Wyprawka do szpitala: co zabrać dla mamy, a co dla noworodka

Torba do porodu to coś, co często spędza przyszłym mamom sen z powiek - głównie dlatego, że boją się, że nie zdążą jej spakować. Co zabrać? Podpowiadamy, co powinna zawierać wyprawka do szpitala.

Wyprawka do szpitala zależy od tego, gdzie zamierzamy rodzić. Do niektórych szpitali na porodówkę musimy zabrać właściwie wszystko, w innych - zabieramy... siebie. Jeśli już wiesz, że musisz zapakować torbę, zrób to na początku trzeciego trymestru, nie czekaj do ostatniej chwili.

Wyprawka do szpitala dla noworodka

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka do szpitala? Do torby, którą zabierzemy zapakuj:

  • - Ubranka, najlepiej komplety na trzy dni, w założeniu mając dwie zmiany (czyli łącznie sześć kompletów)
  • - Było mi wygodniej, gdy pakowałam ubranka od razu łącząc je w całość: zestawiając pajacyk (który był opcją) z półśpiochami i kopertowo zapinanym body, z niedrapkami i skarpetkami
  • - Do torby zapakowałam także czapeczki
  • - Jeśli okaże się, że częściej musisz zmieniać ubranka, poproś, aby je ci dowieziono - nie musisz zabierać do szpitala połowy komody, wystarczy, że wytłumaczyć bliskiej osobie, gdzie ma czego szukać w razie potrzeby
  • - Nie zapomnij o pieluszkach i nawilżanych chusteczkach
  • - W szpitalu przyda się także kocyk (albo rożek, otulacz - w zależności od tego, na co się zdecydujesz) oraz tetrowe lub bawełniane pieluszki
  • - Jeśli w szpitalu, w którym rodzisz myje się dzieci już w pierwszych dobach po urodzeniu, zabierz ze sobą także ręcznik

    O dziecięcych ubrankach przeczytasz tutaj: Śpioszki dla niemowląt: najwygodniejsze ubranko czy przeżytek?

    Wyprawka dla dziecka urodzonego latem a wyprawka dla dziecka urodzonego zimą

    Różnią się właściwie tylko tym, co zabierzemy na wyjście ze szpitala. Zestaw pajacyk-body można dowolnie modyfikować, zimą nałożymy obydwie warstwy (na stopy możemy założyć dodatkowo skarpetki), otulimy dziecko kocykiem. Latem zdecydujemy się na sam pajacyk lub body.

    Jeśli nasze dziecko przyjdzie na świat zimą, na wyjście ze szpitala musimy zabrać także kombinezon lub śpiworek oraz cieplejszą czapeczkę.

    Tego nie musisz zabierać do szpitala, ale pamiętaj: jeśli będziesz wracać z noworodkiem ze szpitala samochodem konieczny jest fotelik samochodowy . Maluszka nie przewozimy na kolanach.

    Wyprawka do szpitala dla mamy

    Co powinna zawierać torba do porodu dla mamy? Tak, jak już pisałam, wiele zależy od szpitala, w którym zamierzasz rodzić. Są takie, które zapewniają właściwie wszystko. Jeśli tak nie jest, twoja wyprawka do szpitala powinna zawierać:

    • - koszulę - taką, w której będziesz rodzić (możesz wykorzystać np. stary T-shirt partnera) oraz taką, którą założysz po porodzie (czyli tzw. koszulę do karmienia)
    • - szlafrok lub bluza
    • - skarpetki (przydadzą się podczas porodu, naprawdę)
    • - stanik do karmienia i wkładki laktacyjne
    • - majtki poporodowe i wkłady poporodowe (duże podpaski)
    • - niektóre szpitale proszą także, aby mieć ze sobą duże podkłady na łóżko
    • - klapki
    • - kosmetyki (pod prysznic, do mycia zębów, pielęgnacyjne) - na początek wybieraj te bezzapachowe, malucha i tak czeka wiele atrakcji na początku
    • - ręcznik oraz ręczniki jednorazowe
    • - ubranie w którym wyjdziesz ze szpitala (może zostać dowiezione później)

      Jeśli lubisz korzystać z własnych sprzętów, zapakuj także kubek i sztućće.

      Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokumenty oraz badania lekarskie i kartę ciąży.

      Wyprawka do szpitala: lista

      Listę rzeczy, które powinny zostać spakowane znajdziesz np. w naszej aplikacji Moja ciąża z eDziecko.pl w zakładce "organizer". Możesz odznaczać kolejne rzeczy, ułatwi ci to przygotowanie zawartości torby. Aplikacja jest darmowa, dostępna jest w Google Play i App Store.

      Wyprawka do szpitala: cesarskie cięcie

      Ona znacząco nie różni się od tej do porodu naturalnego, często dopiero w ostatniej chwili dowiadujemy się, że będziemy mieć cesarkę. Zamiast koszuli możesz zabrać piżamę ze spodniami (bluzka powinna mieć specjalne klapki do karmienia), możesz spakować także środek do dezynfekcji rany - jednak ten najczęściej jest w szpitalu.

      Jakie kosmetyki dla noworodka do szpitala?

      Najlepiej... żadne. W większości szpitali dzieci w pierwszych dobach się nie myje, nie zaleca się także używania kosmetyków. I później ich liczbę warto ograniczyć do minimum. Jeśli w szpitalu, w którym rodzisz dzieci się myje, dopytaj, czy musisz przywozić własne kosmetyki. Środków do pielęgnacji pupy nie musisz używać zapobiegawczo, a gdy okaże się, że dziecku pupa się odparzy, na pewno w szpitalu znajdzie się odpowiedni środek (albo ktoś będzie mógł ci go dowieźć).

      Butelki, laktatory i inne gadżety

      W wyprawce do szpitala nie muszą się znaleźć butelki, smoczki i inne dziecięce akcesoria. Jeśli okaże się, że ich potrzebujesz, bliska osoba może ci je dowieźć. A jeśli będziesz potrzebować laktatora, możesz wypożyczyć elektryczny ze szpitala (znajduje się w większości oddziałów położniczych). Nie martw się, lejek, czyli to, co przykłada się bezpośrednio do piersi oraz butelkę, w której będzie zbierało się pokarm dostaniesz takie, których tylko ty będziesz używać.

      To także może cię zainteresować:

      Biustonosz do karmienia: usztywniany, bez fiszbin... Jak dobrać stanik do karmienia?

      Wkładki laktacyjne: opinie, które wybrać. A może wkładki laktacyjne wielorazowe?

      Wózki dziecięce to coś, co znajdziemy w każdym sklepie, jaki jest ten idealny?

      Więcej o:
      Copyright © Agora SA