U nas sianko pod obrusem i dwanaście potraw. A jak święta wyglądają za granicą?

Pogoda płata nam psikusa i znów czekają nas święta bez śniegu. To, co dla nas jeszcze do niedawna było niewyobrażalne, dla innych jest czymś normalnym - są miejsca, gdzie nikogo nie dziwi, że Święty Mikołaj przechadza się w szortach po plaży.
Parada z okazji święta Trzech Króli na Wyspach Kanaryjskich Parada z okazji święta Trzech Króli na Wyspach Kanaryjskich fot. criben/Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie

Na Teneryfie, w Santa Cruz od kilku lat odbywa się wielki jarmark bożonarodzeniowy. To coś dla wszystkich wielbicieli świątecznego klimatu (także w wydaniu "pod palmami"), ale i dla zapominalskich, którzy chcą kupić prezent na ostatnią chwilę. Świąteczny jest nie tylko jarmark, mieszkańcy Wysp Kanaryjskich ozdabiają swoje domy, rozświetlone są ulice miast. Po pasterce w wielu miejscach urządzane są pokazy sztucznych ogni.

Hucznie obchodzone jest tu święto Trzech Króli - organizuje się parady, a dzieci otrzymują prezenty.

W Hiszpanii ludzie nie dzielą się opłatkiem, a turrónem - rodzajem nugatu podawanego w kostkach. Świąteczne menu nie ogranicza się jedynie do dań postnych, a potrawy różnią się w zależności od regionu. Dzieci uwielbiają ciasto zwane ciastem Trzech Króli. Dlaczego? Ponieważ zapieka się w nim drobny upominek.

prezenty na święta prezenty na święta fot. debr22pics / shutterstock.com

Zjednoczone Emiraty Arabskie

I tu możemy poczuć klimat Bożego Narodzenia. Świąteczny jarmark odbywa się w Światowym Centrum Wystawienniczym w Dubaju. Można tu nie tylko zrobić świąteczne zakupy i przekąsić coś smacznego, ale i spotkać lokalne gwiazdy, które także przybywają chłonąć wyjątkową atmosferę. Dzieciom na pewno spodobają się piękne ozdoby, kilkumetrowe choinki i atrakcje, jakie zostały dla nich przygotowane.

choinka - boże narodzenie choinka - boże narodzenie Shutterstock

Portugalia

Czas świąt w Portugalii jest bardzo świąteczny i religijny. Miasta i domy są pięknie udekorowane, śpiewa się kolędy, ubiera choinki. Nie zapomina się o bożonarodzeniowych szopkach - wiele dzieci wykonuje je samodzielnie, w wielu miejscowościach są organizowane konkursy na najpiękniejsze szopki. W Portugalii prezenty przynosi mały Jezusek, a otwiera się je w pierwszy dzień świąt.

Na wielu polskich stołach wigilijnych zostanie położone puste nakrycie dla niespodziewanego gościa. W Portugalii miejsce zostawia się dla zmarłych. A nakrycie nie jest puste, talerze są wyłożone jedzeniem - w ten sposób celebrowana jest pamięć o tych, którzy odeszli. Szczodrość ma  sprawić, że kolejny rok będzie spokojny i szczęśliwy.

choinka w tropikach choinka w tropikach fot. Shutterstock

Republika Południowej Afryki

Choinka, skarpety - to coś, co doskonale znamy. Wiele z nas kojarzy także brytyjski zwyczaj, tzw. christmas crackers, czyli wielkie cukierki z drobiazgami i karteczkami z życzeniami w środku. A co z innymi zwyczajami z RPA? Na wigilijnym stole pojawiają się grillowane mięsa, a także smażone na głębokim tłuszczu larwy ćmy pawicy grabówki. Śnieg? Zastępują go kolorowe kwiaty, a świąteczny obiad zjada się na świeżym powietrzu.

Japonia

Fast food w święta? Tak! W Japonii ulubioną wigilijną potrawą stał się kurczak w panierce z KFC. Popyt na niego jest tak duży, że zamówienia trzeba składać nawet z miesięcznym wyprzedzeniem.

Ale nie tylko smażonym kurczakiem człowiek żyje. Japończycy ozdabiają swoje domu, organizują świąteczne przyjęcia, obdarowują swoich bliskich prezentami. Na stołach pojawiają się keksy i biszkopty z kremem udekorowanym truskawkami.

W Święta Bożego Narodzenia warto znaleźć czas na trening. W Święta Bożego Narodzenia warto znaleźć czas na trening. shutterstock.com

Hawaje

Jak wyglądają święta na Hawajach? Palmy ozdobione światełkami, Święty Mikołaj w szortach i z deską surfingową pod pachą - tego się nie zapomina. Do tego świąteczne festiwale i parady - najbardziej znane to Festiwale Świateł na wyspie Kauai i w Honolulu.

Boże Narodzenie Boże Narodzenie Fot. Shutterstock

Dominikana

Wiele osób, które odwiedziło Dominikanę w okresie Bożego Narodzenia uważa, że były to najpiękniejsze święta w ich życiu. Świąteczne ozdoby i światełka zdobią ulice. Nie można zapomnieć o choince, szopkach i kolędach do których można... tańczyć. Co znajdziemy na stole? M.in. wieprzowinę z rożna, pieczonego kurczaka i sałatkę z grochu i marchwi. Obchody nie różnią się od tych, które znamy - 24 grudnia jest uroczysta kolacja, a następnie msza. Wyjątkowa jest jednak cała "otoczka" - to prawdziwe święta pod palmami.

Święty Mikołaj Święty Mikołaj Fot. Shutterstock

Tajlandia

Boże Narodzenie nie jest tu oficjalnym świętem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym czasie na ulicach rozbłysły lampki i pojawiły się dekoracje, a na ulicach można spotkać ludzi w czerwonych czapkach Mikołaja. Nie brakuje także dobrze nam znanych świątecznych melodii. W wielu restauracjach organizowane są uroczyste kolacje wigilijne, do świątecznych obchodów dołączają także uwielbiający zabawę mieszkańcy.

Singapur

Tu święta to ozdoby w centrach handlowych, świąteczne spotkania w gronie znajomych, przystrojone choinki. Słychać popularne świąteczne piosenki, a prezenty wręcza Święty Mikołaj. To wielki festyn, pełen radości i dobrej zabawy. Święta nie są obchodzone w kontekście religijnym, nie ma tradycji szopek, rodzinnych spotkań. Są i ci, którzy uciekają od komercji, ale oni spędzają święta w domowym zaciszu, skromniej.

Więcej o: