Czy to normalne? Niemowlę i pytania o rozwój

Pierwszy rok życia dziecka to niekończące się pytania i wątpliwości, czy jego rozwój przebiega prawidłowo. Oto kilka z nich.
niemowlę niemowlę fot. Shutterstock

Kichanie

Czy noworodek ma katar, bo tak często kicha? Prawdopodobnie nie, noworodki rzeczywiście często kichają, bo oczyszczają w ten sposób noski z kurzu, resztek mleka czy wydzieliny. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest lejący się katar lub gorączka.

niemowlę niemowlę fot. Shutterstock

Często ma czkawkę

Niemowlęta, dużo częściej niż dorośli, mają napady czkawki. Może się to zdarzać nawet kilkukrotnie w trakcie doby, często podczas jedzenia lub tuż po karmieniu. To naturalne. Czkawka nie przeszkadza niemowlętom tak bardzo jak dorosłym, niektóre maluchy potrafią nawet smacznie zasnąć podczas jej ataku!

niemowlę niemowlę fot. Shutterstock

Krztusi się

Twoje niemowlę często się krztusi? To częsta przypadłość u maluchów, wynikająca najczęściej ze zbyt szybkiego połykania mleka. Spróbuj zmienić pozycję, w której je karmisz lub smoczek, jeśli podajesz dziecku mieszankę.

niemowlę niemowlę fot. Shutterstock

Krótko je

5 minut przy piersi i moje dziecko wydaje się najedzone - czy to normalne? Oczywiście, nie ma powodu do obaw, o ile właściwie przybiera na wadze. Jeśli maluch zasypia przy piersi po kilku minutach, spróbuj go obudzić i sprawdź, czy zacznie znowu ssać mleko. Niektóre niemowlęta w kilka minut potrafią opróżnić pierś, nie potrzebują długich sesji karmienia. Inne wolą jadać częściej i krócej - każde dziecko ma swój indywidualny styl.

niemowlę niemowlę fot. Shutterstock

Złości się

Czy niemowlę może się zezłościć? Owszem. Najczęściej, kiedy obudzi się głodne i nie zostanie od razu nakarmione. Niektóre niemowlęta po prostu bardziej żywiołowo reagują w sytuacjach, gdy ich potrzeby nie są zaspokajane od razu. Jednak na prawdziwe napady złości przyjdzie ci poczekać - zaczną się najprawdopodobniej między 12-18 rokiem życia. Pogłoski o buncie dwulatka też nie są przesadzone!

niemowlę niemowlę fot. Shutterstock

Pełza do tyłu

Jeszcze nie raczkuje, przemieszcza się wyłącznie pełzając, na dodatek do tyłu? To też normalne. Ten etap często poprzedza raczkowanie. Niektóre niemowlęta najpierw przesuwają się całym ciałem w tył, potem pełzają w przód, a dopiero po jakimś czasie zaczynają poruszać się na czworakach. Czasem zdarza się po prostu, że ramiona dziecka są silniejsze od jego nóg, jako sposób ruszenia z miejsca wybiera więc odpychanie się od podłoża rękoma. Cierpliwości, na pewno tak mu nie zostanie! Pełzanie (także w tył) jest wygodne i wymaga mniej wysiłku, dziecko może więc dość długo cieszyć się z tej umiejętności, ale kiedy tylko wzmocni nogi, najpewniej przejdzie do raczkowania. Oczywiście są też dzieci, które omijają całkowicie etap chodzenia na czworakach, specjaliści zalecają jednak zachęcanie niemowląt do raczkowania, bo ten sposób poruszania się korzystnie wpływa na rozwój półkul mózgowych.

niemowlę niemowlę fot. Shutterstock

Jeszcze nie chodzi

Pierwsze kroki dziecka silnie zaprzątają głowę rodziców. Nie każde niemowlę zacznie chodzić przed pierwszymi urodzinami, niektóre potrzebują więcej czasu. Zdarzają się nawet dzieci, które pierwsze kroki stawiają dopiero w wieku 18 miesięcy. Często jest tak, że jeśli dziecko opanowywało kolejne poziomy rozwoju (przewrót na brzuch, siadanie, raczkowanie) z opóźnieniem, to samo będzie dotyczyć nauki samodzielnego chodzenia. Jak ze wszystkim innym dotyczącym twojego dziecka - jeśli coś cię niepokoi, zasięgnij porady lekarza.

Więcej o: