Uporczywe potówki

Na ciele naszej Kai pojawiły się czerwone krostki. Położna, która nas odwiedziła, powiedziała, że to potówki i kazała malutką lżej ubierać. Krostki jednak nie zniknęły. Jak się ich pozbyć? BASIA

By pozbyć się potówek, na ogół wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim nie należy przegrzewać dziecka. Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20-21°C. Niemowlę powinno mieć na sobie maksymalnie jedną warstwę ubrania więcej niż osoba dorosła. Ubranka powinny być luźne i wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. Warto od czasu do czasu na kilka minut zostawić malucha "na golasa", bez pieluszki. Dzięki temu jego skóra się przewietrzy. Dopływ świeżego powietrza bardzo dobrze wpływa na leczenie zmian skórnych.

Jeżeli potówki nie znikają, można je kilka razy dziennie przemywać przegotowaną wodą. Pomóc może też dodatkowa kąpiel w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub nadmanganianu potasu, a nawet z dodatkiem mąki ziemniaczanej, która łagodzi swędzenie i pochłania wilgoć. To jednak nie zwalnia od dokładnej higieny dziecka z użyciem łagodnych kosmetyków.