Pierwsze kąpiele

Niedługo zostanę ojcem. Ustaliłem z żoną, że to ja będę kąpał codziennie nasze dziecko i sam wszystko przygotuję. Wanienkę, termometr i gąbkę mam, ale poległem w dziele z kosmetykami. Co powinienem wybrać do kąpania noworodka? I czy wodę trzeba gotować (opcja mojej teściowej), czy nie? Od czego to zależy? IGOR

Z kosmetyków potrzebne będzie mydełko przeznaczone dla najmłodszych niemowląt, a gdy maluch podrośnie, dobrym rozwiązaniem będzie płyn do kąpieli. Jeśli dziecko ma niewiele włosów, nie ma potrzeby kupować szamponu do mycia główki. Można ją umyć mydełkiem lub płynem do kąpieli, np. 2 w 1.

Do mycia ciała polecałabym nie gąbkę, ale delikatną myjkę frotté. Umożliwia ona dotarcie do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry po kąpieli, dla noworodka najlepsza będzie oliwka. Do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych na pewno przydadzą się: miseczka na przegotowaną wodę i waciki (do mycia buzi) oraz jałowe gaziki do pielęgnacji pępka. I na koniec może być potrzebny, nie tylko po kąpieli, krem (lub maść ochronna) do pupy.

W pierwszych tygodniach życia, gdy skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa i skłonna do podrażnień, dobrze jest kąpać malucha w wodzie przegotowanej i wystudzonej do temperatury ok. 37°C. Gdy maluch skończy miesiąc można spokojnie zrezygnować z gotowania wody i kąpać go w ciepłej wodzie prosto z kranu. Można do niej dodać płyn do kąpieli lub myć niemowlę, używając mydła.