Niemowlę na mrozie

Za kilka dni urodzę swoje pierwsze dziecko. Jak przygotować noworodka na termiczny szok, jaki go czeka po narodzinach? Od którego dnia życia mogę malucha werandować?

Pierwsze dni życia noworodek powinien spędzić w domu, szczególnie w miesiącach zimowych. Przygotowanie maleństwa do codziennych spacerów należy rozpocząć od werandowania, czyli ustawienia wózka z ubranym jak na spacer maluchem przy otwartym oknie lub na balkonie. Werandowanie można rozpocząć w drugim, trzecim tygodniu życia. Zaczynamy od 5-15 minut, wydłużając czas o kilka minut dziennie. Po 7-10 dniach werandowania dziecko jest gotowe na pierwszy spacer.

Najlepiej wybrać się na niego około południa, gdy jest najwyższa temperatura w ciągu dnia. Początkowo nie powinien on być dłuższy niż 30-40 minut, potem warto stopniowo wydłużać czas pozostawania na świeżym powietrzu. Przed wyjściem na dwór i werandowaniem trzeba posmarować buzię dziecka kremem ochronnym, który zabezpieczy ją przed działaniem wiatru i chłodu oraz promieni słonecznych.