Nosidełko dla dziecka: wygodniejsze niż chusta? Nosidełko ergonomiczne to dobry pomysł?

Wszystkim tym, którzy uważają, że chusta to coś nie dla nich, a chcieliby odciążyć ręce (i kręgosłup) polecamy ergonomiczne nosidełko dla dziecka. Pamiętajcie jednak, że nie każde nadaje się do noszenia maluchów.

Nosidełko dla dziecka to coś, na co decyduje się wielu rodziców. Wybierają je zarówno ci, którzy z powodzeniem korzystają z chusty, jak i ci, którzy uważają, że w chuście dziecka zamotać się nie da (albo których dzieci nie pozwalają się w chustę zamotać). Nosidełko zakłada się błyskawicznie, możemy włożyć w nie w malucha naprawdę szybko. Z wieloma rodzicami jeździ on w koszu wózka - nosidełko wykorzystywane jest np. wtedy, gdy dziecku znudzi się leżenie w gondoli i zechce pooglądać świat.

Wybór nosidełek dla dzieci jest naprawdę duży, na co zwracać uwagę przy wyborze? Jakie nosidełko wybrać? Przede wszystkim - jeśli dziecko ma jakieś problemy ortopedyczne bądź rozwojowe, zanim zaczniemy korzystać z nosidełka powinniśmy skonsultować to z lekarzem. Po drugie - wybierajmy nosidełka ergonomiczne, takie, które umożliwiają przyjęcie "pozycji żabki", w których ciało malucha jest dobrze podtrzymywane, nic nie zwisa bezwładnie. W takim nosidełko dziecko jest zwrócone przodem do rodzica (do jego brzucha lub pleców).

Nosidełko dla niemowlaka

Większość nosidełek polecanych jest dla około sześciomiesięcznych dzieci. Są jednak i takie, w których można nosić mniejsze maluszki - korzystając ze specjalnej wkładki, bądź za sprawą specjalnego wyprofilowania nosidła. O to, czy dziecko może korzystać już z nosidła, warto zapytać ortopedę, np. na wizycie sprawdzającej "bioderka". Jeśli wyrazi zgodę, bez problemu znajdziemy ergonomiczne nosidełko.

Nosidełko ergonomiczne

O nosidełko ergonomicznym wspominałam już wcześniej. W uproszczeniu, to takie nosidełko, które pozwala dziecku na przyjęcie optymalnej pozycji, w którym nic nie zwisa bezwładnie. Pas biodrowy sprawia, że nóżki ułożone są na boki, na tzw. żabkę. Główka, plecy i pupa dziecka są dobrze podparte, dziecku jest wygodnie. W ergonomicznych nosidełkach dziecko nie jest przodem do świata, zwrócone jest w kierunku rodzica.

Nosidełko biodrowe

Nosidełka biodrowe to coś, co często poleca się panom. Dlaczego? Zwróćcie uwagę na to, jak kobiety często noszą dzieci - na biodrze. Panowie tak nie potrafią, tak już nas stworzyła natura. Jednak nosidełko biodrowe przyda się nie tylko płci brzydkiej - może być wsparciem dla kobiet. Często jednak wymaga przyjmowania nienaturalnej pozycji, później cierpi kręgosłup. Jeśli potrzebujemy stałego wsparcia podczas noszenia dziecka, lepiej zdecydować się na pełnowymiarowe nosidełko.

Nosidełko turystyczne

Nosidełko turystyczne niektórym przypomina... plecak ze stelażem. Coś w tym jest - jest ono odpowiednio usztywnione, zapewnia dobre podparcie dla dziecka, jest także wygodne dla osoby, która je nosi. Kręgosłup jest równomiernie obciążony, w nosidle turystycznym zdecydowanie wygodniej przenosi się dziecko, niż gdybyśmy mieli je nosić na rękach. Takie nosidło najczęściej posiada także daszek, chroniący przed słońcem, a także liczne kieszenie, w którym możemy ukryć np. picie czy mokre chusteczki. Nosidełko turystyczne to nosidełko na plecy - z daleka naprawdę wygląda jak plecak, dopiero z bliska widać małego turystę, który z nowej perspektywy odkrywa świat.

Popularne modele nosidełek

Nosidełko Womar

  • - W ofercie firmy znajdziemy różne modele nosidełek, niektóre umożliwiają noszenie dziecka zarówno przodem, jak i tyłem
  • - Dostępne są nosidełka ergonomiczne
  • - Nosidełka przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku, w niektórych możemy nosić dzieci już od pierwszego dnia życia

Nosidełko Babybjorn

  • - Umożliwia noszenie dziecka przodem, jak i tyłem
  • - W ofercie firmy znajdziemy także nosidełka ergonomiczne

Nosidełko Chicco

  • - W ofercie firmy dostępnych jest kilka modeli nosidełek (w tym nosidełko turystyczne)
  • - Znajdziemy także model przeznaczony dla noworodków

Tula nosidełko

  • - To nosidełka ergonomiczne, w ofercie znajdziemy wiele modeli nosidełek, przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku
  • - Dostępne są także wkładki, które umożliwiają noszenie mniejszych dzieci
  • - Dzieci noszone są przodem do opiekuna

Nosidełko Manduca

  • - Te ergonomiczne nosidełka umożliwiają noszenie dzieci od urodzenia
  • - Dostępnych jest wiele modeli, łatwych w użyciu

Nosidełko Bondolino

  • - Nosidełko ergonomiczne
  • - Do wyboru wiele modeli
  • - W ofercie także tzw. nosidełka miękkie

Ergobaby nosidełko

  • - To nosidełka ergonomiczne
  • - Umożliwiają noszenie dziecka w wielu pozycjach, także przodem i bokiem

Nosidełko Mei Tai

  • - To nosidełko miękkie, w uproszczeniu to połączenie chusty i nosidła
  • - Często to "panel" z nosidła, a zamiast typowych, zapinanych szelek, mamy kawałki materiału, które trzeba odpowiednio zawiązać
  • - W swojej ofercie ma je wiele firm, m.in. Hoppediz

Chusta czy nosidełko?

W chuście mamy więcej opcji noszenie dziecka, istnieje wiele różnych sposobów wiązań, które umożliwiają noszenie zarówno z przodu, jak i z tyłu. Nosidełko zakłada się o wiele szybciej, dla wielu jest też "pewniejsze". Z tym argumentami często nie zgadzają się jednak chustomaniacy, dla których wszystko jest kwestią wprawy i doświadczenia. Odpowiedź chusta czy nosidełko jest jedna: wszystko zależy od ciebie i twojego dziecka. Dla jednych wygodniejsza jest chusta, dla drugich - nosiedełko. Najważniejsze, aby wybrać taką opcję, która jest bezpieczna i nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka.

Nosidełko: od kiedy?

Wszystko zależy od modelu. Jak już wspominałam wcześniej, w niektórych modelach nosiedełek możemy nosić już naprawdę małe, około trzykilogramowe dzieci. Inne sprawdzą się dla starszych, półrocznych dzieci. Niektórzy zalecają, aby z nosidełkiem poczekać, aż dziecko zacznie stabilnie siedzieć. Od kiedy nosidełko? Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, każde rozwija się w swoim tempie. Wątpliwości rozwieje lekarz - najlepiej jego zapytać się, czy możecie już korzystać z nosidełka.

Nosidełko samochodowe

Nie, to nie jest ergonomiczne nosidełko przymocowywane pasami samochodowymi do fotela. Często na pierwszy fotelik (0+) mówi się właśnie "nosidełko samochodowe". Dlaczego? Głównie ze względu na pałąk, dzięki któremu możemy uchwycić fotelik i przenosić w nim dziecko. Z typowym nosidłem fotelik samochodowy jednak niewiele ma wspólnego. A jak zamontować nosidełko w samochodzie? Wszystko zależy od tego, jaki model fotelika mamy. W zależności od tego, możemy montować je systemem ISOFIX, za pomocą pasów samochodowych lub wpinając w bazę. Dokładny opis montażu znajdziecie w instrukcji dołączonej do wybranego przez was fotelika samochodowego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA