Karmią piersią, fotografują się i pokazują w sieci. Polskie mamy łamią tabu [ZDJĘCIA]

Karmiące mamy, co jakiś czas, przywołuje się do dyskrecji. Niech karmią, ale pod warunkiem, że w zaciszu, bez postronnych świadków, bez pokazywania sutków i już na pewno bez uwieczniania tej chwili na fotografiach. To się zmienia. Zobaczcie jak tabu wokół karmienia piersią łamią polskie fotografki.
embed

Karmiący sutek nadal nacenzurowany

Jeszcze trzy lata temu usuwanie zdjęć karmiących mam z serwisów społecznościowych było codziennością. Konto Emmy Kwasnicy, Kanadyjki, która spędzała na karmieniu dużo czasu i chętnie dzieliła się tymi momentami z przyjaciółmi, zostało zablokowane kilka razy, a 30 jej zdjęć administrator serwisu usunął. Powód? Dziewczyna pokazała kawałek piersi. Zdjęcia uznano za "pornografię".

Od początku tego roku Facebook nieco poluzował swoje zasady i karmiącym mamom pozwolił na nieco więcej. Selfie zrobione podczas karmienia, jak i zdjęcia piersi z bliznami po mastektomii, można już pokazywać na swoich profilach. Zaktualizowana polityka serwisu zakłada jednak możliwość blokowania "brelfies" (to selfie zrobione podczas karmienia piersią), na których widać sutki. Zdjęcie z dzieckiem przy piersi to coraz popularniejszy sposób na promocję karmienia naturalnego.

The Milky Way po polsku

Dwie polskie fotografki, Elwira Radunc i Joanna Ożgo stworzyły ogólnopolski projekt fotograficzny ''The Milky Way''. Fotografują karmiące mamy, publikują w sieci zdjęcia dzieci przy piersiach, a wszystko po to, aby pokazać, że widok kobiety karmiącej piersią, nawet w przestrzeni publicznej, jest naturalny.

Jak twierdzą obie inicjatorki projektu znalezienie mam chcących wziąć udział w "karmiącej" sesji nie było trudne. Mimo że fotografie są odważne i intymne jak na polską rzeczywistość. Modelkami były najpierw same autorki, ich znajome ze szkoły rodzenia, a po zamieszczeniu zdjęć na facebookowym fanpage'u ''The Milky Way'', zgłoszenia zaczęły napływać z całej Polski.

- Pomysł tak bardzo się spodobał, skontaktowało się z nami mnóstwo karmiących mam i z małego projektu zrodziła się akcja ogólnopolska - mówi Joanna Ożgo, fotografka i mama 1,5-rocznej dziewczynki.

- Projekt ''The Milky Way'' jest przede wszystkim po to aby upowszechnić naturalne karmienie i wesprzeć kobiety. Karmiąca mama w miejscach publicznych nie zawsze spotyka się z przyjemnymi reakcjami, nie każdy jest przychylnie nastawiony do widoku karmiących kobiecych piersi. Chcemy to zmienić przez upowszechnianie zdjęć oraz sesje fotograficzne w całej Polsce. Chcemy również tworzyć w miejscach publicznych spokojną przestrzeń do karmienia pod nazwą Mleczny Fotel. Mamy nadzieję, że nam się to uda - dodaje Elwira Radunc.

Ty też możesz pokazać swoją Mleczną Drogę

Projekt ''The Milky Way'' współtworzą fotografowie z całej Polski, jest to akcja non-profit, mamy biorą udział w sesji za darmo. Chętne karmiące mamy mogą się do niego zgłaszać. ''The Milky Way'' wspiera między innymi Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz Bank Mleka Kobiecego.

- Pod koniec roku planujemy wystawę podsumowującą nasze działania, a także spotkania z mamami karmiącymi, konsultantami laktacyjnymi. Chcemy pokazywać nie tylko piękne zdjęcia, ale przede wszystkim zachęcać niezdecydowane mamy do karmienia piersią, a opinię publiczną przyzwyczajać do tego widoku, który nie powinien razić nikogo - przekonuje Joanna Ożgo.

Więcej o projekcie czytaj na stronie www.themilkyway.pl

Pokazywane przez nas zdjęcia są częścią projektu  ''The Milky Way''.

Zobacz galerię zdjęć

Więcej o: