1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Kiedy czekamy na nasze pierwsze dziecko, jednym z przyjemniejszych zadań, które stoją teraz przed nami, jest wicie dla niego gniazda...
Dziewięć miesięcy oczekiwania to dość dużo czasu i wielu rodziców nie może się doczekać momentu, gdy w ich domu zamieszka już maleńki człowiek. A na wizytę niecierpliwie wyczekiwanego gościa zwykle starannie się szykujemy. Przygotowania dotyczą w dużej mierze zorganizowania dla przybysza własnego miejsca i urządzenia go tak, by było przyjemne i wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Jednak przy pierwszym dziecku zwykle nie wiemy, czego się spodziewać, co będzie ważne, a co zbędne i nieprzydatne. W sklepach dziecięcych znajdziemy mnóstwo mebli i gadżetów, które wydają się nieodzowne, słodko wyglądają i... słono kosztują. W przypływie wzruszenia i gorliwości dokonujemy zakupów, które potem okazują się zupełnie nietrafione. Dlatego warto zawczasu skorzystać z doświadczenia innych rodziców i przygotowania ograniczyć do niezbędnego minimum, które możemy później wzbogacać o nowe udogodnienia.

Przygotowania najlepiej rozciągnąć w czasie, by nie były zbyt męczące ani obciążające finansowo. Możemy też wtedy lepiej przemyśleć różne rozwiązania, a odświeżone wnętrze - dokładnie wywietrzyć, zanim zamieszka w nim noworodek.

Razem z dzieckiem czy osobno

W aranżacji wnętrza dla niemowlęcia wiele zależy od tego, jakim lokum dysponujecie - czy na dziecięcy pokój możecie przeznaczyć osobne pomieszczenie, czy też maluch na razie będzie mieszkał w waszej sypialni. Drugą ważną kwestią jest to, jaki model rodzicielstwa bardziej wam odpowiada. Wolicie (oboje) mieć dziecko na wyciągnięcie ręki i nie wyobrażacie sobie, że mogłoby mieszkać samo w pokoju, czy też małżeńskie łóżko jest przestrzenią tylko dla was dwojga i chcecie zachować swoją sypialnię dla siebie? Ważne, żebyście tę decyzję podejmowali wspólnie, rozważając wszystkie za i przeciw. Musicie sobie uświadomić, że:

- Dziecko będzie często budzić się w nocy, i to nie tylko przez pierwsze tygodnie. Mama karmiąca piersią lub rodzice karmiący butelką muszą mieć zapewnione takie warunki, które pozwolą im choć trochę wypocząć w nocy i móc normalnie funkcjonować w dzień.

- Poza budzeniem na karmienie czekają was trudne noce podczas wyrzynania się zębów u malucha i podczas infekcji.

- Maluch może źle znosić rozłąkę z wami i płakać w nocy nie z powodu głodu, ale zwykłej tęsknoty.

- Obecność dziecka w waszym pokoju lub w waszym łóżku z pewnością zmieni relacje małżeńskie, ale też pozwoli zacieśnić więź z dzieckiem (obojga rodziców).

- Jedno z was, zapewne tata, będzie rano wstawać wcześnie do pracy - poranny hałas i krzątanina mogą budzić dziecko, które właśnie przysnęło po kiepskiej nocy.

Takich argumentów za i przeciw w mieszkaniu czy spaniu razem jest wiele i w dużej mierze zależą od waszego trybu życia, usposobienia, podejścia do problemów. Raczej jednak nie jest dobrym pomysłem, by mama zamieszkała z dzieckiem (spała z nim w jednym łóżku), a tata przeniósł się na kanapę. Jeśli taki rozdział potrwa miesiącami, grozi to i stałości małżeństwa, i więzi między tatą a dzieckiem.

Remont - odpowiednio wcześniej

Jeśli zamierzacie odświeżyć dziecięcy pokój, zróbcie to wcześniej, by malec nie był narażony na zapach świeżo malowanych ścian lub lakierowanej podłogi.

Kupując farby, lakier czy inny środek zabezpieczający podłogę, zwracajcie uwagę, czy produkty te nadają się do pokoju dziecięcego i czy poleca się je alergikom (co nie znaczy, że wasze dziecko ma mieć alergię, ale mało uczulające chemikalia będą dla niego na pewno korzystniejsze). Podłoga powinna dawać się łatwo zmywać. Najlepiej sprawdzą się panele lub odpowiednio zabezpieczone drewno. Terakota jest twarda i zimna, do pokoju dziecka, które wkrótce większość dnia będzie spędzać na podłodze, zupełnie się nie nadaje. Lepiej nie kupować dywanów ani wykładziny - to zbiornik kurzu, który może działać alergizująco. Jeśli już kładziemy coś na podłogę, konieczne będą mocowania, które zabezpieczą dywan przed przesuwaniem i zadzieraniem brzegów.

Spokojna kolorystyka

Z rozwagą wybierajcie kolory farb, mebli, podłogi, zasłon.

Niemowlęciu zapewne nie będzie przeszkadzała tapeta w misie czy króliczki, ale przedszkolak może być już nią lekko znudzony. Owszem, wystrój wnętrz można zmieniać, ale przeprowadzanie remontu, gdy w domu jest małe dziecko, nie należy do przyjemności. Warto też przemyśleć wprowadzanie do wnętrza mocnych kolorów. Otoczenie dziecka w samoistny sposób staje się i tak bardzo kolorowe - intensywne barwy mają zabawki, ubranka, pościel... Ten kolorystyczny melanż może być męczący. Poza tym ściany w ciemnych lub mocnych barwach nadają wnętrzu specyficzne zabarwienie światła, często dość męczące. Dziecko zaś musi mieć dobre, jasne światło do rysowania, układania puzzli, oglądania książeczek.

Jeśli chcecie nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter, ale móc swą decyzję bez problemu odwrócić, zdecydujcie się na jasne, neutralne farby i dobrej jakości naklejki przeznaczone do umieszczania na ścianach (gdy się znudzą, po prostu je zdejmiecie). Możecie też ozdobić pokój obrazkami, a później - zdjęciami dziecka.

Bezpieczeństwo i komfort

Zadbajcie o bezpieczne otoczenie dla dziecka i wygodne miejsce dla was.

Przymocujcie meble do ściany, bo gdy dziecko zacznie raczkować i poznawać otoczenie, może pociągnąć chybotliwy mebel na siebie. Przyszykujcie wygodne siedzisko dla rodzica, np. fotel, w którym można karmić i tulić dziecko, oraz niewielki stolik na coś do picia, książkę, telefon. Karmiąca mama musi mieć zapewnioną komfortową pozycję. Pomoże w tym stołek pod nogi i kilka jaśków pod plecy i łokcie.

Coś do spania

Wbrew pozorom zakupem, z którym możecie najdłużej zwlekać, jest... łóżeczko.

Na początek jego funkcję doskonale spełni gondola wózka. Jeśli okaże się, że dziecko lubi być bujane, dobrym rozwiązaniem będzie kołyska (wystarczy na trzy-cztery pierwsze miesiące, bo gdy maluch stanie się bardziej ruchliwy, nie będzie już w niej bezpieczny) lub łóżeczko na biegunach, które można zablokować. Możecie też wybrać owalny koszyk (na kółkach lub bez) wyłożony miękkim materiałem, w którym noworodek poczuje się trochę jak w brzuchu mamy. Niewykluczone też, że zdecydujecie się spać z malcem w waszym łóżku. Wtedy za jakiś czas kupicie mu - zamiast niemowlęcego łóżeczka ze szczebelkami - zwykły tapczanik lub łóżeczko turystyczne (składane, z miękkimi bokami z materiału i siatki), które przyda się i w domu, i w podróży.

Inne meble

Potrzebne będzie miejsce do przewijania dziecka oraz komoda lub szafa na ubranka, kocyki i kosmetyki.

Jeśli w pokoju nie ma na razie łóżeczka, na którym można by oprzeć przenośny materacyk-przewijak pokryty ceratką, pomyślcie o komodzie z blatem do przewijania. Możecie też wybrać przewijak na stelażu. W pierwszych miesiącach wygodny jest stelaż z wanienką wyposażoną w odpływ i przykrywaną przewijakiem. Są rodzice, którzy z przewijaniem, przebieraniem i innymi czynnościami pielęgnacyjnymi radzą sobie bez przewijaka, układając dziecko np. na dużym łóżku. Obok miejsca, w którym przewijacie niemowlę, przyda się lampka i półka na niezbędne akcesoria i kosmetyki. Najlepiej, jeśli osoba praworęczna będzie po nie mogła sięgać prawą ręką (dziecko leżące na przewijaku musimy cały czas trzymać i pilnować). Tuż obok konieczny będzie także szczelnie zamykany kosz na zużyte pieluchy. W pokoiku dziecięcym przyda się także regał na książki, pierwsze zabawki i układanki.

Zabawki

Choć w sklepach kuszą was wielkie miśki i pastelowe karuzelki z pozytywką, te zakupy odłóżcie na później.

Gdy dziecko przyjdzie na świat, od rodziny i znajomych i tak dostaniecie mnóstwo grzechotek i gryzaków. Jeśli jednak zdecydujecie się kupić dziecku pierwszą przytulankę, sprawdźcie, czy nadaje się dla noworodka.