Szokują cię te zdjęcia karmiących matek?

Chociaż opinia publiczna zaakceptowała fakt, że karmienie piersią jest najlepsze dla niemowlęcia, to wciąż ma problemy z obrazem kobiety karmiącej swoje dziecko. Zobaczcie jakie zdjęcia wywołały oburzenie innych ludzi.
Żołnierki karmiące piersią Żołnierki karmiące piersią kadr z youtube.com

Profanacja munduru?

Oto najnowsza odsłona oburzenia na widok matki karmiącej swoje dziecko. A nawet matek. Karmiących dzieci. Te zdjęcia prawdopodobnie przeszłyby bez echa (chyba, że zostałyby zamieszczone na Facebooku - ale o tym później!) - gdyby nie to, że te panie noszą mundury. Karmiące publicznie mamy są czynnymi zawodowo żołnierkami, a zdjęcie zostało zrobione w bazie Air Force. Terran Echegoyen-McCabe i Christina Luna zdecydowały się na uwiecznienie tego intymnego momentu, żeby zwrócić uwagę na prawo do publicznego karmienia - w ramach akcji zorganizowanej przez Mom2Mom, grupę wsparcia dla kobiet karmiących piersią. Opublikowanie tej fotografii wywołało protesty - krytycy twierdzą, że to obraza munduru.

Jamie Lynne Grumet, 26-latka karmiąca swojego 3,5-letniego syna na zdjęciu z okładki magazynu Jamie Lynne Grumet, 26-latka karmiąca swojego 3,5-letniego syna na zdjęciu z okładki magazynu "Time" kadr z youtube.com

Okładka "Time"

Jamie Lynne Grumet, 26-latka karmiąca swojego trzyletniego syna na zdjęciu z okładki magazynu "Time", niechybnie przejdzie do historii. Ten numer pisma, poświęcony rodzicielstwu bliskości, wzbudził ogromne zainteresowanie na całym świecie, a okładkę komentowały wszystkie liczące się media światowe. Kobieta karmiąca kilkulatka wzbudza kontrowersje, a matka robiąca to z taką pewnością siebie, rzucająca wyzwanie krytykom z okładki znanego magazynu - to musiało się tak skończyć! Przy okazji - tygodniki opinii z całego świata, w tym te z Polski, oraz poważna prasa, momentalnie podchwyciły temat rodzicielstwa bliskości - z pewnym zdziwieniem konstatując, że to "się czyta". 

Zdjecie Dominiki z Natanielem (15 miesięcy), które w konkursie zorganizowanym przez fundację Mleko Mamy zajęło pierwsze miejsce Zdjecie Dominiki z Natanielem (15 miesięcy), które w konkursie zorganizowanym przez fundację Mleko Mamy zajęło pierwsze miejsce

Fundacja Mleko Mamy

Fundacja Mleko Mamy udostępniła galerii Pociąg do Sztuki zdjęcia karmiących matek. Fotografie miały zawisnąć na jednej z warszawskich stacji metra. W ostatnim momencie galeria wycofała się z tego pomysłu, argumentując swoją decyzję tym, że jej zadaniem jest edukowanie i uprzyjemnianie życia pasażerów, a nie prowokowanie i obrażanie ich uczuć. W odpowiedzi na ten ruch, matki zebrały się na stacji Pole Mokotowskie i w ramach protestu urządziły happening z masowym, publicznym karmieniem piersią.

Facebook: zdjęcie 1.

Facebook naraził się na dużą falę krytyki po tym, jak regularnie zaczął usuwać zdjęcia matek karmiących swoje dzieci piersią. W wielu miastach na świecie zorganizowano protesty pod placówkami firmy - kobiety przyszły tam publicznie nakarmić swoje dzieci. Brytyjska gazeta "The Guardian" namówiła nawet swoje czytelniczki do przysyłania im zdjęć, na których dziecko pije mleko mamy, a następnie umieściła je na portalu - kolaż z tych fotografii był wielokrotnie usuwany. Facebook nie pozwala na zamieszczanie zdjęć promujących nagość, pedofilię, nekrofilię, napaść na tle seksualnym ... i karmienie piersią, jeśli na zdjęciu widoczna jest brodawka. W końcu portal uściślił swoje zasady względem zdjęć ukazujących akt karmienia dziecka piersią: nieletni musi być aktywnie zaangażowany w proces jedzenia, a pierś nie może być wyeksponowana w całości. Poza tym pracownicy Facebooka podkreślają, że zdjęcia do usunięcia zgłaszają im sami użytkownicy portalu. Jeśli zdarzy im się popełnić pomyłkę to próbują ja naprawić i przepraszają użytkowników, których zdjęcia usunięto - czasem po usunięciu takiej fotki blokuje się również konto użytkownika!

Jednym z usuniętych wizerunków karmiących kobiet był ten renesansowy obraz autorstwa Pablo de San Leocadio - umieszczony na profilu Sharlene Carlson. Jakie inne zdjęcia usunięto z portalu? Zobaczcie dalej!

Facebook: zdjęcie 2.

To zdjęcie matek z indonezyjskiego plemienia Dani, autorstwa Geralda Stanley'a Cubitta, zostało umieszczone na Facebooku przez Shanę Ritter. Fotografię usunięto, a jej konto zostało zablokowane na nieokreślony czas. Fotograf wyraził zdziwienie tym faktem, mówiąc, że zdjęcie w żaden sposób nie obraża kobiet i obrazuje codzienne życie w plemieniu Dani.

Facebook: zdjęcie 3.

Za umieszczenie tego zdjęcia na Facebooku, Emma Kwasnica została ukarana trzydniowym zawieszeniem konta. Otrzymała przeprosiny i propozycję, żeby ponownie umieściła fotografię na swoim profilu. Zdjęcie trafiło również na inne profile i z kilku z nich zostało usunięte, a konta ich użytkowników zablokowano!

Faceboo: zdjęcie 4.

To zdjęcie Caroline Gauthier stało się viralem, ale jej konto zostało na jakiś czas zablokowane. Zdjęcie zostało również usunięte ze strony La Leche League (ogólnoświatowa organizacja wspierająca kobiety karmiące piersią) w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan.

Facebook: zdjęcie 5.

Oto zdjęcie z fan page'a światowego ruchu przeciwko projektowi budowy zapory Belo Monte w Amazonii. Usunięte.

Facebook: zdjęcie 6.

Karmienie dwójki? Nie na Facebooku!

Facebook: zdjęcie 7.

Profil Jacqui Gruttadaurii został zablokowany na tydzień za umieszczenie tej fotografii, utrudniając tym samym kobiecie informowanie mieszkającej daleko rodziny o śmiertelnej chorobie swojej matki.

Facebook: zdjęcie 8.

Nicole Miller przez 21 dni nie  mogła korzystać ze swojego konta na Facebooku, za karę, że zamieściła to zdjęcie na swoim profilu.

Facebook: zdjęcie 10.

Laureen Gamba zjawiła się wraz z innymi matkami w siedzibie Facebooka w Teksasie - w ramach protestu przeciwko decyzjom portalu dotyczącym usuwania zdjęć kobiet karmiących dzieci. Widzicie czapeczkę dziecka? Dziewczynka dostała ją od pracowników firmy. Zdjęcie oczywiście usunięto z profilu Laureen.

Czy wybór obrazów, które wywołują oburzenie nie jest zadziwiający? Przemoc i jej ofiary w programach telewizyjnych nie wywołują już żadnych reakcji, a naturalne karmienie młodych ssaków, którymi są nasze dzieci - owszem.

Zobacz również Dziecko to nadal tabu! Ranking niewygodnych tematów.

Więcej o: