Smoczki do butelek: jaki smoczek wybrać? Smoczek a rodzaj pokarmu - to ma znaczenie

Podczas zakupów powinniśmy oglądać nie tylko butelkę, ale - co ważniejsze - smoczek. Jaki smoczek do butelki wybrać? Lepszy jest silikonowy czy lateksowy? Czy szybkość przepływu pokarmu zawsze jest taka sama?

Smoczki do butelek to coś, o czym często zapominamy: zazwyczaj korzystamy ze smoczka, jaki jest przy butelce, nie kupujemy produktów oddzielnie. Warto jednak, aby smoczek do karmienia był dobrany do potrzeb dziecka - miał odpowiedni rozmiar i był z materiału akceptowanego przez malucha, a także był dopasowany do pokarmu - innego smoczka będziemy używać do podawania dziecku mleka, innego - do kaszki.

Smoczki do butelek: rozmiary, przepływy

Smoczki mają różne rozmiary - rozmiar dopasowujemy do wieku dziecka. Kolejna rzecz do dopasowania to przepływ - w zależności od wielkości dziurki (i ich liczby), pokarm lub picie leci wolniej lub szybciej. Smoczki o najwolniejszych przepływam polecane są np. do wody czy herbatki, na drugim biegunie znajdują się te do kaszki. Są też smoczki kilkuprzepływowe - w zależności od ustawienia smoczka, pokarm będzie wypływał wolniej lub szybciej.

Każda firma ma własny system oznaczeń, warto zapoznać się z informacjami, które znajdziemy na opakowaniu.

Smoczek lateksowy czy silikonowy

Smoczki lateksowe były popularniejsze dawniej, dziś częściej wybieramy smoczki silikonowe. Te drugie są twardsze, bardziej odporne na odkształcenia. Niektóre dzieci jednak ich nie akceptują, wolą bardziej miękkie smoczki, które przypominają im pierś mamy. Tu dobrą opcją są smoczki dynamiczne, których kształt zmienia się podczas ssania (podobnie zachowuje się brodawka sutkowa). Musimy także pamiętać, że lateks może uczulać.

Smoczki do butelek Lovi

  • - LOVI Dynamiczny smoczek do karmienia SUPER vent "pracuje" podczas ssania, wykonany jest z silikonu, jest to smoczek antykolkowy
  • - SUPER vent jest w opcji od mini przepływu do szybkiego przepływu, nie ma w smoczku do kaszki i trójprzepływowym

Smoczki Avent do butelek

  • - W ofercie firmy Avent znajdziemy smoczki w dwóch liniach: Classic i Natural, w każdej linii smoczki są o różnych przepływach, w różnych rozmiarach
  • - W liniii Classic specjalny zaworek ugina się, pokarm wypływa w takim tempie, w jakim chce dziecko, ogranicza m.in. powstawanie gazów
  • - Smoczki z linii Natural są bardziej miękkie, przypominają kobiecą pierś, posiadają system antykolkowy

Smoczki Dr Brown's do butelek

  • - Smoczki do butelek Dr Brown's wykonane są z silikonu
  • - Dostępne są modele o różnych przepływach, a także takie posiadające system antykolkowy

Smoczki do butelek Tommee Tippee

  • - Tommee Tippee ma w swojej ofercie trzy linie smoczków do butelek: antykolkowe, Easi-Vent, Ultra
  • - Smoczki do butelek Tommee Tippee wykonane są z silikonu
  • - Smoczki Anti-Colic Plus mają kształt, który umożliwia objęcie go ustami
  • - Smoczki Easi-Vent posiadają zaworek antykolkowy
  • - Smoczki Ultra mają specyficzny kształt, wystająca część smoczka nie znajduje się w centralnej części

Smoczki do butelek NUK

  • - NUK w swojej ofercie ma smoczki silikonowe i lateksowe
  • - Dostępne są także smoczki jednorazowe
  • - Smoczki do butelek NUK mają różne przepływy i rozmiary, są także modele z systemem antykolkowym

Smoczki do butelek BabyOno

  • - W ofercie firmy BabyOno znajdziemy wiele silikonowych smoczków: w różnych rozmiarach, różnych przepływach
  • - Dostępne są także smoczki antykolkowe (różne rozwiązania w różnych modelach smoczków)

Smoczki do butelek Canpol

  • - Smoczki do butelek Canpol dostępne są w różnych opcjach, do wyboru mamy także smoczki do wąskich lub szerokich butelek
  • - W ofercie znajdziemy smoczki silikonowe i kauczukowe, w kształcie "zwykłym" i anatomicznym

Uwaga! Wybierając smoczek, sprawdź, czy jest on kompatybilny z różnymi butelkami. Niektóre smoczki pasują jedynie do butelek tej samej firmy.

Smoczki antykolkowe

W sklepach znajdziemy zarówno, jak i butelki antykolkowe. Ich działanie polega na tym, że uniemożliwiają dziecku łykania wraz z pokarmem dużych ilości powietrza. Butelki posiadają np. specjalne rurki, które odprowadzają powietrze ze smoczka w głąb butelki, inne są zakrzywione u góry. Smoczki antykolkowe najczęściej mają specjalne odpowietrzające otworki, które wypuszczają pęcherzyki powietrza na zewnątrz. W swojej ofercie ma je wiele firm, a ich cena nie odbiega od cen standardowego smoczka (system odpowietrzania powoli staje się normą).

Smoczki imitujące pierś (smoczek w kształcie sutka)

Niektóre firmy mają w swojej ofercie smoczki imitujące pierś - ich wygląd różni się od standardowego smoczka, a maluch musi się więcej napracować, aby pokarm wypłynął z butelki. Ma to sprawić, że dziecko "nie rozleniwi" się podczas jedzenia z butelki i będzie nadal chciało ssać pierś, z której mleko nie wypływa tak łatwo. Smoczek w kształcie sutka niekoniecznie brodawkę sutkową przypomina.

Jak wyparzać butelki i smoczki

Najlepiej postępować według zaleceń producenta. Wygotować lub wyparzyć produkty trzeba przed pierwszym użyciem (można także użyć sterylizatora ), później nie musimy już tego robić po każdym użyciu - wystarczy, jak butelki i smoczki będziemy myć bieżącą wodą.

Więcej o:
Copyright © Agora SA