Tydzień 18

Maluch próbuje wszystko wkładać do buzi. To jego sposób na poznanie otaczającego świata.

Oblizuje i ssie grzechotki, gryzaczki, gumowe zwierzątka, róg kocyka, własne dłonie, a nawet.... palce swoich stóp. Zwłaszcza ta ostatnia czynność warta jest sesji zdjęciowej. Ale zapał we wkładaniu wszystkiego do buzi może mieć też inną przyczynę. Jeśli dziecko stało niespokojne, marudne, płaczliwe, ciągnie się za uszy lub ma nieco podwyższoną temperaturę, prawdopodobnie wyrzynają mu się pierwsze zęby. Kup oraz żel łagodzący świąd i ból i smaruj nim dziąsła malucha przed karmieniem, możesz też przecierać je kostką lodu. Ulgę powinno przynieść dziecku gryzienie schłodzonego w lodówce (nie zamrażarce!) wypełnionego wodą gryzaka.

Jeśli maluchowi zdarza się przez kilka dni nie robić kupki, nie znaczy wcale, że ma zaparcie. U niemowląt rytm wypróżnień jest bardzo różny, niepokoić może dopiero konsystencja stolca. Jeśli jest twardy, zbity, a wypróżnienie sprawia ból, na początek zacznij podawać dziecku więcej do picia. Zaparcia pojawiają się raczej u dzieci karmionych butelką, możesz serwować dziecku wodę, herbatki ziołowe na trawienie. Jeśli problem nie mija, zapytaj lekarza o możliwość wcześniejszego rozszerzania diety.

Niepokoisz się powrotem do pracy? Jeśli masz zaufanie do opiekunki, nie bój się tego pierwszego dnia. Niemowlę w tym wieku łatwiej zniesie zniknięcie mamy z zasięgu wzroku niż np. roczne dziecko.

Więcej o:
Copyright © Agora SA