1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Najlepsze książki dla dzieci

Co osłodzi każde dzieciństwo? Czuły uścisk w ramionach mamy czy taty, otarcie łez w porę i... dobra książka. Oto nasza lista lektur. Obowiązkowych.
Trzy wróżki wyposażyły Śpiącą Królewnę w dary urody, słodyczy i dobroci. Jaka szkoda, że nie było tam czwartej, która dawałaby dar namiętnego czytania. Cóż, skoro nie możemy liczyć na wróżkę, zadbajmy sami o lektury naszych dzieci.

Szkoła mądrości...

Wychować do czytania to nie tylko wykształcić w dziecku kolejną umiejętność. To dać mu narzędzie do radzenia sobie ze światem. Czytający wiedzą więcej o życiu i ludziach. Doświadczenie życiowe można nabyć przez lekturę - odnosząc się w myślach do cudzych dramatów i sukcesów. Kto się choć raz w życiu nie spłakał nad książką, ten niech żałuje!

...i wrażliwości

Książki są źródłem empatii - czytając, patrzymy na świat oczami bohaterów. I pociechy - nic tak nie pomaga na poczucie bezsilności, jak lektura Pippi Pończoszanki, nic tak nie grzeje zimą jak Muminki.

Gromadząc w domu książki i czytając dzieciom na głos, pomagamy im wejść do świata kultury. Nikt nie przedawkował czytania - to jedyny nałóg, który daje same pożytki, żadnych strat.

Od kołyski

Ktoś zapyta: Jaki sens po raz setny czytać książeczkę, w której jest raptem 10 linijek tekstu? I kto to widział książkę do kąpieli?! A ja się upieram - polubiwszy książeczki do mamlania, przytulania i kolorowania, nasz maluch ma szansę zaprzyjaźnić się z książką na całe życie.

Spędziłam dzień w warszawskich księgarniach, ryjąc wśród regałów. Oto najlepsze, co dla was wyłowiłam.

0-2 lata: książka pierwszego kontaktu

•  Domek pieska. Wyd. Bellona

Kuchnia, sypialnia i łazienka pana Pieska - z ruchomymi drzwiami, otwieraną lodówką, firankami i kieszonkami, do których można włożyć lokatora. Całość spinana na rzepy. W dzieciństwie za taki domek dałabym się pokroić na plasterki.

•  W gospodarstwie. Wyd. Bellona

Książeczka gałgankowa. Drzwi stodoły i lodówki można otwierać, jajka, jabłka i marchewki - umieścić w koszyku. Drobne elementy dobrze byłoby przyszyć na długiej tasiemce (tak jak to jest na okładce) - szmaciane warzywa lubią ginąć.

•  Wesoły samolot. Wyd. Debit

Napompowana gąbką plastikowa książeczka, która zniesie kąpiel i gryzienie przez ząbkującego malucha. W środkowej "kartce" ukryta piszczałka (cóż to za samolot, co nie piszczy!). Ładne, syntetyczne ilustracje.

•  Kształty. Wyd. Podsiedlik Raniowski i Ska

•  Kształty i wielkości. Wyd. BookHouse

Proste, sprowadzone do znaku ilustracje pozwalają rozpoznać i nazwać figury geometryczne. Kształty zostały wpisane w znane dziecku przedmioty codziennego użytku. Strony z grubej tektury, foliowane.

•  Dzień Wiktora. Wyd. Bellona

Książeczka-poduszeczka, kolorowa i wesoła. Wewnątrz prościutki tekst i jaskrawe, ikoniczne obrazki. Opisano tu dzień małego zajączka - pobudkę, posiłki, zabawę, kąpiel. Bardzo przytulna lektura. Można prać.

•  Owieczka bee, bee, Oto świnka. Wyd. Bellona

Sympatyczne przytulanki ze szmacianą książeczką na brzuchu. Miękkie i na dodatek gadające - przycisk w łapce uruchamia beczenie i chrumkanie. Są i inne równie udane zwierzęta w tej serii. W "książeczce" tekstu tyle, co kot napłakał, ale obrazki niebrzydkie i jako namiastka pierwszej lektury wystarczy.

2-3 lata: książka jako okno na świat

•  Moi przyjaciele. Wyd. rea

Popularna seria o Kamyczku ma wiele wcieleń - obok kwadratowych tomików o grubych, tekturowych stronach znajdziemy w księgarni duże kolorowanki w broszurowej oprawie, a także cienkie, tanie książeczki. Wreszcie - nadmuchane, prostokątne, o foliowanych kartkach. Wszystkie łączy zgrabna fabuła z mądrym przesłaniem - to naprawdę sensowna lektura.

•  Obrazki dla maluchów. Wyd. Firma Księgarska Olesiejuk

Duża, bo 14 tomików licząca, urodziwa kolekcja. Tu pokazujemy tylko jeden, ale warto dokupić "Warzywa", "Wieś", "Dzikie zwierzęta" i wszystkie pozostałe. Ilustracje wykonano z modeliny, naprawdę bardzo wdzięczne. Każda strona to jeden obiekt, razem tworzą rodzinę spokrewnioną tematycznie.

•  Hipopotam, Małpka, Lewek, Tygrys. Wyd. Wilga

Seria supersolidna, z grubej tektury wykonana. Zamykana na klapkę z rzepem okładka skrywa inne oblicze tytułowego zwierzątka - zdziwione, groźne, uśmiechnięte Fabuła zbudowana wokół tej "miny". Ładne syntetyczne ilustracje przesądzają o urodzie książeczek. Tekstu tu bardzo niewiele.

•  Kamilka poznaje przeciwieństwa. Wyd. Grafag

Seria o Kamilce od dawna istnieje na polskim rynku. Teraz także w wersji dla najmłodszych - w poręcznym kwadratowym formacie, o stronach z foliowanej tektury. Komplet stanowią cztery książeczki: oprócz pokazanej - "Kamilka poznaje kształty", "Kamilka poznaje słowa", "Kamilka poznaje kolory". Ten kwartet niechby był zachętą na przyszłość do sięgnięcia po książeczki przeznaczone dla dzieci ciut większych, bo "starsza" Kamilka rozwiązuje w nich problemy - jak choćby kłopoty ze spaniem, z siusianiem do nocnika i wizytą u lekarza.

•  Rośnij z żyrafą. Wyd. Bellona

Książeczka - miarka, z przyczepianą na rzep malutką żyrafą, którą oznaczamy wzrost czytelnika. Na odwrocie miarki - historyjka obrazkowa ze skąpymi podpisami (jej bohaterkami są dwie zamiłowane cyklistki, żyrafa i zebra). Całość z tkaniny i gąbki - miękka, zdatna do prania i całkiem sympatyczna. Złożona miarka chowa się w kieszeni.

•  Na wsi. Wyd. Werset

Tu prezentujemy tom z udanej serii z ruchomymi elementami ilustracji. Poruszając tekturowym językiem albo obracając ukryty w grubości karty krążek, "napełniamy" konwie mlekiem, "kosimy" zboże, "piłujemy drzewo", "opróżniamy" wywrotkę piachu. Czytelne, przejrzyste ilustracje z dużą ilością intrygujących szczegółów i solidne wykonane "animowane" strony.

3-4 lata: książka jako źródło wiedzy

•  Mój mały świat - Zwierzęta wiejskie. Wyd. Paweł Skokowski

Jedna z serii ośmiu książeczek. Zawiera encyklopedyczne ilustracje zwierząt i scenki z nimi opatrzone dwuwierszem. Takie realistyczne ilustracje na ogół podobają się dzieciom, a i pożytki edukacyjne niewątpliwe.

•  Liczby. Wyd. Podsiedlik Raniowski i Ska

Harmonijka z prostymi obrazkami - 4 konewki, 3 banany, 2 buty Tylko kaczka bez pary. W tym wieku za wcześnie na liczenie, ale pora już oswoić się z cyframi.

•  Malowanie i ścieranie. Wyd. Firma Księgarska Olesiejuk

Foliowana kolorowanka z pudełkiem specjalnych kredek w komplecie - do wielokrotnego kolorowania. Konturowe duże rysunki i podpisy w linijkach, po których także można wodzić kredką, ucząc się pisania.

•  Poznaję liczby. Wyd. Paragon Books

Śmieszny format - rozmiarów pękatego pudełka od zapałek. Każda stroniczka to czytelny rysunek - 4 kotki, 6 pszczółek i aż 8 towarzyskich biedronek. Książeczka kosztuje tyle, co baton, a o ileż więcej pożytku!

•  Julian Tuwim - Lokomotywa, il. Jan Marcin Szancer. Wyd. G&P

Najpopularniejszy polski utwór dla dzieci pod postacią harmonijki z grubej tektury. W tej samej serii także inne wierszyki Tuwima i Jachowicza. Kanoniczne ilustracje Szancera tracą co prawda w niedbałym skanowaniu, ale książeczki mają taki oldskulowy wdzięk, że nie sposób się im oprzeć. Idealne w podróży, w parku, w poczekalni do pediatry.

•  Baby Einstein - Puzzling Shapes. Wyd. Hyperion Books for Children

Ładna tekturowa książeczka o figurach geometrycznych, opatrzona napisami w języku angielskim. Po wyjęciu fragmentów ilustracji - dachu, drzwi, piłki ukazuje się angielska nazwa figury. Dzieło podwójnie kształcące - młodociany czytelnik uczy się jednocześnie geometrii i języka obcego. Niezależnie od walorów edukacyjnych rzecz w dobrym guście i starannie wykonana.

4-5 lat: książka jako szkoła smaku

•  Ewa Bem - Ten najpiękniejszy świat. Wyd. Bajki Grajki

Tomik z pięknymi ilustracjami Eli Wasiuczyńskiej i płytą, a na niej piosenki dla dzieci z muzyką Jerzego Wasowskiego. Bodaj najładniejsza książeczka audio na rynku. A Ewa Bem śpiewa jak anioł .

•  Wycinanki przedszkolaka. Wyd. Aksjomat

Śmieszne papierowe zabawki do samodzielnego wycinania i składania - żabka, myszy, lokomotywa Cała seria liczy 5 zeszytów. Plastycznie bez zarzutu - książeczki pomysłowe i niebrzydkie.

•  Cyrk. Wyd. Larousse

Edukacyjna seria Bawidoc wyróżnia się oryginalną szatą graficzną, która jest domeną francuskich wydawców. Piękne artystyczne ilustracje portretują cyrk.

Ruchome obrazki, klapki, dziurki, rozkładane skrzydełka - są dodatkową atrakcją. Klaun zmienia minę, kot skacze na trapezie, linoskoczek balansuje na linie Kapitalna!

•  Jarosław Mikołajewski - ZOO. Wyd. Agora

Autor sportretował zwierzęta w wierszowanych aforyzmach - prostym rymem, z poczuciem humoru. Rewelacyjne ilustracje Eli Wasiuczyńskiej.

•  Świat w obrazkach - Ludzkie ciało. Wyd. Firma Księgarska Olesiejuk

Jedna z czterech książeczek serii edukacyjnej z sugestywnymi obrazkami. Minimum słów, dużo pożytecznych treści. Wszystkie funkcje ludzkiego ciała opisane z dużą kulturą i syntetyczną prostotą.

•  Janusz Stanny - O malarzu rudym jak cegła. Wyd. Wytwórnia

Mistrzowski reprint książki wydanej po raz pierwszy przed czterdziestoma laty autorstwa znakomitego Janusza Stannego. Niezwykle nowatorskie, odważne ilustracje towarzyszą wierszowanej opowieści o malarzu, który mocą własnej sztuki potrafił ożywiać namalowane przedmioty. Książka od czasów swojej premiery nie zestarzała się ani na jotę - taka jest cecha prawdziwych arcydzieł.

5 i więcej lat: książka jako niezawodny przyjaciel

•  Janosch - Żabi król. Wyd. Znak

Jedna z najlepszych książeczek tego autora - śmieszna wariacja na temat baśni o księciu zaklętym w żabę. U Janoscha piękny żabi królewicz pochopnie ściąga sobie na głowę ludzką dziewczynę i musi z nią dzielić życie. Okraszona całkiem dorosłym poczuciem humoru opowiastka spodoba się całej rodzinie.

•  W świecie literek. Wyd. Skrzat

Ładnie zilustrowany zeszyt do ćwiczenia niewprawnej łapki w stawianiu pierwszych liter. Zanim dziecko trafi do zerówki, może pobawić się w domu w szkołę, tym bardziej że literkom towarzyszą niebrzydkie obrazki (do opisania własnymi słowami) i tak dziś popularne naklejki. Szukajcie w sklepach dwóch kolejnych zeszytów tej serii.

•  Cyntia McGregor - Dobrej zabawy! Wyd. Media Rodzina

Kieszonkowa książeczka z pomysłami na zaimprowizowane naprędce zabawy - niektóre nie wymagają żadnych rekwizytów, inne - zegarka, kartki czy starego czasopisma... Idealna ściągawka dla zdesperowanych rodziców, których potomstwo jęczy (np. w samochodzie, w oczekiwaniu na autobus), że się nuuuudzi.

•  Uczę się rysować - nauka rysowania z naklejkami. Wyd. Aksjomat

Seria zeszytów do rysowania według wzoru. Wprawdzie sztuka rysowania polega na czymś innym niż odwzorowywanie figur, ale niewątpliwie ten rodzaj ćwiczeń rozwija umiejętności manualne. Zwłaszcza jeśli zabawie towarzyszą naklejki! Rysunki niebrzydkie, wydrukowane na dobrym papierze.

•  Carola von Kassel - Gry w klasy. Wyd. Demart

Zgrabny zeszycik z pomysłami różnych wariantów gry w klasy. Do zabawy potrzeba jedynie kredy i kamyków - kredę znajdziecie w załączonym do książeczki pudełku. Wewnątrz schematy różnych pól do gry i krótko (choć zbyt zawile, aby obyć się bez pomocy dorosłego) objaśnione zasady. Z tej samej serii - gry w karty (dołączona talia kart), w kości (dołączony komplet kości) i zabawy na niepogodę.

•  Monika Hanulak - Smonia. Wyd. Wytwórnia

Piękny autorski tom o udomowionej smoczycy, która wszystko robi razem ze swoją panią, z wyjątkiem jednego, i to jest puenta tej książeczki. Litera jest w niej idealnie zintegrowana z obrazkiem, a całość to edytorskie cacko - dzieło asystentki na wydziale grafiki warszawskiej ASP.

Więcej o: