Kontrowersyjne książki dla dzieci

Poniższe zestawienie to zbiór książek poruszających tematy, które przyjęło się uważać za kontrowersyjne. Mamy więc tutaj m.in. seks, religię i narkotyki. W książkach dla dzieci, oczywiście.

"Wielka księga siusiaków", wyd. Czarna Owca

Samo ułożenie listy takich książek dla dzieci może wzbudzać kontrowersje - jak bowiem ustalić z całą pewnością, że dana książka jest bulwersująca? Jakie kryteria powinna spełniać, żeby trafić na tę listę? Czy powinna oburzać wszystkich, czy tylko niektórych? Czy autorka tego zestawienia powinna czuć się zniesmaczona wydaniem niektórych pozycji z listy, czy też ma proponować tytuły, które bulwersują innych, ale jej się podobają?

Książka o siusiakach to kopalnia wiedzy. Przeznaczona dla chłopców, którzy zaczynają interesować się własnym ciałem, ma za zadanie wyręczyć rodziców w edukowaniu seksualnym swoich synów. Dziecko przeczyta w niej m.in. o masturbacji, rozmnażaniu i zapobieganiu niechcianej ciąży. Znajdzie w niej też ciekawostki historyczne dotyczące penisów, nazewnictwo w innych językach i fakty dotyczące siusiaków w świecie zwierząt. Odbiorcy są podzieleni - jedni uważają, że to zabawna i cenna pomoc w wychowaniu chłopców, inni, że to oburzająca i niepotrzebna nikomu pozycja. W serii Bez Tabu wydawnictwo Czarna Owca proponuje również m.in. "Wielką księgę cipek" i "Małą książkę o miesiączce" - napisane przez Szwedów, z poczuciem humoru i ogromną znajomością tematu.

"Wielka księga siusiaków", autor: Dan Höjer , Gunilla Kvarnström, wydawnictwo: Czarna Owca

Kupa na wiele sposobów

Dorośli nie lubią rozmawiać o kupie: jest brzydka, śmierdzi i stanowi społeczne tabu. Wyjątkowo dużo mówimy o niej, kiedy zostajemy rodzicami, ale powszechnie wiadomo, że kupa niemowlęca nie zalicza się do tej samej kategorii - nie jest brzydka, nie śmierdzi i często stanowi najważniejszy punkt dnia. To tyle, jeśli chodzi o dorosłych. Dzieci natomiast, zwłaszcza te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, uwielbiają kupy! Doskonale wiedzą o tym wydawcy, dlatego na rynku znajdziemy kilka pozycji w całości poświęconych zagadnieniu. Jest "Mała książka o kupie" (wyd. Czarna Owca), "O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę" (wyd. Hokus-Pokus), "Kupa kupa kupa" (wyd. Czarna Owieczka) oraz "Kupa. Przyrodnicza wycieczka na stronę" (wyd. Dwie Siostry).

na zdjęciu: "O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę", autor: Wolf Erlbruch , Werner Holzwarth, wydawnictwo: Hokus-Pokus

"Duża książka o aborcji", wyd. Czarna Owca

Właściwie za komentarz może wystarczyć nota od wydawcy, a fakt, jak wielkie oburzenie wywołało ukazanie się tej książki świetnie obrazuje informacja, że na skutek protestu internautów, którzy zebrali 3 tysiące podpisów, "Duża książka o aborcji" została wycofana z półek działu młodzieżowego sieci Empik. Nota wydawcy: "Książka o aborcji" rozwiewa mity narosłe wokół zabiegu przerywania ciąży. Dostarcza informacji o prawnych uregulowaniach i metodach aborcji (wyjaśnia w jakich okolicznościach zabieg jest legalny i z użyciem jakich środków najczęściej się go przeprowadza). Publikacja ma na celu przybliżyć młodemu czytelnikowi sytuacje, w jakich kobiety decydują się podjąć trudną decyzję o przerwaniu ciąży oraz możliwe społeczne konsekwencje takiego wyboru m.in. wykluczenie społeczne, poniżenie, przemoc psychiczna i fizyczna oraz izolacja.

"Duża książka o aborcji", autor: Katarzyna Bratkowska , Kazimiera Szczuka, wydawnictwo: Czarna Owca

"Boga przecież nie ma", wyd. Czarna Owca

Wydawnictwo Czarna Owca wysuwa się w Polsce na prowadzenie w zaopatrywaniu półek księgarń w pozycje, które mogą bulwersować. W kraju z tak silnymi katolickimi tradycjami, stwierdzenie wprost, że Boga nie ma, musi wzbudzić kontrowersje. Inną propozycją wydawnictwa jest "101 argumentów za niewiarą. Przewodnik młodego ateisty". Wydawcy piszą na swojej stronie: "Wszyscy rodzimy się z rozumem. Dlatego sam możesz wybrać, w co chcesz wierzyć. Powstało wiele książek o różnych religiach. Książki te zawierają opowieści i baśnie, które czasem są piękne, czasem przerażające albo przygnębiające, a czasem inspirujące. W tej książce nie ma takich baśni. Ta książka jest o tym, dlaczego wielu ludzi uważa, że boga nie ma. Przeczytaj i zastanów się sam."

