Dziecko nie chce jeść niemowlęcych dań

Rozszerzanie diety niemowlęcia budzi wiele wątpliwości, tym bardziej że zalecenia wciąż się zmieniają. jeśli chcecie wiedzieć, jak jadłospis Waszego dziecka ocenia specjalista, piszcie do nas! Na pytania odpowiada Joanna Neuhoff-Murawska - specjalistka do spraw żywienia i dietetyki z Centrum Zdrowia Dziecka

Śniadanie Julka je kaszkę na mleku modyfikowanym (ok. 200 ml), czasem gotową, czasem owsiankę, kaszę mannę albo Sinlac. Do tego owoce (kilka winogron, banan, cząstki jabłka czy gruszki) i kompot domowy z niewielką ilością cukru.

Drugie Śniadanie O tej porze na stole Julki pojawiają się np.: smakowy serek homogenizowany albo jogurt i owoce, pieczywo razowe z masłem i pomidor lub ogórek, twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką, mozzarella z pomidorem. Dziewczynka dostaje też co kilka dni jajko na twardo, z którego chce jeść tylko białko (żółtko jest potem zużywane do zupki). Do picia woda mineralna lub kompot.

Zupa Mama przyrządza Julii domowe zupy (ok. 150 ml). Zupy są treściwe, oprócz warzyw i mięsa zawierają też np. kaszę jęczmienną, soczewicę czy makaron. Jedyne przyprawy to zioła i oliwa z oliwek lub olej rzepakowy.

Drugie danie Porcja mięsa albo ryby z warzywami: gulasz z kaszą gryczaną, gołąbki, ryba gotowana na parze lub pieczona z dodatkiem gotowanych warzyw. Julka lubi też potrawy mączne: knedle z owocami, kopytka, kluski ziemniaczano-dyniowe.

Kolacja Porcja kaszki na mleku, ok. 200 ml, zjadana łyżeczką (lub makaron z sosem pomidorowym i parmezanem albo pieczywo chrupkie z serkiem i owocami).

Wieczorne mleko Julka wciąż budzi się na mleko późnym wieczorem. Wypija ok. 210 ml. Pewnie udałoby się z tego zrezygnować, ale rodzice martwią się, czy bez tej porcji mleka dieta córeczki byłaby odpowiednio zbilansowana.

Więcej o:
Copyright © Agora SA