznego, czyli dźwięku, którego zakres jest zrównoważony i nie występują w nim gwałtowne "piki".

Za co dzieci lubią biały szum?

Noworodki po narodzinach prawdopodobnie pamiętają szum wód płodowych, który im nieustannie towarzyszył podczas życia prenatalnego. Monotonny szum wody koi, wycisza i usypia maleństwa. Na rynku dostępne są zabawki i kołysanki imitujące szum wód płodowych i bicie serca mamy. Można też pobrać aplikacje np. na telefony komórkowe z odgłosami białego szumu lub puścić dziecku jeden z filmów z odgłosami np. suszarki, które zamieszczają w sieci użytkownicy serwisu Youtube.

Czytaj również: Gdy rodzic nie śpi, zamienia się w zombie. Ale znalazłam ratunek! [FELIETON]

Z badań przeprowadzonych przez zespół Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte's Hospital w Londynie wynika, że biały szum obniża tętno krwi u dzieci, przez co uspokaja oraz trzykrotnie skraca czas potrzebny do zaśnięcia w stosunku do niemowląt usypianych w ciszy.

 

Biały szum tak, ale pod warunkiem...

Noworodki i niemowlaki często budzą się w nocy z jakiejś przyczyny. Podczas snu dzieci mogą odczuwać różne dolegliwości: ból brzuszka spowodowany kolką, bolące ząbkowanie, głód, potrzeba bliskości z rodzicem. Dzieci mogą też odczuwać dyskomfort np. z powodu mokrej pieluszki, może im być gorąco, zimno. Warto zatem - zanim włączymy dziecku odgłosy suszarki - ustalić, co właściwie zaburzyło sen dziecka i dlaczego maluch obudził się z płaczem.

Jeśli przewinięcie, nakarmienie, przebranie, bliskość, dotyk, kołysanie i kołysanka nie pomagają, wówczas można spróbować z dźwiękami. Nie należy jednak ustawiać telefonu, komputera z dźwiękiem np. suszarki zbyt blisko główki dziecka, odgłosy nie powinny być też zbyt głośne. Poziom natężenia dźwięku powinien oscylować w okolicach 50 decybeli.

Powinno cię również zainteresować: W ciągu kilku sekund sprawisz, że płaczący malec wyciszy się. Nie wierzysz? To sprawdź jak to działa! Trzy skuteczne metody kojenia niemowląt

Czy metoda usypiania z szumem suszarki sprawdziła się w przypadku waszych dzieci?
Więcej o:
Copyright © Agora SA