Powracające potówki

Wystarczy jeden-dwa cieplejsze dni, a na skórze syna pojawiają się potówki. Kuba jest dość duży jak na swój wiek (niedługo skończy 8 miesięcy), bo apetyt mu dopisuje. Żona twierdzi, że to nie ma związku, ale ja uważam, że gdyby nie był taki pulchny, to by się mniej pocił. Czy jest jakiś sposób, żeby go tak nie sypało? JAREK

Rzeczywiście u pulchnych maluchów potówki pojawiają się częściej, nie jest to jednak powód do niepokoju, wystarczy jedynie zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

W cieplejsze dni należy uważać, aby nie przegrzewać niemowlęcia. Gdy na dworze temperatura sięga powyżej 20°C, wystarczy ubrać dziecko w bawełniany cienki pajacyk lub body i śpioszki, a w trakcie snu i spaceru okryć dziecko lekkim kocykiem. Gdy maluch ma rozgrzaną skórę na karku i poci się, znaczy to, że jest mu za gorąco. Można wtedy zdjąć mu pieluszkę i pozwolić pofikać z gołymi nóżkami albo zrobić mu dodatkową kąpiel w ciągu dnia.

Potówki są dolegliwością skórną, która z reguły nie jest groźna dla zdrowia dziecka. Przeważnie wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Jeżeli potówki już się pojawią i nie chcą zniknąć, to można je kilka razy dziennie przecierać przegotowaną wodą. Dobrym sposobem na złagodzenie objawów jest kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej, nadmanganianu potasu lub mąki ziemniaczanej, która łagodzi swędzenie i pochłania wilgoć.