"Boga przecież nie ma", autor: Patrik Lindenfors, wydawnictwo: Czarna Owca dawniej Jacek Santorski & Co.

"101 argumentów za niewiarą. Przewodnik młodego ateisty", autor: S.C. Hitchcock, wydawnictwo: Czarna Owca

Baśnie braci Grimm

Bracia Grimm na liście kontrowersyjnych książek? Czy to nie pomyłka? Skądże, spisane przez nich baśnie wzbudzają masę emocji - zarzuca się im brutalność, epatowanie okrucieństwem. Mówi się, że są zbyt krwawe dla dzieci (odcinanie stóp, wydłubywanie oczu, wystająca z grobu ręka niegrzecznego dziecka - to tylko wierzchołek góry lodowej). Co gorliwsi wymyślają łagodne wersje alternatywne. Zdaniem znanego psychoanalityka, Brunona Bettelheima, baśnie pełnią funkcję terapeutyczną w życiu dziecka, pozwalają mu oswoić lęk przed płcią przeciwną, oderwaniem od rodziców i usamodzielnieniem. Dostarczają dziecku wiedzę o kulturze, w której dorasta i uczą rozróżniania dobra i zła. Ostatnio ukazał się głos krytyczny, polemizujący z teorią Bettelheima - dr hab. Joanna Mizielińska, socjolożka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, powiedziała w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów": "Baśnie nie są uniwersalne, bo mówią nam coś innego w zależności od tego, czy jesteśmy kobietą czy mężczyzną, dziewczynką czy chłopcem". Chłopcy, według niej, są w baśniach odważni i żądni przygód, dziewczynki zaś wymagają opieki i oczekuje się od nich poświęcenia dla innych. To, zdaniem Mizielińskiej, zaszczepia u dzieci stereotypy na temat płci.

na zdjęciu: "Baśnie Braci Grimm", wydawnictwo: Media Rodzina

"Krecik i mama zajączków", wyd. Wilga

Ta książka o przygodach sympatycznego krecika, może wprawić w osłupienie. Opowiada historię zalotów zajęcy i narodzin małych zajączków. Dorosłe osobniki przytulają się do siebie tak mocno, "że wyglądają nie jak dwa, ale jak jeden zajączek". Z bardzo dużą dosłownością pokazany jest poród: z dziurki pomiędzy nogami mamy zajęczycy wychodzi głowa małego zajączka, a sowa-akuszerka namawia do parcia. Niektórym ta dosłowność może przeszkadzać - znamy babcię, która odmawia czytania tej książki, jak i pozycji "Czekamy na dzidziusia. Obrazki dla maluchów"  - ale może to kwestia pokoleniowa?

"Krecik i mama zajączków", autor: Hana Doskocilova, Zdenek Miler, wydawnictwo: Wilga

"Czekamy na dzidziusia. Obrazki dla maluchów", autor: Nathalie Belineau, wydawnictwo: Firma Księgarska Jacek Olesiejuk

Przygody Misia i Tygryska, wyd. Znak

Przygody tej zabawnej pary mają wielu wielbicieli dzięki fantastycznym ilustracjom i przewrotnemu poczuciu humoru. Są jednak i tacy, którzy uważają tę serię za kontrowersyjną - w przyjaźni Misia i Tygryska dopatrują się związku homoseksualnego, w części o śwince zabaw erotycznych, a w jednym z opowiadań ze zbioru "A w Wigilię przyjdzie Niedźwiedź" pochwały poligamii.

"Dzień dobry, Świnko", autor: Janosch, wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

"Z Tango jest nas troje", wyd. Ad Publik

Ta wielokrotnie nagradzana książka opowiada prawdziwą historię pary pingwinów z nowojorskiego zoo. Pary homoseksualnej, należy nadmienić. Pingwiny zauważają, że inne pary wysiadują jajka i doczekują się potomstwa, zaczynają więc wysiadywać kamień. Ich opiekunowie podrzucają im prawdziwe jajo, z którego wykluje się ich córeczka. Zabawnie napisana i świetnie zilustrowana. Trafia na naszą listę, bo homoseksualna para wychowująca dziecko to w Polsce temat mocno kontrowersyjny.

"Z Tango jest nas troje", autor: Peter Parnell, Justin Richardson, wydawnictwo: Ad Publik

"It's Just a Plant", wyd. Magic Propaganda Mill

"To tylko roślina" to propozycja z zagranicy - bogato ilustrowana książka dla dzieci o marihuanie. Córka pewnej pary odkrywa, że jej rodzice palą podejrzanego, silnie pachnącego skręta. Książka dostarcza dzieciom informacji o marihuanie, najpopularniejszej nielegalnej używce świata, wychodząc z założenia, że politycy także czasem popełniają błędy (w tym wypadku delegalizując "trawkę"). Napisana przez autora ilustracji w książce dla rodziców "Go, the f***, to sleep" (w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros, pod tytułem "Śpij już, k***a, śpij").

"It's Just a Plant: A Children's Story of Marijuana", autor: Ricardo Cortés, wydawnictwo: Magic Propaganda Mill

Więcej o: