Dlaczego niemowlę płacze? 9 częstych powodów

Niemowlę komunikuje się płaczem, ale nie zawsze wiemy, co chce nam w ten sposób powiedzieć. Oto 9 najczęstszych przyczyn płaczu niemowląt.

Głód

Jeśli maleństwo ssie swoje wargi lub rączkę (niektóre maluchy zaczynają ssać ramię opiekuna, a nawet jego ubranie), jest niemal pewne, że chodzi właśnie o głód. Głodne niemowlę, wzięte na ręce,  często odwraca głowę w poszukiwaniu piersi i otwiera usta. Oznaką głodu może również być oblizywanie warg.

Kłopoty z brzuszkiem

Brzuszek niemowlęcia jest wyjątkowo delikatny. Maluchy cierpią na wzdęcia, kolki, problemy z wypróżnieniem się. Płaczą także, kiedy nałykały się powietrza podczas jedzenia i potrzebują uniesienia do odbicia. Charakterystyczne dla bólu brzuszka i niemowląt jest przyciąganie nóżek do klatki piersiowej i wierzganie nimi. Widać, że dziecko odczuwa wtedy spory dyskomfort.

Potrzeba bliskości

Niemowlęta bardzo potrzebują bliskości i dotyku. Jeśli po wzięciu na ręce, twoje dziecko uspokaja się, najprawdopodobniej chodziło mu właśnie o zaspokojenie tej potrzeby - tęskniło za twoim ciepłem i zapachem. Niektóre maluchy są bardzo spragnione bliskości, jeśli tak jest w przypadku twojego dziecka i nie masz już siły go nosić, rozważ zakup chusty - to idealny wynalazek, by opiekun i dziecko byli blisko siebie i żeby było im wygodnie!

Zmęczenie

Maluszek, który nie może zasnąć, będzie płakać ze zmęczenia. Przytul go, zanuć kołysankę lub puść płytę z kojącą muzyką, jeśli to lubi. Spróbuj je wyciszyć i stworzyć mu odpowiednie warunki do drzemki lub snu.

Brudna pieluszka

Niemowlę potrzebujące zmiany pieluchy odczuwa dyskomfort. Ma bardzo wrażliwą skórę, a mocz i kał działają na nią drażniąco, maluch odczuwa świąd i pieczenie - nic więc dziwnego, że płacze. Zmiana pieluszki powinna pomóc, nie zapomnij o posmarowaniu pupy maścią ochronną!

Są też dzieci, którym brudna pieluszka w ogóle nie przeszkadza, w ich wypadku trzeba szczególnie pamiętać o sprawdzaniu, czy już pora na jej zmianę, żeby nie dopuścić do odparzenia, które może być bolesne i oczywiście prowadzić do płaczu...

Jest mu za zimno/ciepło

Niemowlęta nie lubią chłodu. Często płaczą z tego powodu nawet podczas zmiany pieluszki lub podczas przebierania. Ale uważaj: niedobrze też, kiedy jest im za ciepło, nawet jeśli w tym przypadku rzadziej protestują. Jeśli chodzi o najmłodsze niemowlęta wystarczy, żeby miały o jedną warstwę więcej niż dorośli.

Ząbkowanie

To nic przyjemnego, kiedy ząbek próbuje przebić się przez dziąsła. Niemowlęta w tym okresie bywają marudne, często płaczą, źle sypiają. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko ślini się bardziej niż zwykle, wkłada wszystko do buzi - najprawdopodobniej właśnie ząbkuje. Masuj delikatnie dziąsła dziecka specjalną szczoteczką, kup w aptece żel na ząbkowanie, dawaj często pić i... czekaj cierpliwie.

Za dużo bodźców

Czasem dziecko jest po prostu przestymulowane - za dużo bodźców w otoczeniu działa  na niemowlę drażniąco. Wyłącz telewizor, schowaj głośną zabawkę, a jeśli jesteście poza domem, wróćcie do siebie, żeby maluszek mógł odpocząć i wyciszyć się. Uwaga: niemowlę może też płakać z nudy! Taki płacz zwykle trwa krótko, po czym następuje przerwa, jakby maluch sprawdzał, czy ktoś jest już gotowy się nim zająć.

Choroba

Niemowlę może płakać także z powodu złego samopoczucia i choroby. Jeśli ma zatkany nosek, ciężko mu się oddycha. Dyskomfort powoduje także temperatura, a np. infekcja ucha jest bardzo bolesna. Jeśli podejrzewasz, że maluch jest chory, idź z nim do lekarza - infekcji u niemowląt nie należy ignorować, bo rozwijają się w szybkim tempie.

Więcej o: