Alergia pokarmowa. Co zamiast mleka?

Dla niemowlęcia mleko to najpierw jedyny, a następnie najważniejszy pokarm. Jak więc karmić dziecko, które na mleko jest uczulone?

Alergia na białko mleka krowiego nie powinna być powodem odstawienia malucha od piersi, chyba że z jakiegoś powodu mama nie może przejść na dietę bezmleczną. Nie znaczy to jednak, że dziecku z alergią pokarmową stanie się krzywda, jeśli podamy mu sztuczny pokarm dostosowany do jego potrzeb. Wielu małych alergików zdrowo rośnie "na butelce" i zwykle w drugim, trzecim roku życia żegna się z uczuleniem. Preparat mlekozastępczy dla niemowląt i małych dzieci jest dobrze zbilansowany i zawiera te same ważne składniki odżywcze, które ma mleko modyfikowane.

Obecnie przy alergii na mleko małym niemowlętom w pierwszej kolejności podaje się hydrolizaty białkowe o znacznym stopniu hydrolizy (hydrolizat białek serwatkowych lub kazeiny). Są to specjalne, przepisywane na receptę preparaty, w których białka mleka rozdrobniono na małe, nieuczulające cząstki. To, który preparat wybrać dla dziecka, jest zwykle kwestią doboru przez lekarza, a w następnej kolejności - reakcji dziecka na zmianę w diecie. Jeśli maluch dobrze toleruje podany mu preparat, pozostajemy przy nim. Jeżeli objawy alergii nie ustępują albo zamiast nich pojawiają się nowe dolegliwości, próbujemy z innym preparatem.

Przy najsilniejszych alergiach podaje się specjalistyczną mieszankę elementarną, w której białka są rozbite na najdrobniejsze cząstki (aminokwasy).

Kwestia smaku

Niestety, hydrolizaty różnią się smakiem od zwykłego mleka modyfikowanego. Małe niemowlęta dosyć szybko go akceptują, ponieważ nie są jeszcze przyzwyczajone do mlecznego smaku. Później często wolą dalej pić hydrolizat zamiast mleka, nawet gdy wyrosną już z alergii.

Dzieciom, którym trzeba podawać mieszankę mlekozastępczą zamiast mleka mamy, można wprowadzać ją stopniowo, mieszając hydrolizat z odciągniętym pokarmem mamy. Starszemu niemowlęciu smak hydrolizatu można zmieniać dodatkiem kaszki lub kleiku.

Prócz hydrolizatów są jeszcze mieszanki bezmleczne pozyskiwane z soi (chodzi oczywiście o mleko sojowe przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, a nie to, po które sięgają dorośli weganie). Jednak nie jest ono zalecane przy alergii na białka mleka krowiego, jeśli objawy alergii dotyczą zaburzeń przewodu pokarmowego, oraz u dzieci poniżej 6. miesiąca życia. Blisko połowa dzieci uczulonych na mleko reaguje także alergią na soję.

Co dalej

Małemu alergikowi rozszerzamy jadłospis po konsultacji z lekarzem. Kolejne produkty wprowadzamy pojedynczo, wybierając te najmniej uczulające. Preparat mlekozastępczy nadal jest dla dziecka głównym źródłem białka, wapnia i innych ważnych składników odżywczych. Możemy go zagęszczać, dodając do niego kleiki i kaszki (najlepiej bez dodatków smakowych, a w dalszej kolejności - z owocami). Są także dostępne specjalne bezmleczne i bezglutenowe kaszki na bazie mączki chleba świętojańskiego i ryżu, które uzupełniają dietę małego alergika.

Wprowadzając nowości do diety malca, musimy pamiętać, że w składzie gotowego produktu, który mu podajemy, nie powinno być mleka, sera, jogurtu, twarożku, wołowiny, cielęciny. Uważnie czytajmy więc etykiety. Dopiero gdy lekarz uzna, że można sprawdzić, jak dziecko reaguje na odrobinę białka mleka krowiego w diecie, robimy tak zwany test prowokacji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA