Tak naprawdę wygląda rodzicielstwo? Zdjęcie wyczerpanej matki poruszyło już ponad 50 tys osób

Oglądasz zdjęcia dzieci. Wszystkie są urocze - maluch tulący misia, upaćkane zupką uśmiechnięte dziecko. W tle weseli rodzice. Nagle zatrzymujesz się, bo widzisz fotografię Eden. Rodzicielstwo to idylla? Może nie zawsze, ale zawsze jest piękne.

Zwykle świeżo upieczeni rodzice pokazują na rodzinnych zdjęciach idylliczny pierwszy rok z życia malucha - urocze zdjęcia przy jedzeniu, spokojny spacer z dzieckiem w wózku. Ciężkie chwile zostawiają wyłącznie dla siebie przekonani, że są one ich wyłączną winą i nigdy nie powinny się wydarzyć. Tymczasem pewna matka z Melbourne postanowiła się nimi podzielić.

Eden Clougher, która jest matką trójki dzieci, poprosiła partnera o uwiecznienie chwili, w której pomaga walczyć swojemu dziecku z objawami alergii. Czarno-biała fotografia zrobiona o godzinie 3:30 nad ranem przedstawia nagą matkę trzymającą przytulone do niej roczne maleństwo. Eden siedzi na podłodze pod prysznicem, którego strumień skierowany jest na podrażnione plecy chorej córeczki.

Oto, co wyczerpana matka napisała pod zdjęciem: "Tak właśnie wygląda rodzicielstwo... Posiedzenie pod prysznicem o 3:30 nad ranem, bo mała zareagowała na alergen i krzyczała przez całą noc. 

To wygląda jak miłość i poświęcenie, i wycieńczenie i ulga. To wygląda jak rozstępy, i nieogolone nogi, i czysta desperacja. W tym jest piękno... Piękno milczenia... Gorąca woda i skóra przy skórze zwyciężają.".

Eden wyznała także, że matczyna odpowiedzialność potrafi być przytłaczająca, dlatego cieszy ją, że może dzielić się przeżyciami z innymi matkami. Kobieta uważa, że zdjęcie pomoże zaakceptować matkom ich niemoc, to, że czasami nie da się zrobić dla dzieci już nic więcej. 

Zdjęcie jest także protestem przeciwko perfekcyjnemu macierzyństwu, które, jak twierdzi Eden, dla jej pokolenia stało się niemal sportem, w którym należy osiągać coraz to lepsze wyniki. Takie podejście wywiera na młodych kobietach ogromną presję. 

Matka zdradziła, że inne młode mamy zareagowały na zdjęcie bardzo pozytywnie. Dotychczas myślały, że tylko one zmagają się z podobnymi problemami. Zdjęcie Eden udowodniło im, że jest inaczej.

Zdjęcie obiegło media w ekspresowym tempie i było udostępniane ponad 54 000 razy na różnych serwisach społecznościowych.

To też może cię zainteresować: