Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka i jak zachęcić malucha do ich szczotkowania?

Nie jest niczym nowym, że prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna i warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat, jak prawidłowe dbać o zęby. Jak jednak zachęcić malucha do regularności? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.

Jak dbać o pierwsze ząbki?

O zęby dziecka należy dbać jeszcze zanim się pojawią. Noworodkowi możemy przecierać delikatnie dziąsła wacikiem lub specjalną silikonową szczoteczką nakładaną na palec rodzica, którą możemy masować zęby maluszka. To przyzwyczaja dziecko do tego, że szczoteczka pojawia się w buzi regularnie. Po pojawieniu się pierwszych ząbków należy postępować bardzo delikatnie z maluchem, ponieważ dziąsła mogą być bardzo wrażliwe podczas ząbkowania. Warto wtedy kupić specjalną szczoteczkę, która przypomina gryzak oraz stosować pasty do zębów przeznaczone dla najmłodszych. 

Jak dbać o pierwsze ząbki?Jak dbać o pierwsze ząbki? Jak dbać o pierwsze ząbki? (kolaż redakcja, materiały partnera, fot. feedingmykid.com, Dentagama Dentistry) Jak dbać o pierwsze ząbki? (kolaż redakcja, materiały partnera, fot. feedingmykid.com, Dentagama Dentistry)

Warto wspomnieć, że próchnica jest chorobą zakaźną, dlatego osoby z niewyleczonymi zębami powinny unikać dawania maluchowi całusów w usta, oblizywania i podawania łyżek, smoczków itp. Rodzice chcący zadbać o zdrowie zębów maluszka powinni sami również odwiedzić dentystę i wyleczyć ewentualną próchnicę. 

Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?

Od około pierwszego roku życia warto wprowadzić szczotkowanie zwykła szczoteczką. Należy oczywiście znaleźć model odpowiedni dla wieku dzieci. Powinna mieć ona włókna różnej długości, dzięki czemu łatwiej będzie nią czyścić zęby. Powinna być nie tylko kolorowa i ładna, ale też wygodna i odpowiednia wielkością do dłoni dziecka. Możemy wybrać klasyczny model, albo elektryczny. Ten drugi jednak polecamy dla nieco starszych dzieci, od około 6-9 roku życia. 

Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka? Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka? (kolaż redakcja, materiały partnera, instagram.com/oralb ) Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka? (kolaż redakcja, materiały partnera, instagram.com/oralb )

Jak zachęcić malucha do szczotkowania?

Jeżeli nie udało wam się w prosty sposób wprowadzić nawyku regularnego mycia zębów przez dziecko, wciąż macie na to szansę. Przede wszystkim najważniejsze jest stanowić dobry przykład dla malucha, dlatego warto byście szczotkowali zęby wspólnie - niech dziecko zobaczy, że również rodzice dbają o zęby. Całość powinna odbywać się w dobrej atmosferze i możecie zrobić z tego zabawę. Pozwól dziecku wybrać akcesoria, np. zabawnie wyglądający minutnik odmierzający czas szczotkowania zębów. Jednak warto pamiętać, że powinno to się odbywać w łazience. Szczotkowanie zębów w pokoju, przed telewizorem spowoduje, że dziecko nie skupi się na właściwej czynności i prawdopodobnie będzie regularnie zapominać o myciu zębów.

Nie straszcie też dziecka konsekwencjami, jakimi są próchnica czy bolesne wizyty u dentysty - zamiast tego nagradzajcie go za regularność i dokładność. W tym celu świetnie służą naklejki - są niedrogie, a motywują maluchy. Za zebranie odpowiedniej ilości może pojawić się jakaś większa nagroda. Wybierając się do dentysty, unikajcie sformułowań przeczących, np. "nie będzie bolało". Słowo "nie" często jest odrzucane przez mózg, a dziecko może zacząć intensywnie myśleć o tym, że zabieg może jednak boleć. 

Prawidłowa pielęgnacja mleczaków

Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie i jak wspomnieliśmy rodzice powinni być tutaj wzorem dla dzieci. Należy przy tym pamiętać, że do około 8.-10. roku życia warto pomagać dziecku w szczotkowaniu zębów. Niemowlaka można usadzić tak samo jak do karmienia i delikatnie wymasować dziąsła czy pierwsze ząbki. Do wyboru, poza odpowiednią szczoteczką, mamy także pasty z fluorem lub bez niego. Te pierwsze dają lepszą ochronę przed próchnicą i zaleca się ich stosowanie do 6. roku życia dziecka. Pasty bez fluoru stosujemy za to poniżej 6 miesiąca życia. Najlepiej wybrać pastę o neutralnym smaku, ponieważ dzięki temu maluch szybciej nauczy się ją wypluwać (pasty do zębów dla najmłodszych mogą być połykane - taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu pasty). 

Copyright © Agora SA