Wyprawka dla noworodka: ubranka

Kompletując wyprawkę dla noworodka gubimy się w gąszczu nieznanych do tej pory pojęć. Czym się różni pajac od rampersa? Co to są "łapki"? Wyjaśniamy.

Ubrania dla noworodków

Ubranka to podstawowe elementy wyprawki dla noworodka . Lepiej jednak nie kupować ich zbyt dużo - po pierwsze: pamiętajmy, że prognozowane na podstawie USG waga i wzrost maluszka mogą odbiegać od rzeczywistości, możemy zaopatrzyć się w zapas ubranek w rozmiarze 56, a potrzebować będziemy tych na 50 lub 62 centymetry. Po drugie - dzieci bardzo szybko rosną, części przygotowanych przez nas zestawów mogą w ogóle nie założyć. Chociaż przyjemnie jest kupować nowe ubranka, buszowanie po sklepach przyszłym rodzicom (głównie mamom) daje wiele radości, warto pamiętać, że dla maluchów najlepsze są używane ciuszki. Dopiero po kilku-, kilkunastu praniach materiał uzyskuje odpowiednią miękkość, a barwniki są wystarczająco wypłukane. O tym, aby wybierać ubrania z naturalnych materiałów, nie musimy przypominać. To podstawy. A co ze specyficzną, ubrankową, nomenklaturą?

Body

Body to jedno z najwygodniejszych ubranek, może stanowić bazę stroju malucha. Body jest zapinane w kroku (najczęściej na napy), może mieć krótki bądź długi rękaw, może też nie mieć go wcale. Bodziaki wkładane przez głowę mogą mieć dekolt "na zakładkę" (wygodniejszy dla małych dzieci), albo rozpinany na zatrzaski. Dla noworodków najlepsze będzie body zapinane na kopertę, z założeniem takiej bluzeczki mniej problemów mogą mieć też rodzice.

Pajac

Pajac to tzw. wszystko w jednym - łączy w sobie bluzeczkę i spodenki. Sprawdza się jako odzież wierzchnia - w chłodniejsze dni można go założyć na body, albo na body i półśpiochy. Wiele osób wykorzystuje pajacyki jako piżamki, nie krępują ruchów dziecka, łatwo też dostać się do pieluszki.

Rampers

Rampers to, najprościej mówiąc, pajacyk bez rękawków i stópek. Może mieć krótki rękawek, może być jedynie "na ramiączka". Ten rodzaj ubrania doskonale sprawdzi się latem.

Śpiochy

Śpiochy to jedno z najpopularniejszych ubranek, chyba nie trzeba ich nikomu przedstawiać. A czym są? To, po prostu, spodenki (ze stópkami) na szelkach.

Półśpiochy

Półśpiochy to, nie będzie tu zaskoczenia, śpiochy bez szelek, czyli spodenki ze stópkami. Sprawdzą się doskonale w komplecie z body, maluchowi w takim stroju będzie wygodnie. Niektóre półśpiochy nie mają w pasie gumki, a po prostu szerszy pas materiału - nie uciska on bardzo brzuszka.

Z powyższych ubranek można już stworzyć wygodne zestawy dla dziecka. W sklepach znajdziemy jednak o wiele więcej odzieży dla najmłodszych. Co jeszcze może mieć w swojej szafie niemowlak?

Spodenki, spódniczki, sukienki

Na samym początku maluchowi najwygodniej będzie w bawełnianych pajacykach, śpiochach lub półśpiochach. Jeśli bardzo zależy nam na tym, aby ubrać dziecko w "dorosłe" rzeczy, wybierajmy te miękkie, które nie będą krępować ruchów. Najlepiej, aby nie były ścisłe w pasie, w sklepach dostępne są spodenki i spódniczki ze specjalną rozciągliwą wstawką, która nie będzie naciskała na delikatny brzuszek. Niektóre spódniczki i sukienki mają wszyte majteczki - sprawdzą się one u ruchliwych małych dam, materiał będzie wprawdzie podjeżdżał do góry, ale pieluszka i, co ważniejsze, ciałko nie będą odsłonięte.

Bluzeczki, kaftaniki

Chociaż u najmłodszych najlepiej sprawdzą się body (nie przesuwa się, zostaje na swoim miejscu), możemy zaopatrzyć się w różnego rodzaju bluzeczki, które niektórzy w dalszym ciągu nazywają kaftanikami. Mogą być one wkładane przez głowę, zapinane tradycyjnie, na środku, albo zapinane kopertowo. Mogą mieć krótki lub długi rękawek. Wiele osób traktuje je jako kolejną warstwę, ubierając dziecko "na cebulkę" w chłodniejsze dni. Założone na body mogą ożywić strój i sprawić, że maluchowi będzie cieplej.

Sweterki, bluzy

Najlepiej, aby nie krępowały ruchów i nie były zbyt ścisłe. U najmłodszych lepiej sprawdzą się cieplejsze pajacyki, albo kombinezony - nie musi to być od razu najcięższy, puchowy arsenał. Kombinezon może być wykonany z grubszej, dresowej bawełny - doskonale sprawdzi się podczas jesiennych spacerów.

Kurtki

Najmłodszym najwygodniej będzie we, wspomnianych już wyżej, kombinezonach. Dla maluchów polecamy kombinezony przypominające śpiworek - nogi wkładamy do jednej komory. Jest wygodniejszy do ubierania, a i maluchowi będzie w nim lepiej.

Czapeczki, skarpetki, "łapki", śliniaki

Nie możemy zapomnieć o różnego rodzaju dodatkach. Warto mieć w zapasie kilka czapeczek. Oprócz cieplejszych, które sprawdzą się na spacerze (uwaga na wiązane, nie wszystkie maluszki tolerują troczki pod szyją, warto poszukać nakryć głowy, które po prostu będą miały dodatkowy materiał w okolicy uszek), miejmy w zapasie kilka cieńszych, które przydadzą się np. po kąpieli.

embed

Jeśli chodzi o skarpetki - najlepiej wybierać te bez ścisłego ściągacza, wszystko to, co jak najmniej opina maleńkie ciałko staje się naszym ulubieńcem.

"Łapki", czyli popularne rękawiczki-niedrapki , sprawdzą się w pierwszych dniach życia malucha, gdy paznokietki są jeszcze zbyt delikatne, aby je obciąć. Wielu rodziców pomija je jednak na liście zakupów, zamiast nich dopisując kolejną parę skarpetek - one może nie wyglądają idealnie, ale spełniają tę samą funkcję.

Śliniaki , na sam początek wystarczą bawełniane, nie muszą być podszyte nieprzemakalną folią. Przydadzą się przy ulewaniu, ślinieniu... Możemy wspomagać się pieluchą tetrową, jednak, gdy maluch odkryje, że "to coś" można zdjąć, przyda się śliniak, który można zapiąć.

Więcej o:
Copyright © Agora SA