Wózki głębokie - przemyśl, zanim kupisz. Jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka?

Wózki głębokie różnią się od siebie bardziej i mniej istotnymi szczegółami, a w sklepie od liczby modeli można dostać oczopląsu. Dlatego wózek dla dziecka to jeden z zakupów, nad którym przyszli rodzice zwykle długo się zastanawiają. Nic dziwnego - nie jest to mały wydatek, a poza tym niemowlę będzie w nim spędzało sporo czasu. Warto wcześniej poświęcić chwilę, by wybrać taki, z którego będziemy zadowoleni.
Contessa Navington to elegencki wózek głęboki z wahaczowym zawieszeniem i dużą gondolą (87/40/23 cm), ale waży aż 23.2 kg. Contessa Navington to elegencki wózek głęboki z wahaczowym zawieszeniem i dużą gondolą (87/40/23 cm), ale waży aż 23.2 kg. materiały producenta

Wózki głębokie - najważniejsze bezpieczeństwo

Dziecko, zakupy plus wózek - w takim wypadku liczy się każdy kilogram. Tu wiele można "oszczędzić", decydując się na plastikowy stelaż, który jest jednak mniej wytrzymały na uderzenia czy temperaturę, a także - właśnie przez małą wagę - jest mniej stabilny. Wózki głębokie ze stalowym stelażem są najbardziej wytrzymałe, ale one z kolei ważą najwięcej. Kompromisem może okazać się stelaż aluminiowy, ale czy wybierając pierwszy wózek dziecięcy rodzic będzie chciał na niego pójść? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie sam.

Niezależnie od tego, który model kupimy, trzeba koniecznie sprawdzić wcześniej, czy ma dobrą amortyzację. Każdy krawężnik, wyrwa w chodniku, kostka brukowa, to wstrząsy, na które narażamy niemowlę. Dlatego wózek dziecięcy z dobrą amortyzacją to podstawa.

Bardziej istotne od koloru czy dołączonych za darmo dodatków są również atesty bezpieczeństwa - duża litera B w trójkącie to znak przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny. Kolejna kwestia to hamulce - jak łatwo można je zablokować? Trzeba koniecznie na to zwrócić uwagę.

Chicco Trio Activ3 to wózek trójkołowy. Chicco Trio Activ3 to wózek trójkołowy. materiały producenta

Ważne cztery kółka... a może wystarczą trzy?

Nie zawsze im droższy wózek, tym lepszy. Warto też pamiętać, że wózki głębokie to zakup na kilka miesięcy, potem zastępują je wózki spacerowe. A może rozważyć kupno wózka wielofunkcyjnego? Wtedy w jeden stelaż można wpiąć zamiennie wózek głęboki, spacerówkę, a także często pierwszy fotelik samochodowy (do kupienia w zestawie lub dodatkowo płatny).

Zanim kupisz wózek głęboki, zastanów się, gdzie najczęściej będziesz spacerować z maluchem. Jeżeli głównie po miejskich chodnikach, możesz pomyśleć o pianowych kółkach. Są zdecydowanie lżejsze niż pompowane, więc często decydują się na nie rodzice, którzy liczą się z tym, że często będą wnosić i znosić wózek po schodach. Pamiętaj, jeśli mieszkasz wysoko, a nie masz gdzie zostawić wózka na parterze, będzie trzeba to robić przynajmniej dwa razy dziennie! Większość producentów odradza noszenie niemowlaka w gondoli, a zostawienie malucha w mieszkaniu i bieg po wózek na parter to spory stres i niepotrzebne ryzyko. Pompowane koła też mają swoje zalety. Cięższe, większe, ułatwią prowadzenie wózka po piachu czy wybojach.

Warto pomyśleć nie tylko nad materiałem, z którego będą wykonane koła wózka, ale także nad ich liczbą. Standardowe wózki głębokie (a także wózki spacerowe i te "3 w 1") mają cztery, ale niektórzy rodzice wybierają te trójkołowe, z którymi łatwiej się biega. Wózek dziecięcy może mieć także skrętne koła (z możliwością ich blokowania), które niektórzy chwalą, a inni krytykują. Najlepiej wypróbować oba warianty jeszcze w sklepie, nie tylko na prostym odcinku, ale przede wszystkim na zakrętach.

Wózki głębokie Mutsy 4rider mają kilkustopniową regulację wysokości rączki (od 92-114 cm), zwalnianą jednym centralnym przyciskiem. Wózki głębokie Mutsy 4rider mają kilkustopniową regulację wysokości rączki (od 92-114 cm), zwalnianą jednym centralnym przyciskiem. materiały producenta

Wózek dla dziecka - wielkość też ma znaczenie

Rodzice często zwracają uwagę na wagę wózka, a rzadziej przyglądają się wielkości gondoli. "Kilka centymetrów nie zrobi różnicy" - myślą. A jednak! Wózek głęboki będzie służył maluchowi do momentu, gdy nie zacznie sam siedzieć, więc przynajmniej przez pierwsze pół roku jego życia. Zadbaj o to, by było mu wygodnie, by mógł wyciągnąć nóżki, także ubrany w zimowy kombinezon i otulony kocem. I by gondola była głęboka, z płytkiej może łatwiej wypaść, gdy będzie już ćwiczyło siadanie.

Wygoda dziecka to bardzo ważna sprawa, ale i komfort rodzica się liczy. Nie wszystkie wózki głębokie mają regulowaną wysokość rączki - a ta funkcja umożliwi spacery bez bólu kręgosłupa niższym i wyższym opiekunom malucha.

Jeszcze jedna kwestia jeśli chodzi o rozmiar ma znaczenie. Najlepiej jeszcze w sklepie poprosić sprzedawcę o możliwość sprawdzenia, czy wózek zmieści się w bagażniku. Jeśli to niemożliwe, chociaż wymierzyć wszystko, pamiętając, że dobrze by było, gdyby oprócz wózka zmieściła się choćby mała walizka...

Producenci oferują w cenie różne akcesoria - kupując wózki głębokie Tako Acoustic, dostaniemy m.in. torbę z przewijakiem, parasolkę i rękawiczki. Producenci oferują w cenie różne akcesoria - kupując wózki głębokie Tako Acoustic, dostaniemy m.in. torbę z przewijakiem, parasolkę i rękawiczki. materiały producenta

Wózki głębokie - jakie dodatki?

Codzienne spacery z maluchem to nie tylko przyjemność, ale obowiązek. Mały deszcz to nie wymówka. Przyda się wtedy jednak folia ochronna, którą można założyć na wózek dziecięcy. Wielu producentów sprzedaje ją w ramach standardowego wyposażenia, ale nie wszyscy... Podobnie jest z chroniącą przed owadami moskitierą, parasolką przeciwsłoneczną czy innymi gadżetami. Być może upatrzony przez ciebie wózek ma w standardzie uchwyt na butelkę, haczyk na siatkę z drobnymi zakupami, śpiworek, mufkę, która zimą ogrzeje zmarznięte ręce prowadzącego wózek albo dopinane do gondoli pasy, które przydadzą się, gdy maluch będzie się wiercił? Koniecznie spytaj sprzedawcę o wszystkie dodatki - niektóre wózki głębokie mają np. niestandardowo wyprofilowane rączki, które uniemożliwią nałożenie uniwersalnej moskitiery czy folii... Tymczasem te od producenta, jeśli nie są dodane gratis, mogą kosztować kilka-kilkanaście razy więcej od takich, które pasują do większości modeli.

Rodzicom malucha przyda się także specjalna torba, mocowana do rączki wózka. Można do niej schować pieluchy, ubranko na zmianę, chusteczki, butelkę i mnóstwo innych potrzebnych podczas spaceru rzeczy. Można oczywiście kupić ją dodatkowo lub korzystać ze zwykłej torby, ale warto zastanowić się wcześniej, jak wtedy można ją przewiesić przy rączce, nie ryzykując utraty stabilności.

Ważnym elementem wózka, choć nie niezbędnym dla przewożenia dziecka, jest także kosz na zakupy. Co prawda nie służy do przewożenia ogromnych ciężarów, ale jest różnica między 1,5 a 3 kg, prawda? Poza tym istotny jest również dostęp do kosza, Najlepiej zrobić test - wyobraź sobie, że masz do niego włożyć paczkę pieluch (albo po prostu weź ją z działu obok i to zrób). Uwierz, niektóre wózki głębokie mają tak osadzoną gondolę, że to wcale nie będzie łatwe.

Wózki głębokie Teutonia BeYou V3 mają przekładaną rączkę. Wózki głębokie Teutonia BeYou V3 mają przekładaną rączkę. materiały producenta

Wózek dziecięcy z przekładaną rączką czy z przekładaną budką?

Oczywiście, wszystko zależy od preferencji rodzica. Przekładana rączka (rozwiązanie dość rzadko spotykane na rynku) pozwoli rodzicowi szybko zmienić kierunek jazdy, gdy z jednej strony zawieje gwałtowny wiatr. Przekładana budka ochroni dziecko nie tylko przed wiatrem czy słońcem, ale także ułatwi maluchowi... poznawanie świata. Niemowlę przez część dnia powinno leżeć na brzuszku - po złożeniu budki i przełożeniu jej na tył gondoli, zobaczy w tej pozycji dużo więcej. A jeśli zaśnie, znaczenie może mieć to, czy budka będzie się cicho składała i rozkładała.

Kolor budki i reszty tapicerki jest mniej istotny, ale oprócz gustu i tu powinniśmy wziąć pod uwagę kwestie praktyczne. Może się zdarzyć, że trzeba będzie czyścić ją często, szczególnie jeśli jest jasna. Materiał i sposób, w jaki zdejmuje się do prania poszczególne elementy, też warto wziąć pod uwagę, oglądając wózki głębokie w sklepie.

Ostatnia rada dla tych, którzy szukają środka transportu dla niemowlaka - musisz zdać sobie sprawę, że idealny wózek głęboki nie istnieje. Trzeba skupić się na tych cechach, które są dla Ciebie najważniejsze, podjąć decyzję, czasem idąc na kompromisy i gdy przyjdzie czas... po prostu ruszyć w drogę.

Więcej o: