Rozszerzanie diety: pierwsza kaszka

Półrocznemu maluchowi zaczynamy rozszerzać dietę. Podać można np. kaszkę. Tylko którą wybrać spośród tak wielu dostępnych w sklepach?

Na początek

Na pierwszy raz najlepiej wybrać kaszkę bezglutenową (ryżową, kukurydzianą, jaglaną) bez dodatków smakowych (np. owoców, wanilii itp.). Sprawdzamy w ten sposób, jak organizm poradził sobie z samym zbożem. Jak każdą nowość kaszkę wprowadzamy do diety dziecka ostrożnie - podajemy ją przez kilka dni i obserwujemy, czy maluch dobrze ją toleruje.

Bez mleka?

Możesz wybrać kaszkę bezmleczną i rozmieszać ją z wodą (szczególnie, jeśli dziecko jest karmione piersią i nie chcesz mu podawać sztucznego mleka), z własnym pokarmem albo dobrze przez malucha tolerowanym mlekiem modyfikowanym (przy alergii - preparatem mlekozastępczym). Możesz też użyć kaszki mlecznej tej samej firmy, której mleko modyfikowane podajesz dziecku.

Z owocami

Jeśli dziecko dobrze zniesie taką nowość, możemy dołączyć do kaszki mus z owoców. Można w ten sposób komponować danie według własnego uznania, bez dodatku cukru. Możemy także zaproponować malcowi kaszkę produkowaną z dodatkiem jakiegoś owocu (np. ryżową z jabłkami).

Z glutenem

W pierwszych tygodniach rozszerzania diety pomału zaczynamy podawać kaszki zawierające gluten (białko obecne w niektórych zbożach: pszenicy, życie, jęczmieniu). Robimy to, zaczynając od małych objętości i stopniowo zwiększając porcje.

Dla alergika

Jeśli niemowlę jest uczulone na białko mleka krowiego, korzystamy z kaszek bezmlecznych. Wśród nich są produkty bezmleczne i bezglutenowe, które po dodaniu wody stanowią wartościowy posiłek, zamiennik kaszy z mlekiem (Minima i Sinlac).

Dla starszaka

Pod koniec pierwszego roku życia niemowlę może już jeść kaszki w różnych wariantach smakowych, wielozbożowe, z dodatkiem nie tylko owoców, ale także jogurtu. Warto podawać mu też różne kasze i ryż.

Ile razy dziennie?

Na początek kaszka na jeden posiłek w zupełności wystarczy. Z czasem dziecko może zjadać dwie, a nawet trzy porcje kaszki dziennie, pod warunkiem jednak, że maluch prawidłowo przybiera na wadze, a w jego jadłospisie oprócz posiłków mleczno-zbożowych są też inne (warzywa, owoce, mięso, ryby, jaja).

Więcej o:
Copyright © Agora SA