8 największych mitów na temat dziecka

Dziecko powinno być karmione według stałego rozkładu, spać na brzuszku w cichym i ciemnym pokoju, być codziennie kąpane a jego butelki sterylizowane. Nie można brać go na ręce, bo się przyzwyczai, za to słuchanie muzyki klasycznej uczyni je geniuszem. Ile w tym prawdy? Zobaczcie sami jak obalamy najpopularniejsze mity związane z dzieckiem.

Najbezpieczniej kłaść malucha do snu na brzuszku

To nieprawda. Najbezpieczniej dla dziecka jest gdy śpi na wznak. Kiedyś lekarze uważali, że maluch może się zakrztusić leżąc na pleckach, teraz wiadomo, że pozycja na brzuszku bardziej sprzyja tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej.

Codzienna kąpiel jest niezbędna

Nieprawda. Dziecko nie poci się tak jak dorosły a bywa, że zbyt częste kąpiele wysuszają jego skórę. Kąpanie co 2-3 dni wystarczy, chyba że ustaliliście taki codzienny domowy rytuał. To też ok, tylko pamiętajcie o nawilżeniu jego ciałka po kąpieli.

Dziecko karmimy co trzy godziny

Nieprawda. Niemowlę karmimy na żądanie a nie co trzy godziny czy według innych stałych pór karmienia. Wtedy samo daje znać kiedy jest głodne albo ma jeszcze pełny brzuszek. Karmienie "na siłę" może mu rozregulować ten mechanizm.

Muzyka klasyczna zwiększa inteligencję dziecka

Nieprawda. Nie ma badań dowodzących jednoznacznie, że słuchanie klasyki czy jazzu zrobi w przyszłości z twojego brzdąca cudowne czy superinteligentne dziecko. Co nie zmienia faktu, że dobra muzyka może je wzbogacić.

Sen dziecka tylko w cichym i ciemnym miejscu

Nieprawda. Niektóre maluchy łatwo się wybudzają i lubią spać w takich pomieszczeniach, innym z kolei nie przeszkadza lekki ruch czy odgłosy domowego życia. Poza tym jeśli przyzwyczaisz dziecko do lekkiego hałasu podczas snu, to będzie potrafiło spać w wielu sytuacjach, a to bardzo przydatna umiejętność.

Butelki trzeba sterylizować albo gotować przez kilka minut we wrzątku

Tak i nie. Na początku gdy dziecko jest malutkie, a zwłaszcza w przypadku noworodka, sterylizacja jest wskazana. Ale już starsze niemowlę, powyżej pół roku życia może pić z butelki po prostu dobrze umytej i lekko wyparzonej wrzątkiem.

Nie wolno nosić malucha na rękach bo się przyzwyczai

Nieprawda. Maluszek do czterech miesięcy życia zna niewiele technik samodzielnego uspokojenia się. Nie pozwól mu płakać, tylko weź na ręce i ukołysz w ramionach. Będzie wiedział, że rodzic zawsze mu pomoże, gdy będzie tego potrzebować.

Konieczne jest przewijanie dziecka w nocy

Tak i nie. Obecnie pieluszki dobrze wchłaniają mocz i trzymają go z dala od ciała dziecka. Ale w przypadku dziewczynek, gdy ryzyko infekcji dróg moczowych jest większe, warto przewinąć malucha we śnie jeśli pielucha jest już bardzo wypchana i ciężka.

Więcej o: