Tydzień 38

Dziecko coraz chętniej podciąga się do stawania. Zanim opanuje tę umiejętność, nieraz upadnie. Nie wpadaj w przerażenie przy każdym upadku na podłogę. To też jest trening chodzenia.

Zadbaj jednak o to, by nie uderzyło się o ostry kant, nie złapało za uchwyt niezabezpieczonej szuflady, nie wypadło z łóżeczka itp. Odkąd maluch łapie się wszystkiego, co pozwala mu osiągnąć pozycję stojącą, koniecznie przymocujcie do ściany regał z książkami.

Dziecko powinno cały dzień spędzać w miękkich, niekrępujących ruchów ubrankach. Na nogi zakładaj mu antypoślizgowe skarpetki- na razie nie potrzebuje jeszcze butów.

Martwisz się, że ma płaskostopie? Zupełnie niepotrzebnie, stópki małych dzieci przylegają całą powierzchnią do podłogi i do 4. roku życia nie jest to traktowane jako wada postawy.

Maluch jest już większy i silniejszy. Gdy zdarzy mu się lekka infekcja wirusowa, nie musisz iść z nim do przychodni (chyba, że dziecko jest chore pierwszy raz w życiu lub jego stan cię niepokoi). Jeśli to tylko katar zastosuj domowe metody. Przede wszystkim oczyszczaj nosek - do tego celu najlepszy będzie roztwór wody morskiej lub sól fizjologiczna i aspirator wydzieliny. Skórę pod nosem malca smaruj maścią majerankową. Ważne jest, by dziecko leżąc miało głowę wyżej niż reszta ciała - wtedy łatwiej mu oddychać (pod nóżki łóżeczka możesz podłożyć dwie książki). Krople do nosa dla niemowląt stosuj w porozumieniu z lekarzem (nie dłużej niż 3 dni). Na opakowaniu tego leku zawsze zapisuj datę otwarcia, a w ulotce sprawdź, jak długo po pierwszym użyciu można specyfik przechowywać.

Porozmawiaj z pediatrą, czy dziecko powinno zostać zaszczepione przeciwko grypie. Na pewno ryzyko zachorowania spadnie, jeśli szczepieniu poddadzą się osoby, z którymi maluch ma codzienny kontakt (rodzice, dziadkowie, opiekunka).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.