Lekarz: Nie nakrywajcie wózków pieluszkami. Tam jest jak w termosie
Słońce w czasie spaceru na powietrzu nadmiernie zagląda do wózka, szczególnie gdy dziecko śpi. Co robimy w takiej sytuacji? Przykrywamy wózek pieluszką w celu ochrony przed UV i gorącem. Robicie tak? Mijacie takie wózki?
Na pozór wydaje się, że cieniutki, delikatny materiał nie zatrzymuje ciepła, a jedynie chroni maluszka przez nadmiernym słońcem, daje trochę cienia. Tak nie jest. Pieluszka narzucona na budkę wózka powoduje, że dziecko śpi jak w termosie. W takim okrytym materiałem wózku nie ma cyrkulacji powietrza. W środku wózka robi się cieplej niż na zewnątrz.
W wózku nakrytym pieluszką wzrasta temperatura, nawet o kilka stopni. fot: joanna biszewska
Dziennikarze szwedzkiego dziennika ''Svenska Dagbladet'' przeprowadzili prostą obserwację w kwestii mikroklimatu w wózku - pod pieluszką i bez niej. Nakrycie wózka pieluchą spowodowało wzrost temperatury wewnątrz komory z dzieckiem do 34 st. C, gdy bez pieluchy wynosiła ona 22 st. C. Do tego zwiększona wilgotność powietrza oraz zmniejszenie stężenia tlenu wpływały niekorzystnie na przebywanie dziecka pod pieluchą bawełnianą. Mówimy wówczas o tzw. pieluszkowym udarze cieplnym.
- Nakrycie wózka pieluchą to działanie o tyle niebezpieczne, że powoduje nie tylko gorsze samopoczucie malucha: gorąca, czerwona, sucha skóra, niepokój etc., ale także może wywołać gorsze objawy jak np.: przyspieszony puls, letarg, szybki, płytki oddech, wymioty a nawet utratę przytomności – ostrzega dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog, pediatra z łódzkiej Kliniki Pawlikowski.
Co zamiast pieluszki?
Kiedy na zewnątrz termometr wykazuje więcej niż 20 st. C ubierz dziecko w lekką, luźną odzież. Staraj się, aby podczas spaceru z wózkiem, maluch przebywał w cieniu. Podczas ciepłych dni podawaj dziecku więcej płynów. Jeśli jest karmione wyłącznie mlekiem mamy, częściej przystawiaj dziecko do piersi.
Jeśli temperatura jest szczególnie wysoka, schroń się z dzieckiem w pomieszczeniu. Jeśli w domu jest bardzo gorąco i nie ma klimatyzacji, szukaj schronienia w bibliotece publicznej, w centrum handlowym lub kawiarni.
Powinno cię również zainteresować: Mama poparzonej dziewczynki: uważajcie na metalowe zapięcia od fotelików! Co jeszcze może poparzyć dzieci latem? [RADY EKSPERTA]
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
-
Emerytury stażowe nowości. "Solidarność" chce wprowadzić jeszcze jeden dodatkowy warunek
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy