Wakacje nie muszą rujnować budżetu. 5 sposobów, żeby zaoszczędzić

Rodzinny wyjazd może nieźle nadszarpnąć domowy budżet. Podpowiadamy 5 sposobów na zmniejszenie kosztów związanych z wakacjami.
wakacje poza sezonem wakacje poza sezonem fot. Shutterstock

Jedź poza sezonem

Jeśli to tylko możliwe, wybierajcie wyjazdy poza sezonem, np. narty w marcu, kiedy ferie zimowe już się zakończyły, wyjazdy nad morze poza sezonem wakacyjnym. Wyjazdy zorganizowane są wtedy często tańsze, jest też więcej opcji do wyboru.

To samo dotyczy wyjazdów, które organizujecie samodzielnie: jeśli zdecydujecie się wyjechać poza sezonem możecie liczyć na tańsze noclegi w hotelach, kwaterach itd. Może się zdarzyć, że będzie mniejszy wybór noclegów, bo część miejsc jest otwartych tylko w sezonie, ale i tak nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem czegoś dla siebie i to w niższej cenie niż w sezonie.

Oczywiście to rozwiązanie jest trudniejsze do zastosowania w przypadku rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Dla nich - i nie tylko - mamy inne podpowiedzi.

first i last minute first i last minute fot. Shutterstock

First i last minute

Ta rada dotyczy tych z was, którzy preferują wyjazdy z biurami podróży. Takie imprezy turystyczne mają wielu zwolenników, bo nie wymagają szczególnych przygotowań poza sprawdzeniem oferty biura, wybraniem tej, które najbardziej nam odpowiada, spakowaniem walizki i dotarciem na lotnisko. Ceny też są często zachęcające, zwłaszcza w przypadku first i last minute. First minute jest szczególnie godne polecenia rodzinom, gdyż ceny wczasów są niższe, a oferta jest pełna, łatwiej znaleźć dokładnie to, co nas interesuje, wybrać odpowiedni hotel, pokój i towarzyszące atrakcje. Na tym etapie unikniemy też sytuacji, że brakuje miejsc, a tak zdarza się, kiedy czekamy na ofertę  last minute.

wymiana mieszkań wymiana mieszkań fot. Shutterstock

Wymiany mieszkań

Mieszkasz na wsi, masz własny ogródek? Twoja siostra wyprowadziła się do Torunia? Może wymienicie się domami w wakacje? Wymiana domów i mieszkań z krewnymi i znajomymi to świetny pomysł dla rodzin, które chcą zaoszczędzić. Nie płacicie nic za zakwaterowanie, ponosicie normalne koszty związane z wyżywieniem, a zmieniacie miejsce pobytu, scenerię - czegóż więcej trzeba do naładowania akumulatorów na kolejne miesiące? Możecie się zdziwić, jak wiele osób jest chętnych na takie rozwiązanie! Są też specjalne agencje, które za prowizją zajmują się kontaktowaniem ze sobą osób z różnych stron świata zainteresowanych takimi wymianami.

rodzina nad morzem rodzina nad morzem fot. Shutterstock

Jedzenie

Wakacyjne stołowanie się w restauracjach, przydrożnych barach, kupowanie gofrów, zapiekanek, lodów, kebabów - to wszystko generuje spore koszty, zwłaszcza, jeśli mówimy o kilkuosobowej rodzinie. Dlatego warto decydować się na wczasy z wyżywieniem lub wybierać kwatery/apartamenty z kuchnią i przygotowywać posiłki samodzielnie, zaopatrując się w produkty spożywcze w zwykłych sklepach. Jeśli wyjeżdżacie samochodem za granicę do kraju,w którym żywność jest droższa niż w Polsce, rozważcie zabranie niepsujących się zapasów ze sobą, a na miejscu zaopatrujcie się jedynie w świeże, sezonowe produkty - oszczędność będzie zauważalna.

tanie wakacje tanie wakacje fot. Shutterstock

Szukaj promocji

To sposób, który zagwarantuje wam tańsze wakacje: promocji nie musicie szukać tylko w biurach podróży w postaci ofert first i last minut, ale także w internecie. Znajdziecie tu m.in. specjalne strony, które oferują spore zniżki na hotele - wystarczy poszukać np. zakupów grupowych. Są też strony, które specjalizują się w wyszukiwaniu promocji lotniczych i hotelowych. Na bieżąco aktualizują swoją bazę danych, wyłapując perełki typu tydzień nad Balatonem za 337 zł  od osoby (podróż, nocleg, śniadania), loty do Londynu za 78 zł, cztery dni w Kampanii (Włochy) za 489 zł od osoby (w cenie loty, willa z basenem i samochód).

Więcej o: